Pandémia rodinnú firmu ťažko skúšala, dnes slávi úspechy: Aký je ich podnikateľský príbeh?

Belda Sport.

Zdroj: Belda Sport.

#Jozef Belan mal odjakživa podnikateľského ducha. Už ako tínedžer si popri škole privyrábal predajom vlastnoručne dopestovanej zeleniny a chovom králikov. Neskôr začal podnikať s manželkou, s ktorou spoločne zakotvili pri športovom sortimente. A nemohli urobiť lepšie.

„Sme športovo založená rodina – lyžujeme a radi chodíme do hôr, preto sa zo športovej predajne stala naša najväčšia vášeň,“ začína rozprávanie Jozef Belan. Ten svoj prvý obchod Belda Sport otvoril spolu s manželkou ešte v roku 1996 na pešej zóne v Nitre. A ako vlastne vznikol samotný názov? „Slovo Belda sme si ako základ značky zvolili preto, že ide o spojenie mena a priezviska manželky – Belanová Dagmar,“ pokračuje Jozef. Predajňa sa časom presťahovala do obchodného centra a pribudli prevádzky aj v ďalších mestách.

Potrpia si na zákaznícky servis aj zamestnancov

Počas rokov v biznise sa Belanovci naučili prispôsobovať meniacim sa potrebám zákazníkov, ale aj turbulenciám v podnikateľskom prostredí. „Dnes už vieme, že len osobný prístup, výnimočný zákaznícky servis a komunikácia nás môžu odlíšiť od konkurencie, ktorá má často omnoho väčšie marketingové rozpočty,“ približuje svoju stratégiu úspešný obchodník.

V Belda Sporte sa navyše spoliehajú sami na seba a na vlastné schopnosti. Zároveň sa snažia udržať si kvalitných ľudí vo firme čo najdlhšie. „Skutočne lojálnych zamestnancov je dnes ako šafranu. Máme aj takých, ktorí sú s nami desať či pätnásť rokov,“ dodáva Jozef.

Ťažké chvíle počas pandémie

Najťažšou skúškou počas dlhoročnej histórie bola pre Belanovcov pandémia. Museli totiž zatvárať obchody a sezónny tovar vypredávali s minimálnym ziskom. Obchodné centrá navyše trvali na platení nájmu. Práve vtedy sa ukázalo, že vlastniť popri kamennej predajni aj e-shop je skvelý ťah.

Belanovci svoj online obchod Belda.sk založili ešte v roku 2015, no spočiatku mu nevenovali veľkú pozornosť.„Odolávali sme, pretože sme si nevedeli predstaviť ľudí nakupovať oblečenie a obuv bez toho, aby si ho skúsili a držali ho fyzicky v ruke,“ vysvetľuje Jozef.

Pomocná ruka menom Shoptet

Úspešná rodina zmenila platformu, na ktorej jej vtedajší e-shop fungoval, v roku 2018. „Prešli sme na Shoptet, pretože sme museli držať krok s dobou a zavádzať nové doplnky. Náklady nám rástli a Shoptet ponúkal všetko potrebné v jednom balíčku. Nemuseli sme nič programovať a vzhľad sme si dokázali jednoducho a lacno upraviť,“ pochvaľuje si Jozef, ktorý sa tak pridal k tisíckam úspešných podnikateľov, ktorí už Shoptet využívajú.

Belda Sport.
Zdroj: Belda Sport.

Počas náročného obdobia lockdownu mnohé kamenné predajne skrachovali, no Belanovci túto krízu zvládli práve vďaka svojmu internetovému obchodu. „Prakticky jediný zdroj príjmu boli tržby z e-shopu, ktorý, našťastie, rástol dvojciferne, v podstate nás zachránil,“ hovorí Jozef s úľavou.

Pri redizajne e-shopu belda.sk jeho majitelia využili aj digitálnu agentúru Effectix. Tá pripravila UX a SEO analýzu a internetový obchod optimalizovala pre vyhľadávače, spravuje takisto reklamu na Facebooku. Väčšia efektivita vďaka UX analýze od Effectixu pomohla Belanovcom v zime 2020 rozšíriť ich e-shop aj do Česka. „Všetky zmeny sa začali prejavovať na tržbách – v roku 2021 ich náš slovenský e-shop takmer zdvojnásobil. Nestratil sa ani ten český,“ opisuje situáciu Jozef. 

Vlastná budova ako symbol úspechu

Aj vďaka e-shopu dosiahli ďalší vytúžený míľnik – vlastné priestory. „Je to pre nás obrovský krok, pretože na jednom mieste budeme môcť zákazníkom poskytnúť prvotriedny zážitok z nakupovania, servis lyží a snowboardov, cykloservis či požičovňu lyžiarskeho vybavenia,“ netají svoje nadšenie Jozef. Vlastná budova totiž spája obchodnú aj administratívnu časť, čo sa niektorým podnikateľom nepodarí ani za desaťročia práce.

Ani dnes si však nemôžu úplne vydýchnuť – zvyšujúca sa inflácia vzbudzuje pocity neistoty, a tak sa budú musieť aj v Belda Sporte znovu prispôsobiť situácii. „Každá výzva môže byť aj príležitosť. Snažíme sa myslieť pozitívne, ale zároveň byť nohami na zemi,“ uzatvára rozprávanie Jozef.

VIAC O E-SHOPE NA SHOPTETE

Shoptet.
Zdroj: Shoptet

 

Zdroj: PR článok
Odporúčame