Odsudzovali ho, dnes má státisíce fanúšikov: To je ten náš Matúš minul svoj prvý zárobok na obyčajnú vec

Matúš Okajček

Matúš Okajček (Zdroj: Instagram/To je ten náš Matúš)

#Záleží mu na osude ľudstva, nenechá sa poučovať od cudzích a na YouTube prerazil aj bez výraznej podpory svojho okolia. Matúš Okajček má na YouTube takmer 400-tisíc sledovateľov, na Instagrame vyše 180-tisíc. V dnešnom rozhovore ti porozpráva, aké to je byť v dnešnej dobe youtuberom na Slovensku a zistíš aj to, či mať rodinu je to, po čom v budúcnosti túži.


Vojna YouTuberov v Oktagone sa blíži: Ako prebieha Exploiotedova a Vláďova mentálna a fyzická príprava?


Ahoj Matúš! Na úvod chceme vedieť, aký príbeh stojí za vznikom tvojho umeleckého mena.

Za vznikom môjho umeleckého mena nie je žiadna veda, pretože vzniklo nejako spontánne v mojej triede. Bol som taký triedny šašo a keď sa mi niečo podarilo vtipné povedať, sem-tam aj možno trochu urážlivé, tak vždy sa niekto ozval a povedal: „To je ten náš Matúš”. Potom, keď som mal 15 rokov a zakladal som si YouTube kanál, tak toto bolo taká prvá vec, ktorá mi napadla.

Prečo si sa rozhodol pre youtubering? Kedy si začal a čo ťa k tomu viedlo?

K tvorbe videí som sa dostal tak, že som ešte ako malý pozeral veľa youtuberov, hlavne zahraničných. Už vtedy som si hovoril že “vau,” aké to musí byť úžasné takto pracovať. No hneď som sa pozrel aj na druhú stránku, že tu, na Slovensku, je to asi nereálne. Ale vtedy ako dvanásťročný som si to ako sen mohol napísať.

Potom, keď už som bol starší, som skúšal aj ja tvoriť videá, ktoré boli veľmi trápne a detinské. (Smiech) Takto som však postupne začal. Na kanáli som mal okolo 150 stálych fanúšikov a pokladám to vlastne za svoje začiatky. Jeden z dôvodov, že som sa do toho pustil bol aj ten, že som mal zahraničné vzory a chcel som robiť niečo, ako oni.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa To je ten náš Matúš (@mcokajcek),

Ako si v začiatkoch propagoval svoj kanál?

Začiatky propagácie môjho kanálu siahajú až k facebookovým stránkam a skupinám typu “Začínajúci youuberi” a pod. Tam som svoju tvorbu doslova spamoval kde sa len dalo, napríklad do komentárov, postov. Internetové odkazy som hromadne rozposielal do skupín, stránok či pošty.

Mal som asi 15 rokov a takto som bol nútený zo začiatku robiť “na čierno” self-promotion (smiech). Neskôr, keď už to začínalo mať grády, tak sa to už akosi postupne začalo rozvíjať samo. Začal som chodiť na akcie, ktoré mi podľa mňa urobili celkom veľké promo. Vtedy sa vytvorila aj akási YouTube komunita a začali sme medzi sebou spolupracovať. Tieto kolaborácie pokladám za svoju najväčšiu propagáciu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa To je ten náš Matúš (@mcokajcek),


Kto je Matúš Okajček? Youtuber To je ten náš Matúš je známy šibnutými účesmi aj špecifickým humorom


Ako na začiatky tvojej internetovej kariéry reagovali rodičia a priatelia?

Keď sa to moji rodičia aj zvyšok rodiny dozvedeli, boli dosť proti tomu. Vnímal som od nich niečo ako šikanu a podporu som už vôbec nemohol očakávať. Neustále som počúval ich rozumy a rady do života. Dokonca aj to, že im robím hanbu. V škole to vyzeralo celkom podobne.

Žiaci zo starších ročníkov sa mi vysmievali. Ale teraz si spokojne môžem povedať : Kto sa smeje teraz? Jednoducho, v začiatkoch mi asi nikto nič dobré neprial, ale keď som sa začal zlepšovať, aj tá kvalita videí bola omnoho lepšia, začala ma rešpektovať a podporovať už aj rodina a priatelia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa To je ten náš Matúš (@mcokajcek),


Čo bola prvá vec, ktorú si si kúpil z peňazí zarobených za videá?

Prvá vec, ktorú som si kúpil za zarobené peniaze, bola myslím pizza (smiech). Vtedajšie zárobky, ktoré mi z YouTube prišli, boli naozaj na úrovni pár eur za obdobie troch mesiacov. Nebolo mi dovolené nejak drahšie rozmýšľať. Takže pizza…

Mal si už niekedy takú „slabú chvíľku,“ kedy si zvažoval ukončenie svojho pôsobenia na internete?

Takú chvíľku som už mal veľakrát. Či už to bolo v začiatkoch, kedy som nedostával žiaden support od rodiny či priateľov, ale naskytli sa aj ďalšie obdobia v mojom živote, kedy už toho bolo moc. Tvorba ma prestávala baviť a strácal som k tomu aj ten správny vzťah.

Potom ale vždy prišli také obdobia, kedy si k tomu znovu sadnem a znovu ma to začne naplno baviť. Čiže v mojom prípade je to trošku premenlivé. Občas ma baví tvoriť videá a občas si zase myslíš, že už by som to mal zavesiť na klinec. Ale to sa ešte stále nestalo, takže uvidíme, ako dlho sa v tejto brandži ešte udržím.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa To je ten náš Matúš (@mcokajcek),


Legendárna kniha Tisíc a jeden vtip: Komunisti ju zakázali, dnes vychádza opäť!


Vnímaš negatívne ohlasy na svoju tvorbu? Ako sa vyrovnávaš s hatermi a nevhodnými komentármi k tvojej tvorbe?

Negatívne ohlasy na moju tvorbu ani moc nevnímam. Viem, že to tu bolo od začiatku, ale ako som s tým pomaly vyrastal od svojich 15 rokov, tak som si na to nejako zvykol. Ja som v živote celkom veľký flegmatik a nepripúšťam si rozumy od iných a tobôž od cudzích ľudí, takže hate-y ma nikdy nejako nepumpovali. Snažil som sa túto záležitosť brať športovo a s humorom.

Na ktoré video spomínaš najradšej, a ktoré naopak, nemáš až tak rád (možno zlá skúsenosť pri točení a pod.)

Zo svojich videí nemám špeciálne nejaké obľúbené, ale mám rád moje cestovateľské videá, aj keď väčšinou nemajú veľkú sledovanosť a úspechy. Snažím sa pri ich tvorbe dať do nich úplne všetko, či už to bola Afrika, Island alebo Thajsko. Vždy to bol pre mňa veľký zážitok, takže zhliadnutím týchto videí si vždy veľmi zaspomínam.

Medzi najhoršie paradoxne patrí jedno špeciálne, práve z tej kategórie cestovateľských videí. Je to video o tom, ako sme cestovali do Amsterdamu len preto, aby sme si zakorčuľovali na zamrznutých kanáloch, pretože to bol v tom období veľký hit. Narýchlo sme si kúpili letenky, ale keď sme tam prišli, už z toho bolo len blato a bol som dosť sklamaný.

Aký je tvoj názor na súčasnú YouTube scénu? Má vôbec šancu niekto teraz preraziť, ak nie je naozaj originálny?

Môj názor na momentálnu YouTube scénu je celkom pozitívny, aj keď mám určité výhrady. Myslím si, že vznikajú stále nové kanály, ktorých vlastníci si už moc nedajú záležať na kvalite a zverejňujú úplne primitívnosti. Ale to ľudia asi bohužiaľ najradšej sledujú.


KVÍZ Ako dobre poznáš top slovenských youtuberov? Ich skutočné mená uhádne málokto!


Na druhej strane je tam aj veľa dobrých projektov. Snaha vlastníkov a kvalita pri tvorbe však nie sú až tak docenené. Bohužiaľ, je to YouTube, kde naozaj platí, že zákazník určuje trendy a celý content, ktorý sa najviac produkuje. Verím, že to tak je len teraz a postupom času sa to dostane na omnoho inú úroveň.

Sleduješ aj zahraničnú scénu? Máš nejakého obľúbenca, ktorým sa možno aj trošku inšpiruješ?

Áno sledujem, ale počas roku sa ten záujem o jednotlivých youtuberov mení. Niekedy pozerám spravodajské videá, inokedy pozerám tvorbu od autorov, ktorí sa venujú téme fashion, napríklad Marko. Zaujímajú ma dokonca aj technické videá. Je to ho mnoho, ale hlavne sa nechávam inšpirovať tým, čo ponúka algoritmus na YouTube.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MARKO🤍🖤 (@markoterzo),


Nová kniha o Escobarovi: Narkobarónove tajomstvá odkrývajú priamo tí, ktorí ho dolapili


Spoznávajú ťa ľudia bežne na ulici a chcú sa s tebou napr. odfotiť? Byť populárny na slovenskom YouTube neznamená byť populárny aj v civile na Slovensku?

Byť populárny je široký pojem, ale rozdávam fotky na želanie už dosť dlho, takže celkom som si na to zvykol. Je to veľmi fajn a vždy sa s každým veľmi rád odfotím. V Bratislave ma väčšinou ľudia zvyknú zastaviť v nákupných centrách. Všimol som si ale, že keď niekam vycestujem, napríklad na východ, tak tam ma ľudia omnoho intenzívnejšie spoznávajú a oslovujú.

Možno ťažká otázka, no aj tak ťa chceme trošku potrápiť. Vieš už, alebo rozmýšľal si už o tom, čo chceš v tvojom živote ešte dosiahnuť?

Samozrejme, že áno. Neviem ale, či som už dospel k nejakému finálnemu výsledku. Mení sa mi to, ale asi by som chcel mať ženu, rodinu a takéto zázemné veci. Občas však uvažujem aj nad tým, že sa mi to možno nepodarí. Nič z toho nebudem mať a začnem teda študovať nejakú vedu a budem chcieť zmeniť celý svet (smiech). Je to komplikované hlavne v mojej hlave, v ktorej mám asi každý mesiac nový cieľ, ktorý chcem dosiahnuť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa To je ten náš Matúš (@mcokajcek),


Je niečo čo by si nakoniec chcel odkázať našim čitateľom?

Na odkazovanie niečoho čitateľom som trošku amatér, ale rozmýšľal som, že vám zanechám nejaký motivačný citát. Potom som si však uvedomil, že to robí asi každý, tak ja poviem pár demotivačných slov: V oceáne sa na každom kilometri štvorcovom nachádza 46 000 úlomkov plastov. Takže ľudia, chovajme sa pekne k našej Zemi, lebo za chvíľku všetci zahynieme. Ďakujem.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame