Zuzana chová v Amerike tigre, objavila sa v známej show Tiger King: Náš deň je plný krvi, šelmy zjedia aj celého koňa či kravu

Zuzana Kukol žije v Amerike a miesto psa chová mačkovité šelmy

Zuzana Kukol žije v Amerike a miesto psa chová mačkovité šelmy (Zdroj: Zuzana Kukol)

#Vieš si predstaviť, že vyjdeš z domu a čaká na teba tiger s prázdnou miskou? Zuzana Kukol, pre niektorých známa ako Zuzana Rexano, žije v Nevade s manželom Scottom Shoemakerom a spoločne prevádzkujú menšiu rezerváciu s mačkovitými šelmami. Rodáčka z Levíc vedie okrem iného aj organizáciu Rexano, ktorou dáva svetu najavo, že aj tigre môžeme mať za domáce zvieratá.

K veľkým mačkovitým šelmám majú ľudia obrovský rešpekt. Fascinovali vás odjakživa?

Odmalička milujem všetky zvieratá. Ako malá som ešte na Slovensku jazdila na koňoch a nikdy som sa žiadneho zvieraťa nebála. Rešpekt je zdravá emócia, ale ak sa raz človek bojí, nemal by sa k predátorom približovať. Strach môže byť paralyzujúci.

Podľa našich informácii ste pred pádom komunizmu v Európe migrovali zo Slovenska. Už vtedy ste vedeli, čo máte v pláne, alebo ste na chov exotických zvierat narazili náhodou?

Ako som spomínala, od malička som jazdila na koňoch a zvieratá som milovala ešte pred sťahovaním do USA (ako legálny politický utečenec). My zvieratá nechováme, naše zariadenie je pre verejnosť uzatvorené. Prijímame také, ktoré potrebujú nový domov.

Práve preto sme boli aj v druhej sérii Tiger King. Boli sme v Pahrump v Nevade, kde sa nachádzali tri choré zvieratá skonfiškované Jeffovi Loweovi v novembri 2017. V Tiger King to však správne nevysvetlili

Koľko zvierat aktuálne máte a kedy si poviete, že TOTO číslo je už dosť (ak také je)?

Máme 50 – 60 zvierat, medzi nimi veľké mačkovité šelmy, plazy, jaštery a korytnačky. Toto číslo je raz väčšie, raz menšie, pretože staré zvieratá umierajú a nikdy nevieme, kedy bude ďalšie zviera potrebovať nový domov.

S niektorými sa pracuje ťažšie ako s inými. Je zložitejšie starať sa o koňa ako o tigra, pretože kone potrebujú napríklad špeciálnu starostlivosť o kopytá. Akonáhle sa už nebudeme vedieť riadne postarať o všetky zvieratá, znížime počty, takže konkrétne číslo neexistuje.

Dokáže mačkovité šelmy chovať každý? Dá sa to naučiť alebo sa s tým musí človek narodiť a mať k nim hlboký vzťah?

Mám lepšiu otázku – kto môže zodpovedne a humánne chovať mačkovité šelmy? Takmer každý môže mať dieťa, ale to neznamená, že sa oňho bude vedieť postarať. Každý, kto vie postaviť klietku, sa môže starať o mačkovitú šelmu, no treba si uvedomiť, že ide o záväzok na 10 – 20 rokov. Trávime s nimi každý deň, sú našou rodinou a socializácia ich robí šťastnými.

Pokiaľ ide o skutočný výcvik, môžete ich vziať s vodítkom na prechádzky, no to si vyžaduje zručnosti a skúsenosti. Každý môže mať psa, ale vycvičiť z neho policajného parťáka na hľadanie drog vyžaduje určitú zručnosť, talent, ale aj inštinkt nájsť na túto prácu toho správneho psa.

Pokojne si najmite človeka, ktorý vám postaví klietku. Stačí vám väčší pozemok a peniaze pre niekoho, kto sa bude o zviera starať a hádzať mu potravu – veď to vie aj opica. Ale ak sa o ne chcete starať mimo klietky, je potrebné mať dobrých mentorov. Musíte sa narodiť ako „animal person“ tak ako sa musíte narodiť ako olympionik. Takže nie. Nie každý môže byť trénerom tigrov.

Ako by ste opísali najkurióznejšiu situáciu, ktorá sa vám so zvieratami stala?

Bola to jeseň 2016. Zavolali nám ohľadom odchytenia 3 nelegálnych mladých tigrov zakliesnených v plote. V tom plote by sa zasekol aj králik alebo kura. Mysleli sme si, že si robia srandu. Keď sme tam dorazili, už bola tma a ich tvrdenia boli správne. Najväčší tiger, Apollo, mal takmer 50 kilogramov, dala som si ho na vodítko a vzala do mobilného domu.

Okamžite však začal šalieť a skákať po stene. Stlačil vypínač, a tak sme sa ocitli aj so zmätenými policajtami v tme s tak naštvaným tigrom, akého som ešte nevidela. Vďakabohu, Apollo mi napokon dovolil znova zapnúť svetlo a teraz je z neho super sladký tiger.

Sú v Amerike dostatočne nastavené zákony proti nelegálnemu chovu týchto zvierat? Líši sa to od štátu k štátu?

V USA sú federálne zákony, ktoré platia pre každého. Štáty, okresy a mestá majú ešte aj svoje vlastné. Je to niečo ako Európska únia, v ktorej sa pravidlá vzťahujú na každého jednotlivca, ale jednotlivé štáty, kraje a mestá majú aj svoje. Podľa mňa máme v Amerike príliš veľa zákonov, ktoré pre nás vytvárajú príliš veľa byrokracie.

Problém je v tom, že ich presadzovanie je veľmi pomalé. Prirovnám to k vraždám – nepotrebujeme 3 zákony proti vraždám, ak sa neuplatňujú konkrétne na vraždy. Potrebujeme jeden dobrý zákon so silným presadzovaním a trestaním vrahov. Toto riešime neustále.

Ak ľudia ako Jeff Lowe porušia zákon, potom chcú šialení vegáni presadzovať nové a nové zákony. Ak by sme však nemali žiadne, Loweove zvieratá by neboli skonfiškované. Potrebujeme zákony, ktoré sú riadne a včas presadzované a možno aj tvrdšie tresty pre týchto kriminálnikov. My sami máme licenciu od USDA na federálnej úrovni.

Vaša organizácia Rexano sa zaoberá správnym chovom exotických zvierat. Kde vznikol nápad na jej založenie?

Rozhodli sme sa založiť Rexano okolo roku 2007, keď už nás omrzeli klamstvá a propaganda ľudí, ktorí sa nás snažili zakázať. Chceli sme prezentovať nezaujaté fakty, aby mohla robiť spoločnosť tie správne rozhodnutia. Ľudia v mestách sa báli tisícok domácich tigrov, ktorých by ich asi zabili.

Pravdou je, že v priemere zabijú mačkovité šelmy jedného človeka každé dva roky, aj to sú majitelia, školitelia alebo zamestnanci, ktorí s nimi pracujú. Pre porovnanie, v USA zomrie pri dopravných nehodách 45 tisíc ľudí ročne.

Ako by ste opísali svoj bežný deň, ak také niečo existuje?

Naša denná rutina je, že vstaneme s východom slnka, dáme si silnú čiernu kávu a nejaké pečivo, ideme venčiť, napájať, kŕmiť a cvičiť. Niekedy chodíme s prívesmi do Las Vegas, aby sme vybrali mäso a vybavili nejaké ďalšie veci. Iné dni chodíme so zvieratami veterinárovi alebo príde veterinár za nami.

Občas nám ľudia darujú nejaké mäso, respektíve, staré hospodárske zvieratá na kŕmenie. Najlepšie mäso je čerstvé mäso a v podstate ide o kolobeh života. Je to deň plný krvi, v ktorý tigre zjedia celého koňa či kravu, no potom sú šťastné. Po západe slnka ideme dnu, večeriame pri telke a často pred ňou zaspíme. Pred koronou sme chodili aj na heavymetalové koncerty do Las Vegas, ale teraz je situácia iná.

Dočítali sme sa, že pomáhate aj filmovým dokumentaristom. Ktorý dokument na tému chovu exotických šeliem by ste našim čitateľom odporučili?

V skutočnosti neexistuje „ten jeden dokument“. Je to ako výchova dieťaťa – ktorá škola je najlepšia, čím je najlepšie ich kŕmiť? Majitelia mačkovitých šeliem si predávajú osvedčené metódy ústne a rozhovormi so skúsenými ľuďmi – tí sú veľmi rešpektovaní.

Tiger King sme začali nakrúcať ešte s producentom Ericom Goodom pre rokmi. Pôvodne to mal byť film o rozumných a zodpovedných majiteľoch exotických zvierat. Dopadlo to, ako to dopadlo (smiech). Preferujeme skôr inteligentnejšie filmy ako napríklad Freedom in America (sme vo videu nižšie, čas približne 3:20), ktoré ponúkajú širší rozhľad. Ako legálny politický utečenec a teraz aj občan USA, verím v slobodu a Ústavu USA.

A pokiaľ ide o majiteľov exotických zvierať, sme „Eastern European bitches, who can never be wrong“.

A čo dovolenka? Napríklad ja mám psa, ale oňho sa mi na pár dní postará ktokoľvek. Keď potrebujete na chvíľu oddych, kto sa stará o zvieratá?

Žila som kočovným životom a často som sa presúvala po Štátoch. Scott Shoemaker bol armádny kapitán USA a bol nasadený na mnohých miestach v Európe a v Ázii, takže obaja to máme v krvi. Keď potrebujeme teraz niekam odísť, máme blízkeho priateľa, ktorý u nás žije, kým sa nevrátime. Radšej som však doma pred telkou a s tigrami ako na letisku v dave ľudí.

Ako vidíte budúcnosť ohrozených druhov vy? Za posledné roky ich počet údajne mierne rastie.

Áno, správy hovoria, že čísla tigrov žijúcich vo voľnej prírode rastú, no som skeptická. Nemáme len lepšie techniky, ako tigre vo voľnej prírode sledovať? Alebo ide len o politiku a takzvaní ochrancovia prírody hovoria o tom, že môžeme zachrániť charizmatického tigra? Ľudia to urobia a taktiež radi nasledujú peňažnú stopu.

Skutočným problémom je strata biotopov spôsobená zvýšenou ľudskou populáciou. Takže, aj keď sa počet divo žijúcich tigrov zvyšuje, v súčasnosti žujú v extrémne fragmentovaných biotopoch, takže príbuzenská plemenitba je nevyhnutná. Zábavné je, že sme nakrúcali film Americký tiger, ktorý sa premietal takmer všade, nie len v USA.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame