Týmto sestrám nechýba odvaha! Počas pandémie to riskli s korunkami, dnes majú úspešný biznis

Zingerlatka ručne vyrábané diadémy a šperky

Sestry Kristína a Patrícia vytvárajú nezameniteľné svadobné diadémy (Zdroj: IG @zingerlatka)

#Kreatívne sestry Kristína Jurinyi a Patrícia Kuchárová (kedysi Kamenické) stoja za značkou Zingerlatka. Tá sa špecializuje najmä na skrášlenie neviest, a tak v jej ponuke nájdeš diadémy všemožných tvarov a veľkostí, ozdoby do vlasov, ale aj šperky pre iné významné udalosti, ako sú napríklad plesy. Nevšedný príbeh Zingerlatiek začal rovnako nevšednou udalosťou, či skôr prosbou. Ak sa chceš o týchto šikovných sestrách a ich krásnych šperkoch dozvedieť viac, prečítaj si rozhovor s jednou z nich, Kristínou…


Ako byť najspokojnejšou verziou samej seba? Zakladateľky slovenskej značky Spokoy prezradili, v čom je tajomstvo!


Zingerlatka je slovenskou značkou, ktorá vyrába originálne diadémy, ozdoby do vlasov a šperky. Ako celý tento jedinečný nápad vznikol?
Celé sa to začalo úplne nenápadne, keď si moja sestra vymyslela korunku na vlastnú svadbu. Ja som bola v tom čase na materskej s mojou druhou dcérkou a Paťka prišla za mnou, či by som jej nevyrobila diadém. Ja som bola vždy handmade kreatívna, takže nebolo nad čím rozmýšľať.

Vyrobili sme teda prvý diadém. Na svadbe mal veľký úspech. Keď sa sestra po svadbe snažila predať svadobné šaty, prišiel dokonca dopyt na diadém, ktorý mala na hlave na fotkách. Vtedy nám napadlo vyrobiť ďalšie modely a skúsiť ich ponúkať. Takto sme začali, paradoxne v sezóne prvej vlny covidu, keď sa rušili jedna svadba za druhou, no napriek tomu bol o naše korunky záujem.

Produkty, ktoré ručne vyrábate, sú skutočne nápadité a neraz spájajú slovanské motívy s modernými prvkami. Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?
Inšpirácia je všade okolo nás. Neraz sú to samotné svadobné šaty, ktorých fotky nám nevesty pošlú s prosbou, že k nim chcú doladiť diadém. Inokedy to je obrázok v časopise alebo na internete. Dokonca sa priznám, že niektoré modely vznikajú v mojej hlave, keď zaspávam a dostanem sa do toho takého skoro spánku (smiech). Vtedy sa mi to nejako „vynorí“ a keď si to do rána zapamätám, tak je dobre (úsmev).

Jedným z vašich výrobkov je aj diadém, o ktorom sa zmieňujete ako o srdcovej záležitosti. Prečo je práve tento šperk pre vás taký výnimočný?
Najvýznamnejší je model s názvom „Patrícia“. Bol to prvý model diadému, ktorý sme vytvorili, a preto aj dostal meno po svojej prvej majiteľke – mojej sestre Patrícii (úsmev). Je to diadém, v ktorom je použitých viac ako 430 ručne modelovaných komponentov, takže, áno, je to naša srdcová záležitosť.

Koľko času zaberá výroba vašich šperkov? Je to náročný proces?
Najkomplikovanejšie je vymyslieť, akým spôsobom vytvoriť technicky správne a funkčne to, čo som si v hlave „vysnívala“. Predstavy znesú veľa, ale potom je náročné dostať to do reality. Korunka musí byť ľahká, nesmie však na hlave nevesty prekážať. Musí držať na mieste, aby sa s ňou dobre nevestám „existovalo“. Okrem toho, každý model je rozdielne náročný z hľadiska času, ktorý je potrebný na výrobu. Ak by chceli nevesty vedieť, kedy je najvhodnejšie naše produkty objednávať, tak je to približne dva až tri mesiace pred svadbou, aby sme ich vedeli zaradiť do nášho harmonogramu.

Aké materiály pri výrobe ozdôb využívate?
Ako som už spomínala, každý náš diadém je iný a na každý používame rôzne materiály. Dávame si však pozor na to, aby sme vždy vyberali kvalitné trvácne materiály, ktoré sú zdravotne neškodné, napríklad pri kontakte s pokožkou. Na náušnice používame výhradne komponenty zo striebra, ktoré sú buď v originálnom striebornom vyhotovení, alebo sú pozlátené 24-karátovým zlatom.

Sortiment vašej značky sa zameriava prevažne na nevesty. Sú tieto ozdoby vlasov podľa vášho názoru akýmsi trendom, ktorý sa čoraz viac dostáva do popredia, alebo je to stále odvetvie, ktoré by si zaslúžilo väčšiu pozornosť?
Myslím si, že tomuto odvetviu sa začína pomaličky dariť. Nevesty čoraz väčšmi premýšľajú nad svojím svadobným outfitom, a to do detailu. Tak, aby všetko ladilo. A práve zingerlatko vie doladiť a ozvláštniť aj  veľmi jednoduché svadobné šaty, alebo ešte pridať na pompéznosti zaujímavých prepracovaných  svadobných šiat.

Už sme sa stretli aj s tým, že nevesta zmenila kvetinovú výzdobu, lebo sa nehodila k jej zingerlatku (úsmev). Pre nás je to veľká česť, keď vieme, že nevesta vníma naše doplnky ako súčasť celého outfitu, bez ktorej by to nebolo „ono“, a nielen ako doplnok, „aby som mala niečo vo vlasoch“.

Akú najzaujímavejšiu objednávku na mieru ste doposiaľ dostali?
Naše nevesty sú stále veľmi konzervatívne a najviac sa predávajú tie menšie, jemnejšie modely. Naše modely z kategórie „výrazné“ sú stále veľmi extravagantné pre väčšinu neviest, takže nepotrebujú vymýšľať niečo nové. Nedávno nás ale potešila objednávka korunky v striebornom vyhotovení a myslím si, že aj výsledok bol úžasný.

Ak by ste si mali vybrať produkt z ponuky Zingerlatky, na ktorý ste doposiaľ najviac hrdé, čo by to bolo?
Asi nemám jeden konkrétny produkt. Všetky sú iné, všetky sú výnimočné. Hrdá som skôr na celý projekt Zingerlatka. Pustiť sa do podnikania pri dvoch malých deťoch a s niečím takýmto špecifickým si žiada buď kus odvahy alebo sladkej nevedomosti (hahaha). Keď som niekomu spomenula, do čoho ideme, skoro každý na mňa krivo pozrel s otázkou: „A myslíš, že to pôjde?“. Teraz sa stretávame so situáciami, keď mi kamošky volajú, že ich známe sa im „chvália“, že budú mať ozdobu od „Zingerlatka“ Preto som šťastná, že som sa nenechala od toho odhovoriť a môžeme takto nevestám vyčariť úsmev na tvárach, keď otvoria krabicu s naším dielkom.

Je v súčasnom svete preplnenom masovou výrobou ťažké uplatniť sa na trhu so slovenskou značkou ručnej výroby?
Naše produkty sú špecifické a majú aj svoj špecifický okruh klientov. Keď raz chce nevesta mať na sebe niečo výnimočné, nebude to hľadať v masovej výrobe. Naše korunky si preto vždy nájdu „svoje“ nevesty.

Čo by ste odkázali všetkým ženám, ktoré sa rozhodnú byť krásne aj vďaka vašim jedinečným šperkom?
Odkázala by som im, že si veľmi vážime ich dôveru, keď sa rozhodnú ozdobiť našimi zingerlatkami. Naozaj nás veľmi teší, keď vidíme svadobné fotografie, na ktorých nevesty žiaria v našich produktoch. Je to pre nás najkrajšia odmena a pridaná hodnota toho, čo robíme (úsmev).


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame