Rusko udelilo pokutu spoločnosti Googlu aj Meta: Prečo musia zaplatiť takmer 100 miliónov dolárov?

Google

Google aj Meta dostali pokutu od Ruska (Zdroj: Unsplash/Cess Idul)

#Stalo sa ti už niekedy, že si na Google alebo na Facebooku natrafil na skutočne nevhodný obsah? Rusko tento pocit zdieľa a snaží sa zväčšiť dosah na sociálne siete na svojom území. Spoločnostiam udelilo pokutu, pretože údajne necenzurujú príspevky, ktoré sú v ich krajine zakázané. Medzi nimi je napríklad aj téma LGBT+.

Pred niekoľkými preto ruský súd uložil spoločnosti Google pokutu vo výške 98 miliónov dolárov. Táto suma bola odvodená na základe ročného príjmu spoločnosti. Okrem toho ruský súd udelil pokutu aj spoločnosti Meta a Instagramu, ktorý je jej dcérskou spoločnosťou. V tomto prípade ide o sumu vo výške viac ako 27 miliónov dolárov za podobné trestné činy.

Teroristi aj gay propaganda

Webový portál Reuters uvádza, že spoločnosť Meta je obvinená z toho, že neodstránila približne 2-tisíc zakázaných položiek, zatiaľ čo Googlu sa údajne nepodarilo odstrániť 2 600 bitov nezákonného obsahu. Pod týmto označením Rusko rozumie príspevky propagujúce užívanie drog alebo nebezpečné správanie, návody na výrobu improvizovaných zbraní a výbušnín, ako aj čokoľvek, čo a koho označuje za extrémistov alebo teroristov. Taktiež má ísť o šírenie „gay propagandy“.

Nejde o prvý prípad takejto pokuty. Rusko počas roka označilo množstvo technologických spoločností pokutami za nedodržiavanie jeho čoraz prísnejších pravidiel pre internetový obsah. Google sa k udalosti vyjadril, že pred rozhodnutím o ďalšom postupe preskúma súdne dokumenty.

Zdroj: hashtag.sk, engadget.com
Odporúčame