Píše knihy plné erotiky, ktoré Slovákov bavia: Baja Dolce priznáva, že sa inšpiruje realitou

Baja Dolce

Baja Dolce sa vypracovala medzi obľúbené slovenské spisovateľky (Zdroj: Súkromný archív Baja Dolce)

#Na Slovensku máme množstvo šikovných ľudí, medzi ktorých patria, samozrejme, aj spisovatelia. Či už sú známi alebo nie, spája ich jedno. Láska ku knihám, talent na písanie a pestrá fantázia. V našom najnovšom rozhovore sme sa rozhodli vyspovedať spisovateľku, ktorá si hovorí Baja Dolce.

Mohla by si sa prosím ťa na úvod našim čitateľom predstaviť? Čo by o tebe mali vedieť?

Volám sa Barbora, no knižný svet ma pozná pod pseudonymom Baja Dolce. Mám 31 rokov, pochádzam z Bernolákova, no dlhšie žijem v Senci a vyštudovala som hotelový manažment na hotelovej akadémii. Okrem toho, že som vášnivá čitateľka, som si zamilovala knihy aj z tej druhej stránky – ako autorka. Po pätnástich rokoch písania poviedok „do šuplíka“ a na blog, som sa rozhodla napísať rozsiahlejšie dielo a pokúsiť sa o jeho knižné vydanie.

Stalo sa tak v roku 2018, kedy mi vyšla cez vydavateľstvo Art Floyd moja knižná prvotina Placebo On prvá časť romanticko-erotickej trilógie Placebo. Do dnešného dňa sa mi podarilo knižnú zbierku rozšíriť o titul Horkosladké esencie, príbeh troch generácií a jedného rodinného prekliatia a o titul Habibi, ktorý je od predchádzajúcich diel o dosť drsnejší a poukazuje na svet bez ružových okuliarov.

Prečo práve „Baja Dolce“? Ako vznikol tento pseudonym?

Pseudonym používam od čias vzniku Facebooku. Už v tej dobe som si chcela zachovať súkromie, hoci vtedy som ani len netušila, že sa mi podarí vydať reálne knihy. Pseudonym vznikol spojením prezývky Baja, ktorou ma prezývali priatelia aj rodina a slova dolce z mojej obľúbenej frázy – dolce vita – sladký život.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BAJA DOLCE (@bajadolceautor),

Napísať knihu je snom mnohých ľudí. Kedy prišiel ten zlom u teba, že si si povedala: „A dosť, teraz uvidíte, čo dokážem napísať ja!“

Ono to nebolo o tom ukázať niečo iným, ale skôr ukázať sebe. Dokázať si, že viem napísať aj viac ako len krátku poviedku, ktorých som dovtedy napísala desiatky na svojom blogu. Vášeň k písaniu som objavila veľmi skoro. Mala som len trinásť rokov, keď ma prijali do školského časopisu.

Áno, možno sa usmievate, no pre mňa to toho času bolo niečo naozaj veľké a cítila som sa súčasťou skvelého projektu. Vtedy som objavila čaro písania, ktoré sa rozvíjalo veľmi veľa rokov, kým dospelo do dnešnej vážnejšej podoby, no stále si zachováva svoju dôležitú úlohu – písanie pre radosť. Pre svoju radosť, ale aj radosť iných. Viac si nemôžem želať.

Tvoja prvá kniha vyšla v roku 2018. O čom bola a kde si čerpala inšpiráciu?

Príbeh prvej časti romanticko-erotickej trilógie Placebo s názvom Placebo On (nie, nie je to po anglicky) vo mne zrel niekoľko rokov a opisujem v ňom boj ženy, ktorá bola v detstve zneužitá a vyrovnávala sa s touto situáciou prakticky celý život. Jej pokusy o vzťahy stroskotávali až jedného dňa stretla jeho. Muža, kvôli ktorému to riskla a pokúsila sa prekonať vlastných démonov.

Mnoho udalostí z tohto príbehu sa naozaj stalo a bolo takmer doslovným prepisom skúseností jednej ženy a jej boja o miesto na tomto svete a o šťastie, ktoré si zaslúži každý z nás.

Pamätáš si na pocity, keď sa objavila v regáloch kníhkupectva?

Popravde, prvýkrát som svoju knihu videla v kníhkupectvách až po roku odkedy som vydala prvú knihu, ale keď nastal deň D a ja som uvidela svoju knihu vyloženú v regáli, ostala som nemo civieť a veľmi dlho mi trvalo, kým som si uvedomila, že tá krásna fialová kniha nesie môj pseudonym. Je to neskutočný pocit a želám ho zažiť každému nádejnému autorovi.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BAJA DOLCE (@bajadolceautor)

Ako sa ti podarilo nadviazať spoluprácu s knižným vydavateľstvom?

Nebola som jedna z tých, o ktorú sa vydavateľstvá bili a teraz už chápem prečo. Nová, neznáma autorka a hneď chce vydať celú trilógiu? Riskantné. Možno aj preto som dostala odpoveď vo forme nie hneď niekoľkokrát. Samozrejme som bola sklamaná, no odhodlaná. Povedala som si, že raz svoje knihy vydám sama pre mojich päť a pol verných, pre seba a moju rodinu.

Dovtedy mi príbeh istú dobu stál v šuplíku, kým mi kamarátka nepovedala o platforme Wattpad. Je to stránka, kde ľudia, ktorí milujú písanie, jednoducho tvoria. Dodnes je táto stránka viac odsudzovaná ako oslavovaná, no mne v tej dobe dala nádej, že možno je tu spôsob, akým viem svoj príbeh zatiaľ dostať k čitateľom.

A tak som ho tam začala zverejňovať a nejako sa ľuďom zapáčil. Až tak, že trilógia mala časom cez 200-tisíc čítaní, čomu dodnes sama nechápem, no som vďačná, keďže nešlo o príbeh o mafii a ani o fanfikciu, ktoré toho času vládli v tejto oranžovej aplikácii pre nádejných autorov. No a vtedy niekedy mi jedno vydavateľstvo, ktoré som oslovila (a už som neverila kladnej odpovedi), napísalo – áno, berieme vás. Vydavateľstvo Art Floyd, ktoré vo mňa verilo a dalo mi šancu, za čo budem navždy vďačná.

Prečo práve romantická alebo erotická beletria? Čím ti je tento žáner blízky?

Pretože to sama milujem ako čitateľ. Samozrejme nepohrdnem ani iným žánrom, no práve pri romantickej beletrii dokážem vypnúť na sto percent. Romanticko-erotická literatúra vo svete nie je príliš ospevovaná kritikmi, avšak je obľúbená čitateľmi, ktorí si chcú oddýchnuť od reality bežného dňa.

Tento žáner ma oslovil aj preto, že je veľká pravdepodobnosť, že sa ten alebo onen príbeh môže niekde skutočne odohrať, čo dodáva čítaniu ešte väčší šmrnc. A na záver, niekto musí predsa tvoriť aj tento žáner.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BAJA DOLCE (@bajadolceautor),

Tvrdíš, že „Kniha bez hlbšej myšlienky je ako človek bez duše.“ Aké hlbšie myšlienky vkladáš ty do svojich diel?

Každá moja kniha mi niečo dá do života a verím, že to niečo sa dostane aj k čitateľom. Podľa mňa aj tento nie príliš chválený žáner sa dá obohacovať o zaujímavé myšlienky, ktoré vedia naučiť, poučiť, povzbudiť či len poláskať.

Stalo sa ti, že sa už niekto z tvojich známych spoznal v niektorej z postáv?

