Uvažuješ o kúpe kryptomien? Zisti, koľko peňazí potrebuješ a čo odporúčajú experti

Investovanie do kryptomien.

Čo všetko (ne)vieš o kryptomenách (Zdroj: GettyImages)

#Určite si už počul nielen o kryptomenách a bitcoinoch, ale aj o tom, ako sa dá na nich zbohatnúť. Chceš investovať do nich aj ty? Máme pre teba všetky dôležité informácie, ktoré budeš potrebovať.

Čo je to kryptomena?

Zabudni na mince či papierovú hotovosť. V prípade kryptomien ide o nový druh digitálnych peňazí. Všetko funguje na princípe kryptografie, čiže techniky založenej na bezpečnej šifrovanej komunikácii. Zjednodušene povedané, kryptomena je zápis v programovacom jazyku (kód), ktorý je uložený v množstve počítačov po celom svete. Keďže sa nachádza na viacerých miestach, ktoré sú vždy synchronizované, nedá sa sfalšovať. Kryptomenu môžeš vlastniť, obchodovať s ňou, alebo za ňu nakupovať.

Všetko odštartoval bitcoin

Najznámejšou digitálnou menou súčasnosti je bitcoin. Ide o úplne prvú kryptomenu, s ktorou sa začalo obchodovať. Písal sa rok 2008 a za jej vynálezom stojí podľa všetkého Japonec Satoši Nakamoto. Nenechaj sa však pomýliť, tento človek v skutočnosti neexistuje a ide o pseudonym osoby alebo skupiny ľudí. Jeho, jej či ich identita dosiaľ nie je známa, aj keď existuje viacero teórií. Z bitcoinu sa pomerne rýchlo stala alternatívna platobná metóda. Prvý nákup za túto digitálnu menu boli dve pizze v roku 2010, ktoré stáli 10-tisíc bitcoinov. Teraz by si si za túto sumu vedel kúpiť celú sieť pizzerií.

Bitcoin.
Zdroj foto: Getty Images

Ako a kde si môžem kúpiť kryptomenu?

Základným spôsobom pre začiatočníkov je využitie online zmenárne. Tých nájdeš na internete desiatky, ale väčšinou len v angličtine. Najskôr sa klasicky zaregistruješ, vyplníš požadované údaje a vytvoríš si účet. Následne si zo zoznamu vyberieš, čo chceš kúpiť. Môže to byť bitcoin, ale aj ďalšie alternatívne kryptomeny, ako napríklad ethereum, ripple, bitcoin cash, litecoin, stellar, dash či tron. Väčšinu ďalších kryptomien si však môžeš nakúpiť len za bitcoiny. Kúpu uskutočníš pomocou kreditnej karty alebo bankového prevodu a tvoj nákup sa uloží do kryptomenovej peňaženky v zmenárni. Peňaženku si vieš vytvoriť aj vlastnú a kryptomeny si do nej stiahnuť.

Druhou možnosťou je spoľahnúť sa na expertov, ktorí majú v rámci obchodovania s kryptomenami skúsenosti. Lídrom na slovenskom trhu v rámci bezpečného investovania do kryptomien je spoločnosť Fumbi, ktorá ponúka portfólio top 25 kryptomien a navyše využíva špeciálny algoritmus. Vďaka nemu sa tvoj vklad hýbe rovnako ako celý trh kryptomien.

„Kryptomeny sú investícia do novotvoriaceho sa menového systému. Na úvod treba zvážiť, pre akú kryptomenu sa kupujúci rozhodne. Sú dva základné prístupy – môže tipovať, ktorá kryptomena bude mať dobré zhodnotenie, a tú si nakúpi. Ide však o laickú špekuláciu, ktorá takmer vždy dopadne zle. Druhou možnosťou je investícia do portfólia zloženého z viacerých mien, ktoré reprezentuje celý trh. Tento spôsob ponúkame aj my vo Fumbi. Vďaka širšej ponuke sa totiž výrazne eliminujú riziká a platí rovnica, že ak bude rásť trh, bude rásť aj portfólio. Vtedy si stačí iba nastaviť trvalý príkaz a sporiť si peniaze aj takouto formou,“ vysvetľuje Juraj Forgács, zakladateľ spoločnosti. Vďaka Fumbi teda nemusíš riešiť, ktoré meny sú pre teba tie pravé – urobia to za teba odborníci a špeciálny algoritmus.

Investovanie do kryptomien cez Fumbi.network.
Zdroj foto: Fumbi

Koľko peňazí si nachystať?

Digitálne meny sú známe svojimi častými výkyvmi hore a dole, a preto by si mal zvoliť iba takú sumu, ktorá ti nebude chýbať ideálne niekoľko rokov. Vo Fumbi môžeš investovať do kryptomien už od 50 eur. Ľudia, ktorí investovali pri marcovom poklese, by teraz mali zisk okolo 110 %. Treba však chápať, že Fumbi a ani nikto iný, kto ponúka investovanie do kryptomien, nevie zaručiť istý výnos. Na investovanie do kryptomien sa pozeráme ako na dlhodobú investíciu. Občasné výkyvy môžu byť nepríjemné, ale z dlhodobého hľadiska sú zanedbateľné. Preto je potrebné pristupovať k investovaniu s opatrnosťou,“ hovorí Boris Haško, PR a marketing manažér spoločnosti. Priemerná investícia klientov Fumbi je približne 608 eur.

Oplatí sa nákup kryptomien aj v čase pandémie?

Správy o koronavíruse čoraz častejšie sprevádzajú aj obavy z hospodárskej krízy. Počúvame informácie o poklesoch všetkých finančných trhov, či už sú to akcie, zlato alebo kryptomeny. Táto situácia však prináša aj príležitosť na investovanie s vysokým budúcim zhodnotením. Na trhoch s kryptomenami môže byť dokonca až v stovkách percent.

„Vždy je výhodnejšie nakupovať pri poklesoch cien a pandémia nie je výnimkou. Treba postupovať so zvýšenou opatrnosťou a skutočne investovať takú sumu, akú si môžeme dovoliť. Podľa nás sa kryptomeny stanú bežnou súčasťou finančného sveta a očakávame ich masívny rast až v desaťnásobkoch. Pritom netreba zabúdať, že všetko nové so sebou nesie riziko neznámeho – a najvážnejšie riziká sú práve tie, ktoré nepoznáme,“ približuje Boris Haško.

Graf vývoja cien Bitcoinu.
Vývoj cien Bitcoinu od vzniku po súčasnosť. Zdroj foto: knoema.com

Heslo si treba strážiť

Najväčší rozdiel oproti klasickým peniazom je ten, že hlavnú zodpovednosť za ne majú banky. Pri kryptomenách zatiaľ takáto štruktúra neexistuje. „Kryptomeny ponúkajú človeku možnosť držať si elektronické peniaze samostatne, a preto klient banku nepotrebuje. Bitcoin je uskladnený na blockchaine, čo je vlastne online databáza. S tým súvisí určité technologické riziko – človek ho reálne nemôže stratiť, ale môže stratiť prístup k nemu. Každý bitcoin je totiž uložený na nejakej adrese, ku ktorej existuje iba jedno heslo. A práve to môže majiteľ stratiť alebo mu ho môžu ukradnúť,“ prezradil Juraj Forgács. Vo Fumbi však dbajú na mimoriadne bezpečný spôsob ukladania dát. Všetky kryptopeňaženky sú rozdelené na viac častí a uložené v zabezpečených priestoroch.

Slovenskému startupu dôveruje vyše 13-tisíc klientov

Kryptomenám sa nevenujú iba spoločnosti v zahraničí, ale aj na Slovensku. Tou úplne prvou, ktorá prináša komplexný spôsob a bezpečné investovanie, je Fumbi. S počtom vyše 13-tisíc užívateľov je zároveň lídrom na našom trhu. Potenciál v nej vidí aj švajčiarsky investor BaseTech Ventures, ktorý ju podporil ďalšou investíciou vo výške 300-tisíc eur.

„Investovanie s Fumbi pripomína internetbanking. Prvotná registrácia vyžaduje len tvoj e-mail a vytvorenie hesla. Následne sa ocitneš v profile a zvolíš si, ako pošleš peniaze do Fumbi – či už cez bankový účet, alebo PayPal. Len čo prídu prostriedky k nám, posielame ich na burzu a nakupujeme kryptomeny. Potom ich pripisujeme do tvojho profilu,“ opisuje jednoduchý spôsob investovania vo Fumbi Boris Haško. Slovenský startup pritom nevyužíva kolektívne investovanie a klienti vďaka tomu zostávajú priamymi a výlučnými vlastníkmi svojich kryptomien. Vlastniť ich môžeš aj ty. Pre lepšiu predstavu si môžeš na Fumbi kalkulačke orientačne vypočítať aj svoje vstupné poplatky a očakávaný zisk.

VYPOČÍTAJ SI, KOĽKO MÔŽEŠ ZAROBIŤ

Zdroj: Fumbi

Advertoriál pripravený v spolupráci s Fumbi.network.

Odporúčame