Tak toto je iný macher: Iba 10-ročný chalan porazil v šachu šampióna!

Šachu sa mladý muž venuje len niečo okolo štyroch rokov (Zdroj: Freepik/stokkete1)

#Šachové turnaje nie sú len pre dôchodcov. Túto myšlienku potvrdil len desať ročný chlapec, ktorý to v jednom turnaji „natrel“ svojmu súperovi z radov šampiónov. Celosvetová udalosť bola v šoku z toho, ako veľmi je malý chlapec talentovaný. Porážka Magnusa Carlsena je veľkým úspechom, s ktorým nikoho nepočítal.

Senzácia vo svete šachu

Len 10-ročný Faustino Oro sa stal skutočnou (nielen tohtoročnou) legendou v šachu. Mladý Argentínčan porazil päťnásobného majstra sveta v šachu v 48 ťahoch. Vďaka tomuto skvelému počinu si vyslúžil prezývku „Messi šachu“.

Turnaj prebiehal formou hry, kedy mal každý hráč k dispozícií jednu minútu bez časovej penalizácie. „Som veľmi šťastný. Je to pre mňa úžasné, pretože som sa nikdy nestretol s Carlsenom,“ povedal Oro po nedávnom zápase.

Oprávnené prvenstvo

Mladý Oro skončil na prvom mieste, druhú priečku obsadil Jose Martinez z Mexika, tretiu Američan Daniel Naroditsky. Ešte v priebehu minulého roku sa stal Faustino Oro najmladším hráčom, ktorý dosiahol hlavnú medzinárodnú normu.

V tom istom čase debutoval vo svetovom šampionáte, kde skončil s troma výhrami a ôsmimi prehrami. Momentálne sa môže pýšiť titulom „najlepší hráč pod 11 rokov“ v Medzinárodnej šachovej federácii.

Dočkal sa uznania

Šachu sa mladý muž venuje len niečo okolo štyroch rokov. Hoci trénuje pomerne krátko, vzhľadom k jeho nízkemu veku je to podstatná časť jeho života. Poraziť velikána, akým je Carlsen, je pre mladého šachistu nepochybne veľkým úspechom.

Chlapcov tréner odhalil čo-to zo zákulisia: „Fausti sa počas pandémie zabával sledovaním YouTube tutoriálov. Jeho otec mu predstavil malú dosku s figúrkami, následne sledovali videá a Fausti začal byť zo šachu nadšený. Jeho otec ma kontaktoval v septembri, kedy mal len šesť rokov. Bolo to presne 4. septembra, v ten deň som mu dal prvú lekciu,“ uviedol.

 Ďalej ho označil za bojovníka, ktorý hrá vždy tak, aby vyhral. Výnimočným je aj jeho talent – podľa slov trénera hrá väčšina ľudí usilovne, no keď príde „na lámanie chleba“, premkne ich strach voči súperovi. To však nie je Faustiho prípad. „Od narodenia má víťaznú mentalitu,“ uzatvára.

 

Sleduj náš Instagram

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame