Rozhovor s Triple P: Najvybookovanejší hip-hopový DJ na Slovensku

Triple P

Triple P rozhovor (Zdroj: IG/@matuszetak)

#Dnes ti prinášam rozhovor s talentovaným DJ-om z Handlovej, ktorý si hovorí Triple P. Ak si bol/a na nejakej hip-hopovej párty toto leto alebo aj pred ním, je dosť možné, že si zažil/a jeho show, keďže odohral počas tohto obdobia cez 50 hraní. Jeho DJ-ska kariéra začala už od mala, kedy ho do hudobného sveta priniesol otec, ktorý sa DJ-ingu venoval vo voľnom čase. Aký má Triple P názor na TikTokové hudobné trendy, ako podľa neho vyzerá neprofesionálny DJ alebo čo by zmenil na hip-hopovej kulturé a mnoho ďalšieho, sa dozvieš v rozhovore nižšie.
Triple P
Rozhovor s Triple P (Zdroj: IG/@bensis_photo)
Ahoj Triple P. Momentálne zažívaš celkom náročné pracovné obdobie, keď si cez leto obehol vyše 50 koncertov ako hip-hopový DJ. Čomu podľa teba vďačíš za takúto vyťaženosť?
 

Čauko. Myslím si, že je to tým, že mám zo všetkého niečo. Jedna vec je to dobre odohrať, druhá je byť spoľahlivý a prispôsobiť sa. To znamená vyriešiť každý problém, ktorý vznikne. Zároveň sa snažím byť s každým v pohode. S interpretmi, s klubmi, alebo s promotérmi, s ktorými mám väčšinou dobré a kamarátske vzťahy. Preto nám to spolu funguje a cítime sa pri spolupráci dobre. Obidve strany musia ísť na 100%.

Za sebou máš turné a zastávky ako Separova tour Flowdemort, Back To The Roots Tour, DMS Huhu Tour, rôzne letné festivaly, Hip Hop Žije zastávky, pravidelne hrávaš v Ministry či Clube Epic. Myslíš si, že hip-hop je stále a stále obľúbenejší a ľudia sa dokážu zabávať iba na tento žáner?

Áno, hip-hop je určite n.1 žáner na Slovensku. Je to vidieť aj na číslach. Myslím, že ľudia sa dokážu zabaviť celý večer iba skrz tento žáner, ale napríklad pokiaľ hrám celú noc, a je to akcia v klube, vždy rád experimentujem so žánrami. Nakoniec je aj taká doba. Všetko sa to mieša a je super, keď ten set niečím oživíš. Častokrát zahrám v klube ráno nejaký DnB, pretože to úplne zmení energiu toho večera. Ľudia ma napríklad zvyknú kritizovať za to, že moja selekcia sa dosť opakuje, ale ja to tak chcem. Zvykli si moje meno už skrz tour spájať napr. so Separom, takže pochopiteľne hrám veľa jeho trackov. Mne nevadí hrať aj staré ohraté hudby, ale snažím sa to stále robiť kreatívne a inak.

Uvedomuješ si, že podobné čísla v počte hip-hopových shows mali naposledy DJ Grimaso alebo Yanko Kral? Čo to pre teba znamená?

Ja sa z toho mega teším. Toto leto je toho fakt veľa, no po covide som sa naučil vážiť si každú akciu. Chcel by som tento “drive” potiahnuť čo najdlhšie. Starší chalani majú toho tiež stále vela. Len už to podľa mna tak neriešia a nedávajú na oči.

Nech si to každý robí ako chce, ale ja osobne mám rád, keď ľudia vedia byť profesionáli.

Triple P
Triple P (Zdroj: IG/@djtriple_p)

Myslíš si, že tvoja vlna by prišla oveľa skôr, keby nebol covid? 

Nerozmýšľam moc nad vecami, čo by bolo keby, ale z tohto mám pocit, že by prišla práveže neskôr.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sleduj najnovší dokument o Hip Hop Žije: 10 rokov histórie slovenského festivalu

Máš nejaké obľúbené kluby, v ktorých rád hrávaš?

Rád hrávam vo všetkých mojich domácich kluboch. Všade sa cítim dobre. Jantár v Prievidzi teraz ide super, Encore v Prešove a Enjoy v Žiline sú výborné, takisto Ministry a Epic v Prahe, to už je úplne iný level. Mne je to viac-menej jedno. Najradšej mám atmosféru a tú robia ľudia. Nech je to hocikde.

Kto je vlastne Triple P? Čo sa skrýva za touto prezývkou?

Som 26-ročný chalan z Handlovej s pseudonymom Triple P, ktorý mi vymyslel jeden kamoš hneď po prvej párty, ktorú som v živote hral. Mám v priezvisku trikrát písmeno P, takže to je ten dôvod 😀 Venujem sa, samozrejme, hudbe, sociálnym sieťam a športu. Verím, že keď budem mať menej hraní, konečne to už aj bude vyzerať, že sa tomu športu naozaj venujem haha.

Čo rád robíš vo voľnom čase mimo hrania a počúvania hudby?

Snažím sa robiť každý deň aspoň časť svojej práce. V dnešnej dobe nestačí byť len DJ. Musíš byť manažér, TikToker, grafik atď. Pokiaľ sa bavíme úplne mimo hudby, tak trikrát za týždeň hrávam basketbal, snažím sa trikrát za týždeň cvičiť (naposledy mi to vyšlo asi tak v máji, ale verím že na jeseň sa zlepšíme haha) a to je asi tak všetko. Nejaký čas trávim s kamarátmi, ale je ho dosť málo.

Triple P
Triple P (Zdroj: IG/marcuspoliak)

Aké boli tvoje prvé skúsenosti s rapom a DJ-ingom? Čo ťa k tomu viedlo?

S rapom tak klasicky z internetu a od spolužiakov. Postupne som to začal objavovať a ísť viac do hĺbky, videl som v tom niečo. K DJingu skrz otca, ktorý už bol DJ, ale nie na profesionálnej úrovni, len tak na menších akciách. Videl som doma techniku a povedal som, si že okej toto skúsim a teraz to už bude 10 rokov. Od začiatku som bol úplný raphead, študoval som všetko, do hĺbky, učil sa techniky prechodov, scratche, všetko z YouTube. Vždy som DJing žral, zároveň som mal dlhé roky potrebu alebo rivalitu s každým. Musel som byt lepší a hrať na najlepších akciách. Tohto som sa zbavil až teraz posledné mesiace. kedy to už beriem vkľude, a tak, ako to je.

Máš 26 rokov, no ceníš aj starú aj novú školu. Je to počuť aj v tvojich setoch, ktoré hrávaš. J. Cole má na to označenie Middle Child, cítiš sa podobne v tom zmysle, že si rozumieš s oboma generáciami, aj hudobne aj ľudsky? 

Áno, úplne. Najviac cením starších DJs ako Grimaso, Metys, atd. Kamarátime sa, pracujeme spolu. Rovnako mám rád aj pár nových DJs, len tam je ten pohľad na to celé dosť iný. Myslím si, že veľa mladých DJs to berú viac-menej len ako zábavku. Nech si to každý robí ako chce, ale ja osobne mám rád, keď ľudia vedia byť profesionáli. Nemusíš vždy, ale aspoň v istých momentoch.

Ako podľa teba vyzerá neprofesionálny DJ, prípadne aké najčastejšie chyby vidíš pri hraniach? 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Momo a DJ Mairee vydali letný remix hitu "Audio": Vypočuj si túto fresh verziu

Pre mna ja úplná amatérčina, keď niekto príde do plného klubu alebo na festival, a nevie sa zapojiť, nevie urobiť prechod, jeden track mu hrá hlasnejšie ako druhý a podobne. Toto sú základne veci a vyzerá to hrozne. Samozrejme, aj mne sa niekedy stane, že niečo nevyjde ako má, ale na druhú stranu, stále je to len ľudský faktor a elektronika. Chyby sa dejú. Skôr ide o to, či tomu človeku reálne aj záleží na tom, ako sa prezentuje a ako to robí.

Triple P
Triple P (Zdroj: IG/@djtriple_p)

Si ešte jeden z mála DJov, ktorí si na koncerty nosia gramce. V čom vidíš ich výhodu? Mne to príde tak, že hocikto môže byť selektor, ale málokto má skills byť ten „pravý“ DJ. 

Málokomu verím ten termín, že selektor. To je len výhovorka, keď si lenivý sa učiť hrať. Napríklad moje sety nebavia dosť ľudí, pretože sa to dosť opakuje, ale pri tom počte hraní a rýchlych naplánovaných prechodoch, to je normálne. Neviem či gramce maju výhodu. Mne sa z toho hrá najlepšie, dobre to vyzerá, ale ono sa dá odohrať už z takmer z hocičoho, skoro identicky. Ani ja ich už neťahám všade. Niekedy je v klube aj problém nájsť toľko priestoru pre gramce.

Ak sa na seba pozrieš objektívne, tak v čom vidíš priestor na zlepšenie? Prípadne, kde sa to dá ešte posunúť? 

Veľa vecí. Chcel by som častejšie nosiť gramofóny na hrania, chcel by som robiť viac contentu na TikTok, hrať trochu ťažšie veci na počúvanie, boostnuť Instagram, zahrať si viac v zahraničí a hrávať kratšie sety. To sú veci, na ktorých budem pracovať do konca tohto roka.

Ako sa pripravuješ na hranie? Máš nejaké rituály alebo techniky, ktoré ti pomáhajú dostať sa do správneho moodu?

Záleží na tom, aké hranie to je. Rituál nemám vôbec. Do moodu ma dostávajú ľudia a atmosféra. Keď je niekde dobrá atmosféra a super ľudia, a ja mám ísť hrať až neskôr, lebo mám taký čas v lineupe, bývam nervózny. Vždy tam chcem nabehnúť a rozbiť to.

Keďže denne pracuješ s hudbou, nerozmýšľal si niekedy, že by si začal hudbu aj tvoriť?

Pár pokusov som mal, ale produkcia ma vôbec nechytila a neoslovila. Nebaví ma to až tak, aby som “chytil” drive a makal na tom. Robím si svoje remixy, mashupy a edity, ale produkciu pravdepodobne nikdy robiť nebudem.

Triple P
Triple P (Zdroj: IG/@marcuspoliak)

Ako vnímaš dnešné publikum na koncertoch/shows? Cítiť napríklad vplyv TikToku pri mladšej generácii? Že vyslovene čakajú na nejaký refrén alebo track, ktorý si idú? 

Vplyv TikTok je obrovský. Má to svoje plusy aj mínusy, ale ja to beriem skôr pozitívne. Niektoré tracky, ktoré hrávam, by určite neboli mainstream, keby ich nepotiahol TikTok. Na druhú stranu. to niekomu môže aj trochu uškodiť presne tým, ako si povedal. Ľudia čakajú z celého tracku len na jednu vetu. Napr. How can I be homophobic?

Čo by si poradil mladým DJ-om, ktorí sa snažia preraziť v rapovej hudbe?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tento slovenský raper nikde nezapadal: Ulica, mŕtvy kamarát a veľa problémov

Veľmi jednoducho, byť čo najviac profesionál. Nefunkčná konzola, vypadávanie trackov atď. sú nemysliteľné veci. Ako veď áno, raz začas sa stane, ale treba všetko prispôsobiť tomu, aby aj všetko fungovalo.

Ak by si mohol zmeniť jednu vec na dnešnej hip-hopovej kultúre, čo by to bolo? Čo ti vyslovene vadí?

Aby oldschooleri už prestali mudrovať o tom, čo je real a ako je všetko nové zlé. Aby mladí nepočúvali len to čo je práve všade mainstream,  ale aby  boli hlbšie v tej hudbe a hľadali, objavovali, to čo sa im naozaj páči.

Triple P (Zdroj: IG/@djtriple_p)

Úplná klasika otázka: Koľkokrát za večer príde človek, aby si mu zahral jeho track? Ako to riešiš ty?

Ako kedy a ako kde. Sepi na afterke dôjde aj 20-krát niekedy hahaha. Nevadí mi to, pokiaľ to je slušné a nie prehnané. Väčšinou ma už ti ľudia poznajú a býva to niečo z toho, čo aj tak hrávam. Posledné obdobie to bolo oukej a väčšinou boli slušní.

Máš nejaké konkrétne ciele alebo sny, ktoré by si chcel dosiahnuť v najbližšej dobe? 

Sranda, že keď som začínal, moje sny kde by som chcel byť, boli možno o dva levely nižšie, ako to, čo teraz žijem. Sny mám, ale skôr sa teraz po lete sústredím na cestu, proces a rôzne krátkodobé ciele.

Ako sa si sa dostal na Hip Hop Žije festivaly?

Prvýkrát som tam hral ako koncertný DJ s rapperom Mega M. Vtedy sme sa začali s Osťom nejak vnímať, odohrali sme spolu pár iných akcii, ja som mu volával, že chcem hrať v Bojniciach. Pokojne aj zadarmo, lebo je to doma a musím tam byť. Niekedy v 2018 sme spolu mali celkom dosť akcií a okrem toho, že sme si sadli ľudsky, tak aj ako hypeman a DJ sme sa dosť zohrali. Tie shows boli dosť dobré. Reálne sú naše vstupy dosť silné a energické. Som rád, že spolu pracujeme, že ma dostal na obrovské akcie. Aj keď ma zahodil na Domaši aj so stoličkou a ty si to natáčal a smiali ste sa mi hahah.

Triple P
Triple P na TikToku (Zdroj: TikTok/@ostohypeman)

Akým spôsobom hľadáš novú hudbu do svojich setov? Máš na to systém?

Snažím sa počúvať čo najviac nového. Mám nejaké IG a TikTok profily, DJ-ské stránky. Niekedy sa mi stáva, že som tú hudbu poznal, ale nepáčila sa mi a len tak z ničoho nič sa mi páči. Ono to je dosť osobitné. Niekedy sa mi až tak nepáči, ale dá sa kreatívne využiť v sete tak to upravím a použijem.

Čo momentálne počúvaš? Aké albumy, prípadne aké tracky si ideš najviac?

Z trackov to sú Doja Cat – Paint The Town Red alebo Pi’erre Bourne – Drunk and Nasty. Albumy neviem, ale moje obľúbené na dlhé cesty sú MC Gey – Rap Life: Epizóda 2, Gleb – Gauč storytelling, Joey Bada$$ – ALL-AMERIKKKAN BADASS.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jakub Triple P (@djtriple_p)

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame