Netflix dominuje rebríčku sledovanosti za rok 2021: Nevídaný nárast zažíva nová streamovacia služba

Netflix dominuje rebríčku sledovanosti za rok 2021

Netflix dominuje rebríčku sledovanosti za rok 2021 (Zdroj: Unsplash.sk/Jens Kreuter)

#Minulý rok sme kvôli pandémii znovu sedeli doma pri obrazovkách. Dôkazom toho je aj nárast nových predplatiteľov streamovacích služieb. Pätica najväčších amerických služieb zabrala viac ako 80% sledovanosti a na vrchole sa neprekvapivo usadil Neftlix. Len pre zaujímavosť, ten má na Slovensku už takmer 200-tisíc aktívnych predplatiteľov. Informácie uverejnil JustWatch.


Netflix zvyšuje ceny predplatného: Dotkne sa zdražovanie aj tvojej peňaženky?


Netflix stále vedie

V štvrtom kvartáli minulého roku obsadil vedúcu pozíciu Netflix. Zabral rovných 25% trhu. Dopomohli mu v tom očakávané blockbustere ako Red Notice či Don’t Look Up, ale aj druhá séria Witchera. Druhé miesto patrí znova Prime Videu od Amazonu. Je škoda, že na Slovensku nemá Prime Video aspoň českú lokalizáciu a nájsť film s titulkami je umenie.

Po dvoch najväčších službách sa na bronzovú priečku dostala spoločnosť Disney+, ktorá dva roky od vzniku eviduje viac ako 100 miliónov aktívnych predplatiteľov. Nasleduje Hulu a novšie platformy HBO Max, Apple TV+ a Paramount+. V roku 2022 sa môžeme tešiť práve na príchod HBO Max (už o pár týždňov) a Disney+ (v lete).

Zdroj: JustWatch
Zdroj: JustWatch

HBO na vzostupe

Na druhej strane, ak sa pozrieme na štatistiky za celý rok 2021, Netflix od januára zaznamenával plynulý pokles. To, čo začalo ako jasná dominancia s viac ako 30% podielom na trhu, skončilo koncom decembra pod 25%. Pokles na konci roka zažili aj v Amazone. Disney+ a Hulu sa držia na stabilných 12-13% podielu trhu.

Len dve služby dokázali za posledných 12 mesiacov zabrať na sile. Vo štvrtom kvartáli je to Apple TV+, no hovoríme tu o jednom, maximálne dvoch percentách. Najväčším prekvapením je HBO Max, ktoré za posledný rok narástlo o päť percentuálnych bodov. Zrejme za to môžu filmy, ktoré premiérovali v kinách a na streamovacej stanici v jeden deň. Túto službu však HBO Max v roku 2022 už nebude poskytovať.

Zdroj: JustWatch
Zdroj: JustWatch

Aká je budúcnosť streamovania na Slovensku?

Pri pohľade na výsledky v Amerike sa pýtame, ako vyzerá streamovanie na Slovensku? S 200-tisíc používateľmi dominuje Netflix a HBO nažíva postupný pokles. Všetko sa však môže zmeniť už o pár týždňov, keď si budeš môcť konečne predplatiť HBO Max. Oproti HBO GO ponúkne oveľa širšiu knižnicu titulov, technológiu 4K a lepšie aplikácie na smartfón aj na televíziu.

HBO Max bude mať u nás pravdepodobne úspech. Warner Bros. vlastní titulu ako Pán Prsteňov, Harry Potter, Priatelia, Game of Thrones a mnoho ďalších. Otázne je, ako sa vysporiada s novým konkurentom Disney+, ktorý u nás štartuje v lete a láka na pestrú ponuku pred rodiny, ale aj fanúšikov Star Wars, Marvel, Pixar či National Geographic.

Máš predplatenú niektorú streamovaciu službu? Ktorá je ti srdcu najbližšia?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, gsmarena.com, JustWatch
Odporúčame