Na Zemi sa objavili ruiny mesta starého 3 400 rokov: Neuveríš, ako dlho bolo pochované pod vodou!

ruiny mesta

Mesto bolo pochované pod vodou desiatky rokov (Zdroj: Unsplash/Russ McCabe)

#Postupné zhoršenie klimatických zmien na našej planéte odhaľuje tajomstvá, ktoré boli po tisícročia ukryté. Hladiny vôd v dôsledku otepľovania postupne klesajú a vynárajú sa tak stopy ľudí a civilizácií, ktoré sa už dávno vytratili zo smrteľnej ríše. V posledných mesiacoch bol Irak obzvlášť ťažko zasiahnutý, sužovaný extrémnym suchom, pričom mosulská nádrž sa zmenšuje.

Uprostred tejto krízy sú ruiny starovekého mesta, ponorené po celé desaťročia, opäť na suchu. Keďže priehrada vznikla v 80. rokoch 20. storočia pred archeologickým výskumom a katalogizáciou osady, jej opätovné vynorenie predstavuje pre vedcov vzácnu príležitosť na jej prieskum. Archeologické nálezisko dostalo názov Kemune.

Neobjavilo sa prvýkrát

Nie je to prvýkrát, čo mesto povstalo z vôd ako stratená Atlantída. V roku 2018 voda priehrady dostatočne opadla, aby archeológom poskytla krátke okno, v ktorom môžu ruiny objaviť a zdokumentovať, skôr než hladina vody stúpne a opäť ich zakryje.


História propagandy siaha až do staroveku, v boji o moc ju využívali nielen panovníci: Kto bol jej skutočným majstrom?


Takže v decembri 2021, keď sa mesto začalo znovu objavovať, boli archeológovia pripravení skočiť dovnútra a využiť druhé krátke okno. V januári a februári tohto roku sa archeológ Hasan Ahmed Qasim z Kurdistan Archeology Organization v Iraku spolu s kolegami vedcami Ivanou Puljizovou z univerzity vo Freiburgu a Petrom Pfälznerom z univerzity v nemeckom Tübingene pustili do mapovania tajomného mesta.

Ruiny pozostávajú z paláca a niekoľkých ďalších veľkých stavieb, ktoré sa v regióne datujú do doby bronzovej, asi pred 3 400 rokmi. Vedci sa domnievajú, že ruiny by mohli byť starovekým mestom Zakhiku, rušným centrom ríše Mittani, ktorá prekvitala na brehoch rieky Tigris medzi rokmi 1550 a 1350 pred Kristom.

Objavený palác

Okrem paláca, ktorý bol odkrytý v roku 2018, vedci našli aj ďalšie zaujímavé stavby. Patrili k nim veľké opevnenie s múrom a vežami, priemyselný komplex a obrovská, viacposchodová skladovacia budova, všetky pochádzajú z impéria Mittani. Veľká budova zásobníka (skladu) je mimoriadne dôležitá, pretože v nej muselo byť uskladnené obrovské množstvo tovaru, pravdepodobne privezeného z celého regiónu,“ hovorí Puljiz .


Opustená fabrika na strednom Slovensku: Kedysi kvôli nej postavili celé mesto, dnes sa mení na ruinu


Zachovanie múrov z nepálených tehál bolo dosť pozoruhodné vzhľadom na to, že boli pod vodou viac ako 40 rokov, ale to bol dôsledok pomerne prudkého pádu mesta v roku 1350 pred Kristom. Počas toho zemetrasenie spustošilo región, zvrhlo budovy, čo viedlo k tomu, že na zostávajúce neporušené steny spadla ochranná vrstva sutín, ktorá zakryla ich maľované nástenné maľby a obsah budov.

Mesto opäť pod vodou

Fascinujúce je, že mesto krátko po zemetrasení poskytlo aj niekoľko keramických nádob obsahujúcich viac ako 100 nepálených hlinených tabuliek napísaných klinovým písmom, datovaných do strednej Asýrie. Tím dúfa, že tieto záznamy môžu obsahovať nejaké informácie o tom, kto žil v meste, a možno aj o samotnom zemetrasení, ktoré viedlo k jeho zániku.

Priehrada bola odvtedy znovu napustená, čím sa mesto ešte raz ponorilo, ale podnikli sa kroky na zabezpečenie toho, aby bola zachovaná pre budúce vykopávky, keď voda opäť opadne. Ruiny boli utesnené pod plastovými krytmi, ktoré zabránia budúcej erózii a degradácii v nasledujúcich rokoch.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame