Vianoce ako z rozprávky: Navštív Trenčín a pozri si kostýmy z najznámejších príbehov

Trenčiansky hrad počas dňa

Trenčiansky hrad je plný rozprávkových kostýmov (Zdroj: Pixabay.com/jandzur)

#Vo vianočnom období vyhľadávame rozprávkové príbehy oveľa častejšie ako počas roka. Ak patríš k milovníkom príbehov so šťastným koncom, určite ťa poteší informácia, že na Trenčianskom hrade si môžeš pozrieť ikonické kostýmy a rekvizity z najobľúbenejších rozprávok.

Kostýmy, nábytok aj rekvizity, ktoré použili ikonickí herci

Trenčianske múzeum pripravilo v spolupráci s pražským Barrandov Studiom unikátnu výstavu v kasárňach na Trenčianskom hrade. Na vlastné oči môžeš vidieť kostýmy, ktoré nosili Libuše Šafránková, Helena Vondráčková, Jiří Lábus či Helena Růžičková.

Pochádzajú zo známych československých rozprávok Arabela, Tři oříšky pro Popelku, Princezna se zlatou hvězdou, Císařův pekař – Pekařův císař, Šíleně smutná princezna, O Princezně Jasněnce a létajícím ševci, Dívka na koštěti, S čerty nejsou žerty, Z pekla štěstí a Princ a Večernice. Celkovo je vystavených 37 kostýmov, 36 z nich sú šaty a 1 kúsok predstavujú krídla zostrojené podľa nákresu Leonarda Da Vinciho, ktoré boli použité v rozprávke O princezně Jasněnce a létajícim ševci.

Výstava je zostavená z exkluzívnych kúskov, aj čo sa ich historickej a materiálnej hodnoty týka. Najstarší z nich má 70 rokov z rozprávky Císařův pekař-Pekařův císař a najdrahší z pohľadu obstarávacej ceny pochádza zas z rozprávky Z pekla štěstí.

VÝSTAVA ROZPRÁVKOVÝCH KOSTÝMOV

Milovníci rozprávok,s radosťou vám oznamujeme, že VÝSTAVA ROZPRÁVKOVÝCH KOSTÝMOV je OTVORENÁ, a potrvá až do 29.1.2023.Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť pozrieť si originálne kostýmy z kultových rozprávok, akými sú Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty, Princezná se zlatou hviězdou na čele, Z Pekla štěstí, Saxana a mnohé ďalšie.Vystavených je 37 kostýmov, množstvo rekvizít a celú atmosféru z rozprávkového sveta dotvára hudba 🎵 z vystavených rozprávok. 📣 Výstavu môžete navštíviť každý deň, lístky na ňu zakúpite v pokladni hradu od 9:00 do 15:45 hod. v rámci Malého a Veľkého prehliadkového okruhu. Priestory výstavy sú otvorené do 16:30.☝️POZOR: hrad je 19.12.2022, 24.12.2022, 25.12.2022 a 1.1.2023 zatvorený.Viac informácii o výstave sa dozviete na https://lnk.sk/nw17Príďte zažiť čarovné rozprávkové Vianoce na Trenčiansky hrad✨.Tešíme sa na vašu návštevu 😊.

Posted by Trenčiansky hrad on Thursday, December 15, 2022

Kultúrna hodnota niektorých kostýmov je vyčíslená rádovo v tisíckach EUR

Najdrahšie z pohľadu historickej a kultúrnej hodnoty sú z titulov Šíleně smutná princezná (kostým Heleny Vondráčkovej ako princeznej Heleny) a z Císařův pekař-Pekařův císař (kostým Jana Wericha ako Rudolfa II.).

A ak ti nestačí obdivovať iba kostýmy, pozrieť si môžeš aj filmové šperky, nábytok, rekvizity barandovského štúdia, vypočuť si originálnu hudbu, plus prezrieť si kúsky z múzejného depozitára, ktoré doteraz neboli vystavené. Výstava potrvá od 15.12.2022 až do 29.01.2023


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame