Ekologická výzva, ktorú ľahko zvládneš aj ty: Týmito malými krokmi môžeš prať bielizeň šetrenejšie k prírode!

Mysli na tieto kroky zakaždým, keď hodíš niečo do práčky (Zdroj: Pexels.com/Chermiti Mohamed)

#Záleží ti na budúcnosti a životnom prostredí? Urob ďalší krok vpred a popri nakupovaní second handového oblečenia, znovu použiteľných tašiek a voskových obalov, mysli na našu planétu aj pri praní! Stačí zmeniť niekoľko bežných zvykov, ktoré ťa nebudú nič stáť a pomôžeš nimi znížiť záťaž, ktorú kladieme na prírodu. Odhaľ chyby, ktoré možno pri praní robíš aj ty!

Mnoho litrov vody na pár tričiek

Pri jednom pracom cykle sa spotrebuje aj viac ako 50 litrov vody! Tento neskutočný objem neraz využijeme na vyčistenie pár kusov oblečenia, pretože naplno nevyužijeme objem práčky. Tá potom perie akoby naprázdno.

Môžeš namietať, že tvoj spotrebič je vybavený senzorom, ktorý určuje primerané množstvo vody, no stále je tu elektrická energia a pracie gély, ktoré by dokázali byť využité na vyčistenie väčšieho množstva bielizne. Rada teda znie: Využi celý objem práčky.

Ekologické prostriedky v plastových obaloch

Ak si sa rozhodol nakupovať pracie prostriedky, ktoré sú ekologicky ľahko odbúrateľné, mysli aj na ich obaly! Mnohé nemusia byť recyklovateľné a zvyšujú množstvo mikroplastov v oceánoch.

Najjednoduchšou možnosťou, ktorá je ľahko dostupná v každom meste, je čapovaná drogéria. Jednoducho si zvolíš nádobu, do ktorej si môžeš opakovane kupovať prací gél a jeho obal tak nebude len na jedno použitie.

Relatívnou novinkou sú aj „pracie listy“, ktoré u náš nie sú až tak rozšírené, no napriek tomu sa dajú zohnať v drogériách. Tento prostriedok na pranie má podobu listov či papierov, je vyrobený z rastlinných látok a čo je najlepšie, nie je z neho žiadny plastový odpad, pretože je bezobalový (zväčša len v papierovej páske). 

Sušička bielizne – rýchla a znečisťujúca

Je nesmierne pohodlné, keď sa sušička postará a tú masu mokrej bielizne za teba. Zamyslel si sa ale nad tým, aké sú jej dosahy na životné prostredie? Problémom sú najmä emisie, ktoré unikajú z filtrov do ovzdušia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Bojuješ proti fast-fashion móde? Takto vdýchneš svojmu starému oblečeniu nový a stále coolový look

Jedna štúdia Washingtonskej univerzity odhalila až 25 prchavých organických zlúčenín a dve karcinogénne látky, ktoré zo sušičiek unikajú. Za zváženie potom stojí ekologickejší a navyše lacnejší spôsob sušenia – slnko a vzduch.

Ak sa ale nechceš vzdať novo kúpeného spotrebiča, využívaj ho správnym spôsobom a to tak, že si oddelíš hrubé a objemné, dlho schnúce materiály od tých drobných, ktoré sa vysušia rýchlejšie. 

Robíme podľa teba dosť pre ochranu životného prostredia?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk nationalgeographic.com washington.edu
Odporúčame