Skladba, ktorá prezrádza dôvod rozpadu Gramo Rokkaz

Gramo Rokkaz bola svojho času skupina, ktorá razila prím v slovenskom rape. Zoskupenie, ktoré obsahovalo veľké množstvo šikovných interpretov. Boli rozdielni a ponúkali iný pohľad na celý žáner. Spočiatku to fungovalo, no práve široké názorové spektrum sa ukázalo byť z dlhodobého pohľadu komplikáciou.

Čo spôsobilo rozpad Gramo Rokkaz?

Gramo Rokkaz vzniklo v roku 2007, pričom spočiatku doňho patrili mená ako Decko, Separ, Danosť, Dame, Tono S, Smart, Metys či Miko. Veľké zmeny prišli predovšetkým v roku 2013, keď sa rozhodli GR opustiť Separ, Dame a Smart, ktorí sa odpojili pod menom DMS. Tak ich koniec koncov poznáme dodnes.

Následne sa z pôvodného Gramo Rokkaz vyvinul GR Team, kde hrali prím Tono S, Decko a Danost. Každopádne, pôvodné zoskupenie sa stalo minulosťou. A jedným z dôvodov, prečo sa tak stalo, bola práve názorová a povahová rozdielnosť jednotlivých členov.

Viac sa dozvedáme v tomto songu z roku 2016.

Samozrejme, o osude GR sme mohli počuť počas uplynulých rokov na viacerých miestach v songoch u rôznych interpretov, ale myslíme si, že Danosť to v tracku „PANDORA“, na ktorom sa mu o hudbu postaral G-BOD, vyjadril veľmi trefne. Dodajme, že v tomto prípade sa jedná o rok 2016.

„Bola to škola pováh, je zle, treba konať,…“ je iba jeden z viacerých barov, ktorí pojednáva o tom, prečo Gramo Rokkaz nemohlo pokračovať ďalej. Ktovie, ako by na tom táto skupina bola, keby je pokope dodnes. Treba si ale uvedomiť taktiež celkový rapový vývoj, rôzne ambície členov a aj to, že rozsiahle rapové skupiny sa stali skôr historickou spomienkou, ako niečím, čo je aktuálne dodnes.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Photo credits: Instagram/Danosť

Odporúčame