Príbeh kryptomien: Ethereum je druhá najpopulárnejšia kryptomena, predbehne bictoin?

ethereum krypto

Ethereum je druhá najobľúbenejšia kryptomena (Zdroj: Unsplash/executium)

#Ethereum a jeho mince ether vymyslel iba 27-ročný talentovaný ruský programátor Vitalik Buterin ešte v roku 2013. Platforma vznikla vďaka masívnej crowdfundingovej kampani. Oficiálny predaj tokenov začal 30. júla 2015 a v súčasnosti ide v rámcoch kapitalizácie o druhú najväčšiu kryptomenu na svete!

Inteligentné kontrakty

Kryptomena funguje na princípoch decentralizovanej siete databáz, takzvaných block-chain. Zatiaľ čo bitcoin používa svoju block-chain sieť iba na transakciu meny, ethereum umožňuje vytváranie vlastných programov (= inteligentných kontraktov). Tento inovatívny prístup umožnil zdokonalenie inteligentných kontraktov natoľko, že v budúcnosti by mohli nahradiť a decentralizovať všetky klasické zmluvy a dohody.

Na rozdiel od štandardnej zmluvy, pri ktorej dodržanie záväzku vynucuje zákon, inteligentné kontrakty vynucujú konkrétne záväzky pomocou kryptografického kódu. V praxi pomáhajú takéto smart kontrakty napríklad transparentne a nekonfliktne vymieňať peniaze, majetok, akcie alebo čokoľvek iné bez zásahov tretích strán, napríklad právnikov či notárov.

Neobmedzený počet tokenov

Na rozdiel od bitcoinu, ktorého je dostupných len 21 miliónov „kusov“, etherov si môžeš obrazne povedané nakúpiť nekonečne veľa. Jediným obmedzením je ťažba, počas ktorej môžeš za rok získať iba 16 miliónov tokenov. Ak teda hľadáš vhodnú alternatívu k pomerne drahej ťažbe bitcoinu, vzhľadom na neexistujúce obmedzenie v počte kusov etheru môže ísť o zaujímavú príležitosť k stabilnému príjmu.

Ethereum v súčasnosti nenakupujú iba individuálni investori, ale aj veľké firmy. Jeho riešenia implementujú spoločnosti ako Microsoft, Samsung, Intel a napríklad aj množstvo medzinárodných bánk.

Od spustenia predaja narástla hodnota kryptomeny o viac ako 2 800 % a (zatiaľ) v stabilnom raste pokračuje dodnes. Pre investorov ide o jeden z najobľúbenejších alt-coinov na trhu a analytici mu predpovedajú svetlú budúcnosť a dokonca hovoria, že časom by mohlo ethereum v hodnote preskočiť aj bitcoin!


Odborník na kryptomeny sa snaží edukovať Slovákov: Máme šikovných ľudí, ale stále zaostávame, hovorí


Nakúpiť ethery či nie

V čom ethereum je pre investorov atraktívne a v čom nie? „Jeho azda najväčšou výhodou je decentralizácia. Štruktúra etherea je rozmiestnená mimo centralizované burzy,“ vysvetľuje Dávid Kokavec, zakladateľ projektu kryptotrejder.sk. „Na sieti ETH tiež vzniká množstvo zaujímavých projektov. Môžeme v princípe povedať, že ethereum je viac ako kryptomena, keďže jej využitie nájsť v mnohých odvetviach ako je medicína, distribúcia energie či videohry. Okrem iného podporuje aj tokenizáciu umenia (NFT), rôznych patentov, zdravotných záznamov, overovanie totožnosti, a podobne.“

„Medzi nevýhody by som zaradil problémy etherea so škálovateľnosťou, s čím súvisia aj vysoké poplatky za transakcie v tejto sieti, čo môže investorov odradiť. Tento problém by však mohla vyriešiť dlho očakávaná aktualizácia Ethereum 2.0, ktorá by mohla byť spustená ešte tento rok. Ethereum si napriek všetkému drží stabilnú dôveru,“ dodáva Kryptotrejder Dávid.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame