10 otázok pre Vedátora: Neživím sa ako influencer, som teoretický fyzik – to je podľa mňa o dosť väčšia zábava

Vedátor

Vedátor je teoretickým fyzikom (Zdroj: Instagram/vedator_sk)

#V najnovšie pripravovanej sérii článkov sme pre teba vyspovedali najobľúbenejších influencerov! Prvých 10 otázok sme položili Vedátorovi. Na Instagrame má tisíce sledovateľov, má vlastnú reláciu v rádiu a živí sa ako teoretický fyzik. Na ktorú vec je v pracovnej sfére najviac hrdý a ako si udržiava tak široké publikum?

Aká bola tvoja cesta za slávou? Bol to odmalička tvoj sen alebo ti to jednoducho prišlo do života?

Žiadnu cestu za slávou som neabsolvoval. Mám rád prírodu okolo nás a fyziku ako nástroj na jej poznávanie. Občas o tom píšem, rozprávam a pár ľuďom sa to zapáčilo, to je všetko. Žiaden plán, nič.

Čo bolo pre teba v živote najväčšou výzvou? Čo ťa na práci influencera najviac baví?

Neživím sa ako influencer, ale ako teoretický fyzik. To je podľa mňa o dosť väčšia zábava. Som introvert, tak veľkou výzvou bolo otvoriť sa svetu a naučiť sa rozprávať pred ľuďmi. Ale za tú najväčšiu výzvu by som to neoznačil. Tou bolo skôr vydržať vo viere, že ma môže živiť to isté, čo ma aj baví. Takmer všetko, čo robím, robím kvôli pôžitku, ktorý mi to prináša.

Na ktorú vec v pracovnej sfére si najviac hrdý? A je niečo v minulosti, čo by si zmenil?

Je veľa iných vecí, ktoré ma zaujímajú, a tak občas premýšľam, ako by vyzeral môj život, ak by som išiel namiesto fyziky študovať biológiu alebo dátovú vedu. Na čo som hrdý? Mám pár zaujímavých vedeckých výsledkov, napríklad o malých čiernych dierach či štruktúre kvantovej fyziky. Teraz ma aktuálne teší kniha, ktorú som napísal minulý rok. Volá sa Obyčajné zázraky a snaží sa ľuďom priblížiť krásu bežných vecí v našom okolí.

Vedátor
V oblasti fyziky má na svojom konte viacero nových zistení (Zdroj: Instagram/vedator_sk)

Čo si musel urobiť, aby si ťa ľudia všímali dlhodobo a udržal si si ich priazeň? Je to náročné?

Byť konzistentný a vytrvalý. Napíšem aspoň dva blogy týždenne, každý týždeň spravíme Vedátorský podcast, každý pracovný deň nahrám na Instagram krátke Vedastorky. Plus, často rozmýšľam, ako robiť veci buď lepšie alebo rýchlejšie – väčšina tejto popularizačnej práce mi zaberie tak hodinu denne, väčšinu dňa tak venujem fyzike.

Môže sa stať influencerom ktokoľvek? Čo by si odporučil našim čitateľom, ktorí by chceli túto cestu skúsiť?

Podľa mňa to nie je dobrý plán. Áno, môže sa ním stať asi ktokoľvek. No ľudia by nemali mať cieľ stať sa influencerom, ale hľadať si niečo, čo ich naozaj baví a napĺňa. Mňa baví premýšľať a rozprávať sa o svete okolo nás. To, že to sledujú iní ľudia, je až druhoradé.

Myslíš, že to majú influenceri na Slovensku ťažšie ako v zahraničí?

To netuším. Menšia konkurencia, menšie publikum. Neviem, ako sa tieto dva efekty medzi sebou kompenzujú.

Ktorá sociálna sieť je podľa teba najviac dominantná?

Pre ľudí v mojom okolí to je Instagram, v iných bublinách už možno aj Tik-tok. Celkovo sa snažím sociálne siete čo najviac obchádzať, spôsobujú závislosť a sú pomerne nudné – obsahujú málo zaujímavého obsahu.

Vedátor
Veľmi rád premýšľa a konverzuje s inými ľuďmi (Zdroj: Instagram/vedator_sk)

Ako vyzerá bežný pracovný deň influencera? Vyžaduje si príprava spolupráce veľa času? Ako to približne vyzerá „v zákulisí“?

Keď sa mi cez deň uvoľní 10 minút, nahrám krátke storky na Instagram, bežne o niečom, na čo som práve myslel, prípadne o čom som sa s niekým rozprával. Pri behu si bežne premyslím nejaké témy na články, tie napíšem pred spaním či hneď ráno. No cez víkend nahrám a strihám Vedátorský podcast. Do hluchých miest počas dňa vtesnám ešte riešenie spoluprác a podobne. Naozaj sa týmto snažím nezmariť veľkú časť dňa. Niekedy sa tak však stane, napríklad prednášku vždy chystám aspoň pár hodín.

Na internete vedia byť ľudia poriadne krutí. Stretol si sa niekedy s priamymi urážkami a kritikou? Ak áno, ako to vnímaš?

Minimálne. Ak áno, snažím sa odlišovať konštruktívnu kritiku a niekoho ventil. To druhé filtrujem. Z konštruktívnej kritiky sa snažím priučiť. Ale osobne sa snažím aj o citlivých témach diskutovať tak, aby človek s opačným názorom pochopil môj uhol pohľadu a nebral to ako spor či vojnu.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti? Rád by si pokračoval v doterajšej ceste, alebo chceš preskúmať aj niečo nové?

Áno, podcast ide ďalej, články píšem stále – aj keď sa snažím menej často a trochu dlhšie. Chcem začať robiť hrané videá na YouTube, niečo ako Vedastorky, len niekoľko minút spojených dokopy obohatených jednoduchou grafikou.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame