Skryté poklady Malty, alebo prečo sem ísť na výlet: Čerstvý tuniak, divoké útesy a závan orientu

Výhľady na ostrove Malta

Na Malte nájdeš množstvo rozprávkových výhľadov (Zdroj: autor)

#Ak už máš pochodený kus Európy a zdá sa ti, že všade je to tak trošku na jedno kopyto, vydaj sa na Maltu. Aj tu síce nájdeš magické historické centrá a množstvo kresťanských kostolov, no vplyv arabskej kultúry na tento ostrov v Stredozemnom mori cítiť na každom kroku.

Na nekonečné piesočnaté pláže s palmami zabudni, Malta núka iné špeciality: dramatické útesy, zachovalé starobylé mestá či tuniaka, ktorý je svojou kvalitou známy po celom svete.

V uličkách mesta Mdina sa povozíš aj na takýchto stredovekých kočoch (Zdroj: autor)

Tiché mesto

Väčšina návštevníkov mieri do hlavného mesta Valletta a nanešťastie prehliada starobylé mestečko Mdina, ktoré sa nachádza takmer v srdci ostrova. Ak sa chceš vyhnúť návalom turistov a užiť si kúsok stredovekej Malty osamote, toto je to pravé miesto. V záplave úzkych uličiek nájdeš množstvo jedinečných podnikov a pokiaľ sa prederieš až na koniec Mdiny, za odmenu dostaneš okrem krásneho výhľadu aj možnosť vyskúšať gelato z Fior di Latte, jednej z najkvalitnejších zmrzlinární na ostrove.

Prechádzka zálivmi ponúka nádherné výhľady (Zdroj: autor)

Dve zátoky, ktoré musíš vidieť

Zálivy Ġnejna a Ghajn Tuffieha sa nachádzajú v tesnej blízkosti vedľa seba a sú obľúbené aj medzi domácimi. Prejsť sa od jednej zátoky k druhej zvládneš do polhodinky aj ty, pokiaľ sa teda nebojíš výšok a nezabudneš si so sebou zbaliť aj tenisky. Na polceste medzi zálivmi sa týči kamenný masív, po ktorom sa dá bezpečne prejsť. Počas krátkej túry si zamiluješ doslova každý výhľad – prechod medzi kopcami ti každých sto metrov naservíruje nový, nečakaný pohľad.

Posted by TINY MINT Bistro on Tuesday, March 6, 2018

Najlepší tuniak v Európe

Obľúbenou destináciou pre milovníkov plodov mora je rybárska dedinka Marsaskala na východe ostrova. Reštaurácie na miestnej promenáde miešajú domácich s cudzincami, anglické fish & chips s talianskou pizzou či s dobrotami z rýb. My sme otestovali Tiny Mint Bistro a ich vychýreného tuniaka. Za stejk s prílohou zaplatíš okolo 20 eur, no bude to to najlepšie, čo na Malte ochutnáš. Miestni hrdo vravia, že maltskému tuniakovi patrí v súťaži chutí tradične druhé miesto, hneď za tým japonským.

Tip na záver

Verejná doprava premáva po celom ostrove pravidelne a načas, za smiešny peniaz ťa odvezie do ktorejkoľvek časti a ku každému viac či menej známemu turistickému bodu. Nevýhodou je, že stojí doslova na každom kroku, takže ak na Maltu nemáš viac ako týždeň, radšej si požičaj auto. Cestu z jedného miesta na druhé si skrátiš aj o dve hodiny.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame