Byť eko je cool: Pozri sa na týchto 7 tipov, ktoré ti pomôžu znížiť plytvanie pitnou vodou!

Nenechávaj vodu tiecť len tak bez využitia (Zdroj: Freepik/freepik)

#Voda sa stáva čoraz vzácnejšou komoditou. Viac ako miliarda ľudí na našej planéte nemá prístup k nezávadnej pitnej vode. V našich podmienkach jej je síce dosť, no treba myslieť na to, že svetové zásoby sa pomaly míňajú. Zamyslel si sa niekedy nad tým, koľko vody denne spotrebuješ ako jedinec? Aké máš možnosti na šetrenie s ňou?

Týka sa to aj nás

Aj keď žiješ v Európe, kde je dostatok vody, mal by si sa mať na pozore. Za posledných 30 rokov pribudli obdobia sucha, ktoré sú čoraz viac intenzívne. Myslieť treba aj na to, že prírodné zdroje (aj voda) nie sú znovuobnoviteľné, a preto by si ich mal čerpať s rozumom.

Sú oblasti, kde si musia vystačiť s 10 litrami vody na deň, zatiaľ čo u nás bežne minieš aj cez 100 litrov. Pozri sa na tieto tipy, ktoré ti pomôžu znížiť spotrebu vody. Poďakuje sa ti nielen príroda, ale aj tvoja peňaženka.

Sprcha vs. kúpeľ

Myslíš si, že práve napustenou vaňou ušetríš? Nie… Dávaj prednosť skôr sprchovaniu, pretože úspornou sprchovou hadicou (takzvaným perlátorom) vieš ušetriť až 30 percent vody bez toho, aby si prišiel o pôžitok dlhšieho sprchovania. Túto vecičku kúpiš za pár eur, a zmení ti to (aspoň ten eko) život. A ešte jeden tip – čo tak spoločná sprcha s partnerkou alebo partnerom?

Nepúšťaj vodu zbytočne

Nenechávaj vodu tiecť len tak bez využitia. Napríklad vtedy, keď si čistíš zuby. To platí aj o tom, keď čakáš, kým odtečie teplá voda pred kúpeľom či sprchou. Tak isto ti odtečie, keď pustíš slabší prúd, než zvyčajne…

Umývanie riadov

Ak máš doma umývačku, púšťaj ju až keď je úplne plná. To isté platí aj o práčke. Je nezmysel pustiť práčku za pár vecí len preto, že si ich chceš zajtra obliecť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ekologická výzva, ktorú ľahko zvládneš aj ty: Týmito malými krokmi môžeš prať bielizeň šetrenejšie k prírode!

Počkaj, kým nahromadíš dostatok bielizne – je to ekologické ale aj ekonomické. Pri praní používaj rôzne programy pre rôzne druhy prania. Ak je to možné, vždy si zvoľ skôr ten eko režim.

A pokiaľ umývaš riady ručne, nenechávaj vodu tiecť zbytočne. Skús si napustiť drez, v ktorom dôkladne umyješ všetok riad, a neskôr ho už len opláchneš od saponátu pod pramienkom tečúcej vody.

V kuchyni ešte zostaneme

Ak ti kvapká kohútik (v kuchyni, v kúpeľni…), tak sa postaraj čo najskôr o opravu. Aj malé úniky vody môžu vo výsledku znamenať mnohé litre vody, ktoré odtiekli zbytočne. Podľa odhadov môže ísť až o 24 litrov denne!

Ako súvisí móda s vodou?

Módny priemysel je tretím najväčším konzumentom vody. Ročne spotrebuje až 79 miliárd kubických metrov vody, čo sú cca 2 percentá spotrebovanej čistej vody z celého sveta. Ak sa trend fast fashion nespomalí, v roku 2030 sa môže toto číslo až zdvojnásobiť!

Len pre zamyslenie – toľko vody, čo ročne spotrebuje odevný priemysel, by uhasilo smäd až 110 miliónom ľudí počas celého jedného roka!

Čo môžeš urobiť?

Premýšľaj aj pri nakupovaní oblečenia. Vyberaj kúsky z udržateľnej bavlny, čo môže pomôcť až k 32 percentnému zníženiu spotreby vody.

Fast fashion si vyberá čoraz väčšiu daň – len kvôli neudržateľnému pestovaniu bavlny sa Aralské more zmenšilo až o 90 percent! A to v 70. rokoch minulého storočia bolo považované za štvrté najväčšie jazero sveta…

 

Dávaš si pozor na to, aby si neplytval vodou?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame