Filozofia slow travel pobláznila svet: Ponúka nový pohľad na cestovanie a naučí ťa užiť si každý zážitok

Turistka slow travel

Slow travel je o užívaní si dovolenky nehľadiac na čas (Zdroj: Unsplash/Jason Blackeye)

#Cestovanie je pre mnohých ľudí neodmysliteľnou súčasťou života. Vďaka nemu spoznávame nové kultúry, nových ľudí, históriu krajov, nové chute a hlavne vypneme od každodenných starostí. Ale je to naozaj tak? Cítiš sa vždy po dovolenke naozaj oddýchnutý a môžeš si povedať, že si na výlete načerpal novú energiu?

Existuje filozofia, ktorá sa nazýva jednoducho slow travel. Ide o druh cestovania, ktorý nie je o fotkách pred pamiatkami, o plnom Instagrame ani o najlepšie hodnotenom hoteli, ale o skutočnom zážitku z miestnej kultúry. Možno ťa inšpirujeme, aby si aj ty na ďalšej dovolenke či výlete trošku zvoľnil a užil si chvíle v obľúbenej destinácii.

 

Čo je slow travel?  /  Ako cestovať slow?  /  Čo robiť na dovolenke?  Slovensko a slow travel

 

Hnutie s názvom slow

Samotný slow travel nie je žiadna novinka. Hnutie, ktoré si hovorí slow, vzniklo už v 80. rokoch v Taliansku. Miestny aktivista Carlo Petrini bojoval za to, aby pri známych Španielskych schodoch investori nepostavili jednu z pobočiek fast foodového reťazca. Dá sa povedať, že bojoval za taliansku gastronómiu, no nie?

Toto hnutie dostalo názov slow food. Práve od neho sú odvodené aj iné činnosti, ktoré sa dajú vykonávať „pomaly“, teda nie s úmyslom rýchleho instantného zážitku, napríklad aj taký slow art, slow cinema, slow fashion, slow education či nami spomínané slow travel. Ide o činnosti, ktoré si máme naplno vychutnať a nahľadieť pri nich na čas, ktorý nimi strávime. Pôžitok a kvalita stoja nad ostatnými vecami.

„Pomalé cestovanie“

Filozofia slow travel, alebo doslova pomalého cestovania, sa nezakladá na tom, že navštíviš čo najviac destinácií. Nie je dokonca ani o návšteve čo najväčšieho počtu pamiatok na mieste, kde sa nachádzaš. Slow travel je o vychutnávaní si chvíle, ktorú v novej krajine zažívaš. Nejde o to, koľko pamiatok si videl, ale o to, ako na teba zapôsobia. Netvrdíme však, že mobilný telefón máš nechať doma.

Dôležité je uži si chvíľu. Ak napríklad stráviš týždeň v all inclusive hoteli na Francúzskej riviére a raňajky, obedy aj večera budú stále rovnaké švédske stoly z hotelovej reštaurácie, asi nezistíš, aké jedlo majú Francúzi najradšej. Miesto toho by si sa mal vybrať do mesta za domácimi a nechať si poradiť pri výbere raňajok alebo večere. Čím lokálnejší a menší podnik, tým lepšie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mladý slovenský šprintér a rekordér Oliver: Na Harvarde dostal štipendium, rok v Amerike vyjde na 80-tisíc dolárov
Uži si voľné chvíle
Uži si voľné chvíle kvalitne a naplno (Zdroj: Unsplash.com/Averie Woodard)

Uži si dovolenku naplno

Na našom príklade ti predstavíme model pomalého cestovania. Povedzme, že chceme cestovať do Paríža, spoznať tamojších ľudí, novú kultúru, trochu z histórie a okúsiť nejaké nepoznané chute. O tom predsa cestovanie je. Prvou chybou, ktorú môžeš pomalým cestovaním urobiť, je objednať si hotel v centre mesta.

Zabookuj si radšej nejaké lokálny penzión mimo centra, niekde na okraji Paríža. Takto spoznáš lepšie miestnu komunitu, ktorá nie je denne zaplavovaná turistami. Kašli na raňajky v hoteloch, daj si croissant a kávu na nefrekventovanej ulici a sleduj, čo robia miestni. Niektorí pôjdu do práce, iní len na nákupy a deti pravdepodobne do školy. To, že si v inej krajine, neznamená, že aj ľudia sa musia správať inak.

Skús sa vyhnúť hlavným pamiatkam. Eiffelovu veži aj Víťazný oblúk si pozri, ale nestráv pri nich veľa času. Aj inde nájdeš zaujímavé pamiatky, ktoré ale nie sú okukované tisíckami turistov. Pokojne aj zablúď v uliciach, veď mobil a mapu máš pri sebe, keby si potreboval nájsť cestu k ubytovaniu. Komunikuj s miestnymi, nauč sa aspoň zopár fráz z cudzieho jazyka. Pýtaj sa ich, čo radi robia.

Slow travel nie je o spoznávaní hmotných pamiatok, ale tých nehmotných. Miesto fotiek a magnetiek prines domov spomienky, zážitky a emócie. Okej, aj rodine a kamarátom sa patrí niečo kúpiť, ale nie bežné suveníry. Stav na lokálne produkty, ktoré nájdeš zvyčajne na trhu. Napríklad z Holandska by si mohol mame priniesť cibuľky tulipánov.

Podpora lokálneho

Lokalitu spoznáš len tak, že sa s ňou naplno zžiješ. Myslíš si, že vybrať sa do Francúzska, aby si si nakúpil raňajky a obedy v Lidli, je podpora domácich produktov? Asi nie. Navštív malé lokálne potraviny, kde predávajú čerstvé produkty, najlepšie vlastné. Ani zahraniční turisti nechodia na Slovensku kvôli syrovým pochutinám do supermarketu, ale zavítajú radšej na salaš.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Maturuješ z dejepisu? Máme pre teba tipy na výlet, vďaka ktorým sa nemusíš učiť nudnú teóriu

To, koho podporuješ, sa odráža aj na samotnej ekonomike krajiny. Ak krajina vidí, že lokálni podnikatelia nezarábajú, nevidí dôvod živiť ich. Vyššie v článku sme spomínali, ako vzniklo hnutie slow. Ide o podporu krajiny a kultúry, v ktorej sa nachádzaš. Nie o nakupovaní čínskych magnetiek, ktoré predáva turecký predajca v uliciach francúzskej metropoly.

Zaši sa do neznámych uličiek
Zatúlaj sa do neznámych uličiek (Zdroj: Unsplash.com/Andre Brez)

Najprv okraj mesta, potom centrum

Mimo centra nájdeš hotely často lacnejšie a možno aj pohodlnejšie. To ti dovolí za rovnaký budget stráviť viac času na jednom mieste. Aj o tom je slow travel – Paríž predsa za tri či štyri dni celý nepochodíš. Toľko by ti stačilo maximálne na múzeum Louvre. Každá metropola si žiada aspoň týždeň, aby si jej viac porozumel a spoznal jej kultúru, históriu a miestne obyvateľstvo.

Pobehaj najprv okraj mesta. Tu sú ľudia často štedrejší a turistov nevidia každý deň. Až potom vstúp do centra. Ak tieto dve veci zameníš, môžeš naraziť na nevrlú časť obyvateľov, ktorá má zrejme turistov plné zuby. Ľahko si vieš vsugerovať zlý názor na krajinu alebo mesto, v ktorom sa nachádzaš. Najkrajšie poklady pritom často bývajú úplne ukryté.

Stratiť sa medzi v uliciach

To nás privádza k ďalšiemu dôležitému bodu slow travel. Neboj sa zablúdiť. Mobil máš predsa vždy pri sebe a navigáciou trafíš späť na ubytovanie. Práve v uličkách často spoznáš, ako žijú miestni, aké lokálne jedlá najviac obľubujú a čo ich trápi či robí šťastnými. Čím širšiu škálu názorov od nich získaš, tým viac spoznávaš miestnu komunitu.

Vymeň fotky za zážitky

Aby sme si vedeli slow travel zhrnúť do troch väčších bodov, tak si ich zrekapitulujeme. V prvom rade ide o pohodlie, teda lokalitu, v ktorej sa ocitneš. Ďalej sú to ľudia, s ktorými počas výletu prídeš do styku, a v neposlednom rade kultúra spojená s jedlom a históriou, ktorá na teba čaká.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Zabudni na TikTok, Snapchat a Instagram, je tu nová sociálna sieť: Ako funguje a prečo by si ju mal používať?
Aj takéto stanovanie je možnosť pomalého cestovania
Aj takéto stanovanie je alternatíva pomalého cestovania (Zdroj: Unsplash.come/Persnickety Prints)

Pohodlie

Cestovanie do ktorejkoľvek destinácie na svete je najmä o tom, aby si si oddýchol od každodenných starostí a problémov. Tých máš dosť v bežnom živote. Nájdi hotel alebo penzión, ktorý prenajímajú miestni podnikatelia, nie veľké spoločnosti. Hlavne nech to nie je nóbl hotel, ale bežne zariadená izba či menší byt, ktorý dýcha miestnou kultúrou a zvykmi.

Ľudia

S tým sa priamo viažu aj ľudia, s ktorými prídeš do prvého kontaktu. Miestny obyvateľ, ktorého živí malá reštaurácia a tri malé izby, ťa uvidí radšej ako recepčná v hoteli so stovkou izieb, ktorá dnes zaskakuje za kolegyňu. To, aký štart dovolenky si vyberieš, ovplyvní aj tvoje ďalšie názory na krajinu, v ktorej sa nachádzaš.

Kultúra, jedlo a história

Na záver je to všetko, čo počas výletu spoznáš. Kultúra, to nie je len rímske Koloseum, londýnsky Big Ben, barcelonská Sagrada Familia či newyorská Socha slobody. Slow travel hovorí o pamiatkach, ktoré práveže nepoznáš a nikdy si ich nevidel, preto choď za nosom a intuíciou a neriaď sa len Tripadvisiom a mapami.

Kašli na jedlá v reštauráciách, tie si vieš dať zrejme aj u nás. Nájdi čo najviac zašitý malý rodinný podnik, kde sú radi za každého zákazníka. Potešíš tak nielen miestnych, ale predovšetkým samého seba.

Slovensko a slow travel

Myslíš si, že poznáš Slovensko? Cestovať pomaly nemusíš len v európskych metropolách alebo vo veľkomestách po svete. Aj na Slovensku sú miesta, kde si ešte nebol a tradičná kultúra, akú nepoznáš. Nájdeš ju v každom kúte nášho kraja – vo vinárskych obciach na západe, salašoch pod Tatrami či vo folklóre na východe.

Aj Slovensko má bohatú históriu a ľudí, ktorí sú radi, že žijú v krásnej krajine. Ubytovať sa na chate pri lese, vyšliapať si jeden z vrchov, ochutnať strapačky či živánsku alebo stráviť deň na folklórnom festivale ti dokáže úplne zmeniť podľa na krajinu, v ktorej žiješ. Preto sa neboj cestovať a spoznávať. A čo je najdôležitejšie, užiť si každú takúto chvíľu.

Využil si už "slow travel"?


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, slowhop.com
Odporúčame