Sestry si založili módnu značku: Naše letné šaty vynosíš aj v zime

NosimUmenie

Sestry Dominika a Miška založili vlastnú značku NosimUmenie (Zdroj: archív NosimUmenie)

#Každého z nás nadchne poctivá lokálna výroba. A presne taká je značka NosimUmenie od sestier Mišky a Dominiky. Obe majú rozličný štýl. Dominika má rada farby, Miška zase jednoduchosť, a tak svoje sily spojili dokopy, aby potvrdili staré známe pravidlo – fantázii sa medze nekladú.

V dnešnom rozhovore sa dozviete, ako vznikla ich značka, aké kolekcie už vytvorili, či to, aká by podľa sestier mala byť slow fashion. Ak by sa ti ich kúsky zapáčili, klikni na robene.sk a sprav tak radosť sebe či blízkym!

Ste sestry, ktoré tvoria unikátnu slow módu. Ako vznikala vaša značka?
Značka Nosím Umenie bola naším snom ešte v čase, keď sme boli deti. Vtedy sme netušili, ako sa bude volať, ale snívali sme o tom, že budeme obliekať ženy, ktoré chcú nosiť zaujímavé kúsky. Postupne som prichádzala na názov a sestra s ním hneď súhlasila.

Rozhodli sme sa tvoriť oblečenie a doplnky, ktoré budú dopĺňať šatníky, alebo budú práve výrazným kúskom v outfite. Dnes už poznáme smerovanie našej značky a vieme, aké oblečenie ľudia majú radi. Tiež vieme, že často si tie výraznejšie modely musia počkať na správneho majiteľa.

NosimUmenie
Výrazné kúsky si musia počkať na správneho majiteľa (Zdroj: archív NosimUmenie)

Ak by ste nás mali namotivovať, prečo by sme si mali kúpiť práve vaše kúsky?
Našu značku tvoríme pre ženy, ktoré milujú módu, ale nepodliehajú len trendom. Snažia sa vyskladať si šatník, ktorý bude symbolizovať ich štýl. Či už ten životný alebo módny. NosimUmenie je pre všetky ženy, ktoré rady vlastnia zaujímavé kúsky.

A prečo by ste si mali vybrať práve našu značku? Veríme, že okrem prírodných materiálov vás oslovia naše strihy. Že pohodlie, ktoré sa spája so štýlovým dizajnom, vás zároveň presvedčí o nositeľnosti kúskov. Možno sa práve po prvom nosení vďaka príjemnému materiálu stane tento kúsok vaším obľúbeným.

Jedna z vás miluje minimalizmus, druhá farebnosť, ako sa tieto odlišnosti prejavujú vo vašej spolupráci?
Je to nezvyčajné, no my sme to skúsili a našlo sa v tom viacero ľudí. Spájať farby s minimalizmom však nie je vždy najľahšie, no snažíme sa to robiť tak, aby naše kolekcie boli vyvážené. Teda, aby vznikali veci, ktoré budú výrazným prvkom v outfite, ale aby sme zároveň ponúkli kúsky, ktoré môžeš nakombinovať s rôznymi farbami či oblečením, ktoré už v šatníku máš.

NosimUmenie
Sestrám sa darí spájať minimalizmus s farebnosťou (Zdroj: archív NosimUmenie)

Čo pre vás znamená slow fashion?
Pre nás znamená viac než to, či sa tvorí lokálne alebo nie. Snažíme sa vyberať vždy ten najlepší materiál, dávať šancu aj druhotriednym materiálom, ktoré by kvôli malej škvrne poputovali na skládku. A produkujeme len dve kolekcie ročne.

Slow fashion je cesta, ktorá by mala znamenať zmysluplné nakupovanie toho, čo potrebujeme, čo vynosíme a čo nám zapadá do života. No tiež by to malo symbolizovať kvalitné kúsky, ktoré toto životné obdobie s nami vydržia. Veríme teda, že slow fashion je o správnom výbere a potom aj o nosení vecí celé roky.

Vieme, že naše oblečenie nosíme aj päť rokov a stále nám slúži. A za tých päť rokov sme zistili, ako vytvoriť outfit na zimu aj z letných šiat a to sa snažíme ukázať aj ľuďom. Lebo v tom spočíva tajomstvo, ako nemať v šatníku milióny vecí (úsmev).

NosimUmenie
Dominika a Miška ťa naučia nosiť letné kúsky aj v zime (Zdroj: archív NosimUmenie)

Máte za sebou viacero kolekcií. Na akej sa vám spolupracovalo najlepšie?
Naše kolekcie by mohli hovoriť presný príbeh o tom, ako sa značka vyvíjala. Vždy nám v srdci najviac zostane tá najnovšia, pretože práve to je kolekcia, ktorá hovorí o momentálnom životnom období či o tom, kde sa nachádzame ako značka.

Pri najnovšej kolekcií sme pracovali hlavne s ľanovými a bavlnenými materiálmi a jedinečnými minimalistickými strihmi s nádychom jemných farieb. Možno práve preto nám kolekcia Brise zostáva v srdci.

Ak by sme sa pozreli na staršie kolekcie, veľké miesto u nás majú šaty galaxy z prvej kolekcie, pretože na začiatku boli našou najväčšou výzvou. No a ja (Dominika) sama za seba môžem povedať, že šaty kukurica a pšenica z minulého roka majú tiež veľké miesto v mojom srdci, pretože nesú môj ručne kreslený dizajn a sú potláčané na bavlne.

NosimUmenie
Šaty kukurica s ručne kresleným vzorom od Dominiky (Zdroj: archív NosimUmenie)

Ako sa u vás „rodí“ nápad na novú kolekciu?
U nás existujú len dve obdobia. Prvé je to, keď máme množstvo nápadov a vyberáme, ktoré z nich sú tie najlepšie. Druhé je obdobie ticha, keď tvoríme a občas si doprajeme oddych. Vtedy sa v našej hlave často nezrodí žiaden nápad. Ak sa pozrieme bližšie na to, odkiaľ sa vôbec nápady berú, tak väčšinou z nášho života, z cestovania a pozorovania okolia.

Napríklad, nohavice Paradis vznikli neustálim kreslením nohavíc a rozmýšľaním, ako z nich spraviť kúsok na pláž aj do mesta. A zrazu sa zrodil nápad, ako prepojiť kraťasy s dlhými nohavicami, aby nepôsobili ako na turistiku, no zároveň tak, aby poskytovali dostatočný komfort. Takto vzniká mnoho vecí. Prekresľujeme ich, kým si nepovieme „toto je skvelý nápad“.

NosimUmenie
Nohavice Paradis sú kúskom do mesta i na pláž (Zdroj: archív NosimUmenie)

Ak momentálne nevytvárate oblečenie, čomu sa venujete? 
Ja (Dominika) sa venujem fotografii a Miška aktuálne hlavne svojmu bábu. Občas to nejako spojíme a vzájomne si tak pomáhame pri práci aj oddychu.

Založili ste si aj vlastný podcast. Čím môže obohatiť poslucháčov?
Náš podcast vznikol v čase, keď sme všetci sedeli doma a verili, že do obchodov a miest sa naozaj dostaneme čoskoro. Bol to nápad prinášať zaujímavosti z módy či naše spoločné názory. Žiaľ, na to neostalo dostatok času, takže podcasty momentálne nepribúdajú. No veríme, že ich v budúcnosti opäť obnovíme (úsmev).

Pri prezentácii vášho oblečenia či vo vašom podcaste sme zaregistrovali aj opernú speváčku a blogerku „stankasoprano“. Čo stálo za touto viacnásobnou spoluprácou?
So Stankou sme sa spoznali úplnou náhodou a sadli sme si nielen pracovne, ale aj ľudsky. To bol hlavný dôvod našej opakovanej spolupráce, že sme si rady zašli aj na kávu, kde sme sa mohli rozprávať, a stali sa z nás vďaka tomu dobré kamarátky.

Stanka sa veľmi rýchlo naučila pózovať, páčil sa jej svet módy a fotografie. Na druhej strane sme boli veľmi rady, že sa v našom oblečení cíti dobre, že nás rada propaguje a že naše oblečenie nosí aj mimo spolupráce. Takéto kolaborácie sa hľadajú ťažko, ale keď vzniknú, tak je to pohladením duše.

Spolupráce na dobrej profesionálnej aj priateľskej úrovni sa hľadajú ťažko (Zdroj: archív NosimUmenie)

Pri akom momente ste si naposledy povedali, že ste hrdé na vašu značku?
Občas prídu dni, keď rozmýšľame, kam smerovať ďalej, či sa v tejto krajine oplatí tvoriť a či to všetko dáva zmysel. No vždy dôjdeme k záveru, že je to jedinečný projekt, ktorý nám prináša radosť a dovoľuje nám slobodne tvoriť. Práve tento posun značky, komunikácie s ľuďmi či našich schopností pri šití a zlepšovaní sa, nám vždy pripomenú, že môžeme byť hrdé na to, čo robíme.

Čo by ste odkázali všetkým, ktorí majú podobný sen tvoriť?
Ja by som povedala (Dominika), že každý takýto človek je tak trochu „snílek“ a len tí najväčší pri tom zotrvajú. No ak máte možnosť a odhodlanie to vyskúšať, tak to vždy stojí za to. Preto si myslím, že každý z nás môže tvoriť a pretvoriť sen na realitu. No a ak by to aj nevyšlo, veríme, že tá cesta vás veľa naučí.

Ísť si za svojím snom je podľa Dominiky dôležité. (Zdroj: archív NosimUmenie)

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame