Od divokých farieb k minimalizmu: Spoznaj inšpiratívny príbeh značky Sabba Design a pripravované novinky

Od divokých farieb k minimalizmu

Od divokých farieb k minimalizmu. (Zdroj: Robene.sk)

#Zuzku sprevádzalo tvorenie už od strednej školy a rokmi si dokázala vybudovať vlastnú značku minimalistických kabeliek. Spoznajte jej príbeh, inšpiráciu, obľúbené kúsky či plány do budúcna. Na leto chystá pár fresh noviniek, medzi ktorými nebude chýbať ani obľúbený ľan! 

Koľko už pôsobíte na trhu?

Oficiálne to bude už 6 rokov, ale v skutočnosti oveľa dlhšie. Tvorba ako taká ma sprevádza už od strednej školy, keď som začala študovať navrhovanie odevov. Moja vášeň pre módu pokračovala štúdiom na univerzite, kde som si dala pauzu. Práve táto prestávka, medzi bakalárskym a magisterským štúdiom, ma viedla k mojim začiatkom výroby kabeliek.

Prečo ste sa rozhodli dať názov svojej značke práve Sabba Design?

Názov pre svoju značku som vymýšľala naozaj dlho. Chcela som doňho zakomponovať moje krstné meno, ale keďže som neprišla na nič dostatočne originálne, inšpiráciu som našla v priezvisku, od ktorého je časť názvu „Sabba“ odvodený. 

Kolekcia kabeliek od Sabba Design.
Kolekcia kabeliek od Sabba Design. (Zdroj: Robene.sk)

Aké boli vaše začiatky v podnikaní? Čo vás viedlo k rozhodnutiu vyrábať kabelky?

K šitiu ma to ťahalo už od začiatku mojej cesty. Navyše sa do povedomia ľudí čoraz viac dostávala ručná tvorba, čo ma ešte viac motivovalo robiť to, čo som už robiť vedela –  teda šiť. Rozložená na kuchynskom stole som dávala dokopy prvé kúsky a snažila sa ich predať na internete. Teraz mi prídu moje prvotiny vtipné, vtedy to ale boli dôležité medzníky, ktoré ma ovplyvnili v mojej tvorbe.  

Kolekcia kabeliek od Sabba Design.
Kolekcia kabeliek od Sabba Design. (Zdroj: Robene.sk)

A prečo práve kabelky?
Vyhovovalo mi, že s kabelkami nemusím riešiť veľkosti na rozdiel od oblečenia a tým pádom sa kabelka predá na internete ľahšie aj bez jej fyzického vyskúšania si. Celkovo som typ, čo radšej rieši doplnky ako samotné šaty. Momentálne sa výrobe kabeliek venujem už na 100%, presťahovala som sa do nového väčšieho priestoru a plánujem rozšíriť aj svoj tím o nových šikovných ľudí.

Pamätáte si na výrobu svojich prvotín? Ako sa vyvíjal váš štýl?

Boli to jednoduché látkové kabelky so záhybmi, mašľami atď. Potom som objavila koženku, materiál, z ktorého sa kabelky výborne vyrábali a učila sa s ním pracovať. Postupne som prechádzala na prepracovanejšie strihy a menej divoké farby, teda som sa viac posúvala k minimalizmu. Pomaličky som si formovala svoj rukopis.

Vo svojom bohatom portfóliu vyrábate batohy, ľadvinky i viaceré veľkosti kabeliek. Prezradíte nám, ktorý produkt je vaša srdcovka? 

Je to asi kabelkobatoh Hugo, ktorý je už dlho obľúbený a vyhľadávaný kúsok. Šijem ho veľmi rada aj napriek tomu, že je komplikovanejší na výrobu ako iné modely.

Kabelkobatoh petrolejovej farby Hugo a ľadvinka.
Kabelkobatoh petrolejovej farby Hugo a ľadvinka. (Zdroj: Robene.sk)

Zapojte sa aj vy do prebiehajúcej súťaže na Facebooku Robene.sk o atraktívnu horčicovú kabelku Leona od Sabba Design! 

(Zdroj: Robene.sk)

Aký je obľúbený a najžiadanejší kúsok pre vaše zákazníčky? 

Momentálne sú veľmi žiadané malé okrúhle kabelky LeonaFrida. V ponuke sú vo viacerých krásnych farebných prevedeniach a zákazníčky si ich pochvaľujú, čomu sa veľmi teším.

Kabelky Frida. (Zdroj: Robene.sk)

Mali ste aj nejakú špeciálnu personalizovanú požiadavku od klientov?

Áno, veľakrát ma zákazníčky oslovili s vlastným návrhom kabelky. Zo začiatku som im vedela vyhovieť kvôli skúsenostiam, teraz je to však náročné najmä z časových dôvodov. Vždy sa však vieme so zákazníčkou dohodnúť na zmene farby alebo miernej úprave strihu.

Čo vás vo svojej tvorbe najviac inšpiruje?

Inšpirujem sa všade okolo seba. Keď idem po ulici, v obchodoch, keď surfujem na internete. Rada sledujem najnovšie módne trendy, ale snažím sa do každého kúsku dať také to niečo svoje. Stane sa, že ma určitá látka osloví natoľko, že mi v hlave hneď naskočí idea už vyrobenej kabelky. A inokedy je to naopak, niektoré materiály čakajú na poličke, až kým príde ich čas :). 

Kabelky Leona.
Kabelky Leona. (Zdroj: Robene.sk)

Sledujte novinky od slovenských značiek a Facebooku a Instagrame Robene.sk

Čoskoro tu máme vytúžené leto a k nemu jednoznačne patria aj kabelky, v ktorých nosíme celý svet. Môžeme sa u vás tešiť aj na letné novinky? Ak áno, prezradíte nám vaše plány?

Plánujem mini kolekciu letných ľanových batohov, ktorá bude čoskoro hotová a uvedená do predaja. Tento rok na jeseň zase spustíme predaj nových ľadviniek z kože a aj iné novinky z mojej dielne. Je sa na čo tešiť.

Ľanové tašky Lina.
Ľanové tašky Lina. (Zdroj: Robene.sk)

Aké sú Vaše sny a ambície, ktoré by ste si chceli so značkou splniť? 

Rada by som značku Sabba Design rozvíjala ďalej, rozšírila výrobu o ďalšie modely a pridala aj nové materiály, láka ma napríklad koža. Tento rok plánujem aj spolupráce s viacerými kamennými handmade obchodmi, kde kabelky a batohy Sabba Design bude možné zakúpiť aj naživo. 

V ktorom momente by ste si povedali, že ste tam, kde ste vždy chceli byť?

Moment, kde by som chcela byť, je ten, v ktorom už mám zamestnancov, ktorí vyrábajú moje kabelky a ja sa venujem iba návrhom a administratíve.

 A ešte úplne na záver. Čo by ste poradili tvorivým dušiam, ktoré by tiež chceli začať podnikať?

Nebojte sa a verte si. Zbytočný strach dokáže zničiť či spomaliť nejeden sen o handmade podnikaní.

Zdroj: Sabba Design
Odporúčame