Veľká zmena pre slovenské študentky! V týchto školách budú poskytovať menštruačné potreby zadarmo

V týchto školách budú poskytovať menštruačné potreby zadarmo

V týchto školách budú poskytovať menštruačné potreby zadarmo. (Zdroj: Unsplash.com/Oana Cristina)

#Aj ty si určite poslednú dobu zachytil pojem menštruačná chudoba, ktorý sa stále častejšie spomína v médiách. S týmto problémom sa snaží potýkať aj podpredseda Baskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter. V tomto kraji budú na školách rozdávať menštruačné pomôcky zadarmo.

Stretol si sa niekedy s pojmom menštruačná chudoba? V skutočnosti nejde o žiadnu novinku a tento problém sa v Európe vyskytuje už dlhodobo. Pojem menštruačná chudoba znamená, že množstvo dievčat či žien si nemôže dovoliť ani základné hygienické potreby v dôsledku obrovskej chudoby. Hoci doteraz sa tento pojem často spájal skôr s chudobnejšími krajinami, v skutočnosti sa dá aplikovať aj na Slovensko.

Portál soda.O2.sk poznamenal , že v Európe si hygienické potreby ako tampón či vložky nemôže kúpiť až 1 z 10 dievčat. „Na Slovensku doposiaľ nemáme relevantné čísla, no z dát štatistického úradu vyplýva, že takmer každé šieste dieťa žije v domácnosti s príjmom pod hranicou chudoby, príjmovou chudobou je na Slovensku ohrozený každý ôsmy človek a pandémia situáciu zhoršila. Navyše chudobou sú výrazne viac ohrozené ženy, sú častejšie samoživiteľkami a na Slovensku stále zarábajú menej než muži,“ dodali.

Aj preto sa podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter rozhodol proti meštruačnej chudobe bojovať. „Kým sa z témy menštruačnej chudoby stane ďalšia nekonečná a hlavne bezvýsledná kultúrna vojna a vyjadrí sa k tomu každý jeden odborník na menštruáciu, u nás na úrade sme sa rozhodli, že to vyskúšame,“ poznamenal na sociálnej sieti.

Odteraz sa tak v školách, ktoré sa nachádzajú v Banskobystrickom samosprávnom kraji, budú na toaletách vyskytovať bezplatné menštruačné potreby. Nájsť ich však budeš môcť aj v ďalších budovách pod správou Banskobystrického samosprávneho kraja. Ženy tento krok obzlášť potešil. „Som mimoriadne hrdá na to, že práve náš kraj dokazuje, že sa to dá,“ poznamenal Beáta. Zmenu víta aj Júlia, „skvelý počin. Vaša iniciatíva v tomto smere by mala byť vzorom aj pre ostatné kraje.“

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Aj naši českí susedia majú pôvabné ženy: Modelka Petra je dôkazom, že prirodzenosť je najkrajšia

Niektorí však vyjadrili znepokojenie nad tým, či sa to podarí zaviesť aj do praxe. „Ako to dopadne? Ako vždy na SK, prvá alebo druhá žena vezme všetko a situácia sa nezmení. Bude to rovnaké ako s toaletným papierom. Prepáčte za slovník, ale nedá sa inak, je to celé na p**u“ Ako však poznamenal Lunter, „kým nevyskúšame, nebudeme vedieť.“


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, soda.O2.sk
Odporúčame