#Kopy plastového odpadu sú vážnym problémom dnešnej doby. Ako určite vieš, je mnoho ekologických spôsobov, akými sa dá proti nadbytočnej produkcii plastov prechádzať. To však ľudstvu nestačí, preto sa objavila informácia o prelomovej novinke, ktorá je predmetom štúdie. Ak by plán vyšiel, bolo by to veľmi prínosné!
Problém tohto storočia
Rýchla doba a konzumná spoločnosť v kombinácii so „závislosťou“ na plastoch, sa stali najväčším problémom 21. storočia. Situáciu je potrebné promptne riešiť, kým nie je neskoro.
Výskumný tím z Univerzity v San Diego sa rozhodol pre prelomovú inováciu – vytvorili prototyp nového druhu plastu, ktorý by mal mať funkciu lepšieho rozloženia sa vo voľnej prírode. Implantovali do neho baktérie, ktoré by mu v tom mali výrazne pomôcť.
Špecifické kritériá výroby
Spomínaný materiál v princípe kombinuje funkčnosť termoplastického polyuretánu a baktérie s názvom Bacillus subtilis. Tie boli špeciálne upravené pre schopnosť žiť pri vysokých teplotách, ktoré sprevádzajú výrobu plastu.
Podľa doposiaľ známych testovaní je zrejmé, že baktérie dokážu odolať až teplote okolo 135 stupňov Celzia, pri ktorých sa dokážu doslova zliať s plastom.
Predošlé pokusy
Podobné pokusy už prebehli aj v minulosti, no neboli úspešné. Bakteriálny základ často potreboval pre správnu funkciu aj iné enzýmy, ktoré neladili s prototypmi plastov. Novinka v tejto oblasti však využíva len samostatné bakteriálne spóry, ktoré fungujú aj bez pomoci.
„Pozoruhodné je, že náš materiál sa rozpadá aj bez prítomnosti ďalších mikróbov,“ potvrdil Jon Pokorski, ktorý je vedúcim štúdie.
This biodegradable „living plastic“ is filled with bacterial spores that, when put in compost, wake up and break down the material when it’s no longer needed. https://t.co/nKlw9ojtqw@pokorski_lab @FeistLab @NANO_UCSD @ucsdbe @UCSanDiego @NatureComms @ENERGY @NSF pic.twitter.com/2qCf6KdDLi
— UCSD Engineering (@UCSDJacobs) April 30, 2024
Jednoducho odbúrateľný
Hlavným bodom programu pri testovaní materiálu bol aj možný rozklad plastu. Podľa prieskumov je zrejmé, že sa v ideálnych podmienkach dokáže „vytratiť“ až 90 percent materiálu len za dobu piatich mesiacov. K rozkladu však došlo aj v menej ideálnych podmienkach, avšak za iných okolností.
Okrem toho, že je plast biologicky zlikvidovateľný, si výskumníci všimli, že spóry baktérií urobili materiál až o 30 percent silnejším, dokonca zvýšili aj jeho schopnosť rozpínania. „Obe tieto vlastnosti sa výrazne zlepšujú len pridaním spór,“ hovorí Pokorski.
Zdieľať na