NÁZOR Po vzore úspešných ľudí som každé ráno vstávala o 5:30: Ako dlho som to vydržala?

Zobúdzajúca sa žena na posteli

Ranné vstávanie má svoje čaro (Zdroj: Unsplash.com)

#Aj napriek tomu, že vraj ranné vtáča ďalej doskáče, ja som bola vždy skôr nočná sova. Povinnosti som si nechávala na neskôr a nenapadalo mi ísť spať skôr než pred polnocou. Rána boli pre mňa veľmi náročne a keď som všade čítala o benefitoch skorého vstávania, povedala som si, že to takto ďalej nejde. Rozhodla som sa zmeniť svoj život od základov.

dievča na posteli s notebookom
Vždy som bola skôr typ, ktorý zostáva hore dlho do noci (Zdroj: Unsplash)

Zaumienila som si, že začnem vstávať skoro ráno o 5:30. Aby som sa nakopla, rozhodla som sa prečítať si príbehy slávnych osobností, ktoré to robia rovnako. Michelle Obama, Howard Schultz, Jack Dorsey a iní. Zvláda to toľko ľudí, tak prečo by som to nezvládla aj ja? Všimla som si, že všetci odštartujú svoj deň športom. Keď to robí každý, tak na tom predsa niečo bude.

Pripravovať na to som sa musela už večer. Sama seba som sa pýtala, či bude väčšia výzva si ísť ľahnúť skoro, alebo skoro vstať. Nastavila som si budík, kopla do vrtule, aby som mala všetko hotové už pred 20:00 a o 21:00 som už ležala v posteli. Bol to naozaj nezvyk. Zobrala som do rúk knihu, odložila telefón a dúfala som, že onedlho zaspím. Svojich 8 hodín spánku sa predsa kvôli jednému experimentu nevzdám.

Budík
Vstávaš skoro alebo si nočná sova? (Zdroj: Unsplash.com)

Keďže bolo večer počítanie ovečiek zdĺhavejšie ako som predpokladala, ráno som nebola úplne fresh. Vstať z postele o tejto hodine si žiadalo poriadnu dávku sebazaprenia a silnej vôle. Niekde som sa dočítala, že keď si ustelieš posteľ, zníži to nutkanie vrátiť sa do nej. Musela som to vyskúšať, lebo v tom momente som po ničom inom netúžila viac. Vypila som pohár čistej vody, nech si nakopnem metabolizmus a deň sa mohol začať.

Nemohla som byť horšia ako celebrity, aj ja som skúsila šport. Hudbu som dala na maximum a zabehla 5 kilometrov. Všade bol pokoj. Ostala som len ja a moje myšlienky. Po príchode ma čakala krátka joga a sprcha. Naplnilo ma to energiou a elánom.

Bežiaca žena
Ranný tréning ma poriadne nakopol (Zdroj: Unsplash)

Nikdy som nebola fanúšikom raňajok. Nemala som na ne čas a radšej som si dávala pohár kávy. Zmena je život a keď som sa pre ňu rozhodla, tak ju treba urobiť poriadne. Pripravila som si ovsenú kašu s ovocím a kvalitnú kávu. Pritom som si kontrolovala maily a zisťovala, čo je nové doma aj vo svete. Nerušili ma pri tom upozornenia zo sociálnych sietí. Mala som čas iba pre seba.

Jedlo na tanieroch
Pri raňajkách som mala kľud a nerušili ma ani sociálne siete (Zdroj: Unsplash.com)

Aby bol môj deň produktívny, rozhodla som sa naplánovať si ho. Človek môže použiť appku, poznámky v mobile/počítači, ale ja som sa rozhodla pre klasický diár. Vypísala som si všetko, čo urobiť musím a aj to, čo chcem stihnúť. Určila som si priority a časovo to rozplánovala.

Kým sa prebudila väčšina domu, ja som toho mala za sebou už dosť. Bola som pripravená do práce, zatiaľ čo oni chodili ako mátohy. Ja som bola vo víre povinností a im sa ešte nestihli rozlepiť oči.

Ranná káva
Všetko som si poctivo naplánovala (Zdroj: Unsplash.com)

Bolo to náročné. Nie vždy sa mi ráno chcelo vstať z postele a večer som bola strašne skoro unavená. Vydržala som viesť tento životný štýl týždeň. Musím vám povedať, že ráno je naozaj základ každého dňa. Možno už nebudem vstávať o 5.30, no určite si z tohto pokusu niečo vezmem.

Budem vstávať aspoň o trošku skôr a prestanem pracovať do noci. Začať deň športom je to najlepšie, čo môžeš urobiť, veď v zdravom tele je zdravý duch. Skús to aj ty! Raňajky nevynechávaj a zorganizuj si svoj deň. Stihneš toho omnoho viac.

Benefity skorého vstávania:

 • nerušené ráno
 • lepšia organizácia času
 • žiadne rozptyľovanie
 • čas na beh/cvičenie
 • čas pre seba
 • ráno bez chaosu
 • pozitívna nálada

Rady ako na to:

 • po zobudení vypi pohár čistej vody
 • usteľ si posteľ
 • urob si zdravé raňajky
 • zašportuj si
 • plánuj si svoj deň
 • daj si iba jeden budík
 • využi čas pre seba na maximum
Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame