Anka dostala výpoveď, rozbehla teda výrobu gumičiek do vlasov: Sloboda v podnikaní je neskutočná!

Emies

Anka šije nádherné gumičky Emies (Zdroj: archív Emies)

#V dnešnom rozhovore ti predstavíme Anku, ktorá vytvára nádherné handmade gumičky do vlasov, tzv. scrunchies. Jej príbeh značky Emies je pomerne netradičný. Začala vyrábať, pretože ju vyhodili z korporátu. Napriek tomu to považuje za najlepšie rozhodnutie života.

Emies ponúka gumičky skinnies a scrunchies všemožného výberu. Anka ti prezradí, ako si gumičku nastajlovať, ako prebieha jej výroba, ale aj to, ako jej tento small business kompletne zmenil život!

Ako vznikla značka Emies?
Nebolo to tak dávno, keď som sa ocitla v situácii, že som dostala výpoveď. Namiesto toho, aby som sa nechala odradiť, rozhodla som sa využiť túto príležitosť na naplnenie svojich podnikateľských snov. Dnes som hrdou matkou samoživiteľkou.

Svoju značku som pomenovala po dcérke, ktorá sa volá Ema, takže Emies. Chcem, aby Emies bola viac ako značka. Želám si, aby to bol príbeh, aby každá jedna gumička niesla kúsok môjho príbehu. Som neskutočne vďačná za podporu, ktorú som od prvých dní dostala. Nielen od rodiny a priateľov, ale aj od ľudí, ktorí ma možno vôbec nepoznajú… (úsmev).

Mala si k vyšívaniu a k takýmto DIY prácam vzťah už odmalička?
Bude to znieť vtipne, ale šiť som začala až s narodením dcéry. Celkovo sa vo mne kreativita prebudila až samotným materstvom. Popravde som k tomu odmalička ani veľmi vzťah nemala.

Šiješ scrunchies aj skinny gumičky, aký je medzi nimi rozdiel?
Rozdiel medzi skinnie a scrunchie nie je až taký veľký, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Obe gumičky majú rovnaký priemer, takže držia vo vlasoch rovnako pevne. Rozdiel je v množstve látky. Scrunchie má viac látky, vďaka čomu je objemnejšia, aj tak pôsobí, vo vlasoch slúži viac ako doplnok. Skinnie je úzka a viac minimalistická.  

Emies
Scrunchie je objemnejšia a skinnie skôr minimalistická gumička (Zdroj: archív Emies)

Ako prebieha proces výroby scrunchie?
V podstate je pomerne jednoduchý, no vyžaduje si niekoľko krokov. Začínala som pri výbere látky. Prvé skúšobné gumičky boli z bavlny a mušelínu, ale potom som narazila na satén a do toho som sa úplne zamilovala.

Látku je potrebné nastrihať na požadovanú dĺžku a šírku. Cez overlock (čo je šijací stroj) vytvorím tunel. Cezeň potom prevlečiem požadovanú dĺžku gumy, ktorá mi vyhovuje a zároveň krásne drží. Tiež som si už zaobstarala štítky s logom Emies, ktoré dodajú gumičkám pomyselnú čerešničku a osobnosť značky. Potom už stačí gumičku zašiť, upraviť a máme hotovo (úsmev).

Zatiaľ máš v ponuke 6 farieb (červená, ružová, petrolejová, čierna, biela, zlatá). Plánuješ túto paletu farieb rozšíriť?
Už pomaly pridávam ďalšie farby a chystám sa ich mať viac a viac. Čo však takisto plánujem a už je to aj v procese, sú látky s vlastnou potlačou. Momentálne mám nakreslený prvý vzor. Našla som si českú firmu, ktorá dokáže tlačiť na pružný satén. Už stačí len počkať, až mi látka dorazí, a dúfať, že všetko bude podľa predstáv. No a na Valentína sa môžete tešiť na krásne romantické vzory na gumičkách (úsmev).

Momentálne sa ti toto malé podnikanie rozrastá, aký je to pocit?
Pomerne rýchly začiatok značky Emies vo mne vyvoláva strašne veľa emócií. Jednak neskutočnú radosť a vďaku, ale aj strach a zodpovednosť. Som neskutočne vďačná za to, že sa moje gumičky počas prvého mesiaca dostali približne k 150 rôznym zákazníkom, ktorí sa rozhodli ma podporiť. 

Som na seba hrdá, že som do toho išla a tvrdo na tom pracovala. Zároveň je tu však aj nervozita zo zodpovednosti, ktorú cítim voči svojim zákazníkom. Aby bolo všetko tak, ako si oni sami predstavujú. Stále ale čerpám energiu a radosť z počiatočnej eufórie a pripadám si nezastaviteľná (smiech).

Prejavili sa tieto zmeny spojené s Emies aj v tvojom bežnom živote?
Môj život sa po založení Emies nezmenil, ale zároveň zmenil od nuly. Z pracovného hľadiska to až taká zmena nie je, pretože som so šťastím mohla pracovať na hlavný pracovný pomer. Veľa práce som doháňala po nociach a počas voľna, takže na to som už bola zvyknutá. Ale tá sloboda a kreativita, ktorú teraz s podnikaním mám, sú neskutočné.

Extrémne ma to nabíja a svoju prácu zrazu robím s radosťou, čo je snáď prvýkrát v živote. Keďže bývam v malom meste, v ktorom žijem skoro celý svoj život, je pekné, že moje videá a gumičky sa dostanú aj k miestnym obyvateľom.

Vieš nám odporúčať aj nejaký styling, v ktorom tvoja scrunchies a skinnies vyniknú?
Za mňa by som odporúčala moje tri najobľúbenejšie účesy, ktoré so scrunchie a skinnie nosím. Najčastejšie nosím scrunchie a skinnie vo vysokom chvoste alebo drdole. Je to najväčšia klasika a pre mňa najpohodlnejšia. Ak chcete elegantnejší účes, určite odporúčam urobiť si nízky a uhladený drdol. Vyzerá to krásne a žensky. Pre milovníkov pletených vrkočov radím použiť scrunchie alebo skinnie na konci vrkoča. Krásne to ozvláštni jednoduchý účes.

Emies
Anka odporúča styling v podobe nízkeho elegantného drdola (Zdroj: archív Emies)

Plánuješ do svojho sortimentu postupne zaradiť aj nejaké iné „látkové“ výrobky?
Áno, určite plánujem. Mám toho v hlave toľko, ale bohužiaľ tak málo času moje sny ihneď realizovať. Všetko budem pridávať postupne. Už sa na to neskutočne teším. Momentálne už vyrábam mašle, ktoré budú na sponke. Nemôžem sa dočkať, až vám všetko ukážem.

Aké máš s Emies plány v budúcnosti?
Bola by som rada, keby značka Emies rástla rovnako, ako rastie moja dcéra. Čo nám budúcnosť prinesie, neviem, ale najviac sa teším na rozšírenie sortimentu o ďalšie módne doplnky. Tiež by som bola rada, keby sa mi v budúcnosti podarilo otvoriť kamenný obchod, kde by som mohla všetok svoj sortiment predávať a dalo by sa na všetko pozrieť aj osobne.

Určite by som si minimálne raz v živote rada vyskúšala niektoré trhy ako je „Dizajn market“ v Prahe, ktorý milujem. No uvidíme. Čo sa má stať, sa stane (úsmev).

 Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, robene.sk
Odporúčame