Áno. A nie raz. Napríklad Ema z knihy Placebo. Bez nej by príbeh nikdy nemohol vzniknúť. Taktiež rada opisujem svojich priateľov, ich charakterové črty, historky, hlášky. Myslím, že práve to dokáže knihám vdýchnuť autentickosť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BAJA DOLCE (@bajadolceautor),


Dokážu ťa rozhádzať aj negatívne komentáre na tvoje diela, alebo iba nad tým mávneš rukou?

Ako kedy. Keď viem, že ide o konštruktívnu kritiku, beriem to. Vďaka takýmto názorom sa autor môže posúvať, učiť, zdokonaľovať. No na druhú stranu sú tu aj takí ľudia, ktorí vyslovene hľadajú chyby, chytajú za slovíčka a kritizujú všetko, čo príde pod ruku. Tých mi je ľúto, no viac sa nimi nezaoberám. Ja si tiež dokážem o niekom urobiť svoj obraz, no nemám potrebu ho vyfarbovať. Nechávam ho čiernobielym a schovávam ho do zabudnutého kúta pivnice.

Kto je tvojím vzorom v oblasti písania či už zo slovenských alebo zahraničných spisovateľov?

A viete, že je zvláštne, že nemám vzor? Teda, nechcem sa podobať na nikoho, hoci sú autori, ktorých prácu zbožňujem. Mám však obľúbencov – Whitne G., Colleen Hoover, J. K. Rowling zo zahraničných autorov a Michaela Zamari, Ivica Ďuricová a Kristína Ježovičová z našich slovenských autorov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BAJA DOLCE (@bajadolceautor),


Ako zažehnávaš krízu v písaní?

Prečítam si knihu v žánri, ktorý práve píšem, alebo si pozriem film/seriál s podobnou tematikou. Potom mi pomáha hudba, vône, zážitky a emócie vlastného života.

Stalo sa ti, že si niektoré zo svojich diel skrátka odhodila, lebo si nevedela ako pokračovať?

No pravdaže! Prvá časť trilógie Placebo mala už takmer 50-tisíc slov, bola to takmer hotová kniha a ja som ju jednoducho vyhodila do koša a začala odznova. Som veľmi sebakritický človek a vôbec som s tým nebola spokojná. A dnes viem, že som urobila dobre. Niekedy je nový začiatok lepší, ako pokračovať v niečom, čo nemá zmysel.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BAJA DOLCE (@bajadolceautor),


Na jeseň vyšla tvoja čerstvá novinka. Kniha nesie názov Habibi, ktorý sa mnohým spája s oslovením z arabských krajín. O čom bude táto kniha?

Habibi je prezývka, ktorú hlavný hrdina dostal od jednej z mileniek. Dej sa však neodohráva v arabskom svete, i keď je toto slovo typické pre ich kultúru. Celkovo sa snažím svoje príbehy písať tak, že sa môžu odohrávať všade aj nikde. Nikdy nespomínam miesto či kontinent a mnoho vecí nechávam na čitateľovej fantázii.

Čo sa týka knihy Habibi, ide o temný príbeh pre dospelých čitateľov, ktorým nevadí čítať knihy s témami erotiky, kriminality, podsvetia, sex priemyslu, hazardu a iných nie práve obdivuhodných stránok života. Tento príbeh je podaný bez pozlátka a ružových okuliarov.

Na čo všetko sa môžu tvoji fanúšikovia tešiť v budúcnosti? 

Momentálne by som si rada dopriala oddych a venovala sa svojmu synčekovi a rodine. Popri tom budem samozrejme tvoriť ďalej, no nerada by som si dávala nejaké šibeničné termíny, pretože tam prestáva byť písanie relaxom a začína byť povinnosťou, čo nechcem.

Pokúsim sa však, aby ste sa čo možno najskôr dočkali pokračovania príbehu Habibi a okrem toho mám už dlhšie v hlave dva príbehy. Jednu romantickú komédiu a jednu YA, knihu pre mládež inšpirovanú skutočným životom. Verím, že mojich päť a pol verných do tej doby vydrží a ja ich nesklamem.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame