Skladáme Lego Lamborghini Sián: Pozri, ako vyzerá náročný mechanizmus pod kapotou!

LEGO Lamborghini Sián FKP 37

Poskladali sme exkluzívnu stavebnicu Lego (Foto: Hashtag.sk)

#Technic je jednou z najobľúbenejších sérií dánskej spoločnosti Lego. V redakcii sme dostali možnosť poskladať si model Lamborghini Sián v mierke 1:8 v bledozelenej farbe. Sami sme boli prekvapení, aký komplikovaní mechanizmus poháňa tento športiak, no zároveň, aká zábava je skladať ho.

Informácie o produkte

  • Model: Lego Lamborghini Sián FKP 37
  • Počet dielikov: 3 696
  • Rozmery: 60 cm na dĺžku, 25 cm na šírku, 13 cm na výšku
  • Vekové odporúčanie: 18+ (kvôli množstvu malých kúskov)
  • Maloobchodná cena: 449,99 eur

Šesť krabíc a stovky strán návodu

Krabica je objemovo raz taká veľká a tiež dvojnásobne ťažšia ako samotná stavebnica. Takto na úvod prezradím, že poskladaný model váži 2,8 kilogramu (škatuľa má zruba 6 kilogramov). Balenie po otvorení pripomína facelift auta a tvorí ho 6 samostatných menších balení, ktoré budeš postupne rozkladať a stavať po častiach.

Návody vo forme knižiek sú dva a dohromady majú viac ako 600 strán. Obsahujú presne 1084 krokov, ktorými sa treba prelúskať k úspešnému koncu. Skladanie mi zabralo štyri veľmi dlhé večery, dohromady zhruba 15 hodín. Mám už zopár stavebníc poskladaných, no príliš som sa neponáhľal. Ak budeš skladať naraz, priprav sa na miernu bolesť brušiek prstov zo skladania potrubí (je ich balení takmer 1 500).

Najprv sa skladá zadná časť

Pochopiteľne, na úvod budeš skladať tie najvnútornejšie časti a postupne ťa bude manuál navádzať čoraz viac k faceliftu. Preto sa v prvej z dvoch kníh nachádza len minimum zelených stavebníc. Začína sa zadným náhonom, na ktorý nadviažeš sústavou desiatok ozubených kolies. Tie tvoria pohon auta a základ pre prevodovku.

Väčšinou skladáš nejakú väčšiu časť, ktorú neskôr napojíš na tú predchádzajúcu a často ani nevieš, čo skladáš. Keď ale časti prepojíš a vyskúšaš nový mechanizmus, budeš prekvapený, ako dizajnéri mysleli aj na úplné maličkosti a detaily.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ľubka zbiera cenné Lego: Nie je to len hračka, stavebnice vieš dobre speňažiť

Skladanie zadnej časti Lamborghini končí 12-valcovým motorom, ktorý je zakrytý pevnou konštrukciou a potrubiami. Tu som sa prvýkrát stretol s lepenými kockami. V balení sa však nenachádza ani jedna lepka, všetky stavebnice majú potrebné znaky od výroby vyryté na plaste. Ani v drahších modeloch nejde vždy o samozrejmosť.

Interiér s palubovkou a fungujúcou prevodovkou

Ešte pred koncom prvej knihy sa dostaneš k interiéru. Začínaš ho tvoriť automatickou prevodovkou, ktorá má tri fázy a nachádza sa medzi sedadlami. Samotné prevodové stupne však vytvoríš za ešte nedosadeným volantom a tie môžeš ľubovoľne pohybovať k jazdcovi a od neho (fungujú ako na reálnych pretekárskych autách).

Prevodovka funguje aj pomocou gumičiek, ktoré v balení nájdeš dohromady tri a s ich umiestnením a držaním nie je žiadny problém. Po prevodovke nasledujú sedadlá. Obe tvoríš samostatne, pretože sú zrkadlovo otočené. K spolujazdcovmu sedadlu taktiež dorábaš spúšťač pre zadný spojler, ktorý sa ovláda páčkou pod jeho nohami.

Na záver príde palubovka s už vytlačeným tachometrom a volant s logom. Samozrejme, tento interiér je príliš veľký pre jednotlivé LEGO postavičky. Model je v pomerne veľkej mierke ku skutočnému Lamborghini a ide o výstavný kus, nie o hračku k ďalším menším autíčkam.

Prepracované svetlá aj spojler

Teraz sa už nachádzame v druhej polovici, teda vyťahujeme druhý knižný plán a začíname skladať znova zadnú časť auta – no tentokrát jeho exteriér. Ide sa odspodu nahor, teda na úvod vytvoríš dva výfuky, zadný nárazník a šesticu svetiel (ktoré, pochopiteľne, nesvietia).

Nasleduje spojler, nad ktorého komplexnosťou som sám žasol. Skladá sa z necelej stovky dielikov (vrátane prepájacích potrubí) a nie je lineárny, ale v strede je trošku nižšie položený. Spojler sa nasadzuje dvomi ihličkami na zadnú časť auta a už v tomto momente je možné ho ovládať cez interiér auta.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ľubka zbiera cenné Lego: Nie je to len hračka, stavebnice vieš dobre speňažiť

Zo zadnej časti ostávajú len blatníky a kryt 12-valcového motora. Ten je zrkadlovo rovnaký, skladá sa rýchlo a aby si motor mohol kedykoľvek vidieť, tak sa nijako špeciálne neuchytí. Pri streche sú dve trúbky, do ktorých zasunieš dve potrubia a kryt drží. Zadná časť je kompletná.

Na záver brzdy, kolesá a príručná taška

To najťažšie je však stále pred tebou. Sústava predných svetiel je mimoriadne komplikovaná, preto si dávaj dobrý pozor v priestorom videní, ako spájať jednotlivé dieliky. Aj tu platí, že predné svetlá sú zrkadlovo odlišné a budeš ich skladať zvlášť. Po nich nasleduje jednoduchší otvárací predný kufor.

Zrejme najkomplikovanejšie sa uchycovali dvere. Nie preto, že by samotný mechanizmus bol náročný, ale takmer celé auto je hotové, a preto niektoré faceliftové časti trochu zavadzali. Pocit z poskladania je však super, lebo dvere sa dajú veľmi pohodlne otvárať. Stavebnicu zakončíš kotúčovými brzdami (ide o kozmetický doplnok), kolesami s pneumatikami a taškou, ktorá má svoje miesto v prednom kufri.

Skladanie LEGO Lamborghini Sián FKP 37 síce nebolo jednoduché, no veľmi zábavné. Pri skladaní si najmä dávaj pozor na každý jeden krok, pretože ťa môže stáť opätovný návrat k chybnému bodu. Model sa zmestí aj do menšej knižnice a verím, že v poteší začínajúcich aj zaškolených staviteľov.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame