Paľo pracoval s futbalistami vo Vietname aj Dubaji, dnes je z neho špičkový fyzioterapeut: Čo ho motivovalo vrátiť sa späť na Slovensko?

Pavol Durin

Pavol Durin si získal dôveru špičkových futbalových fyzioterapeutov (Zdroj: Archív P.D.)

#Pavol Durin študoval na strednej škole v odbore masér, no neskôr sa zameral na fyzioterapiu. Absolvoval nadstavbové štúdium a kurzy v tejto oblasti, ktoré ho vyniesli medzi špičku v odbore. Jeho kvality si všimli aj vo futbalových kluboch a od trnavského Spartaku sa dostal až do Vietnamu a Spojených arabských emirátov.

Aká bola práca v exotike, ktoré stretnutia s futbalovými hviezdami si cení najviac a prečo sa po rokoch rozhodol vrátiť sa na Slovensko?

Oči mu otvoril život za veľkou mlákou

Keď po strednej škole nevedel, kam ďalej, rozhodol sa pre nadstavbové štúdium fyzioterapie, no jeho skutočnú hodnotu si uvedomil až vtedy, keď prvýkrát odišiel na rok za hranice. „Rok som žil v USA, kde som síce pracoval ako čašník a masér, ale videl som, že po lekárovi je v tamojšom zdravotníckom systéme najviac cenený fyzioterapeut,“ spomína Paľo, ktorý sa tak vrátil na Slovensko kvôli štúdiu.

Viac ako tri roky pôsobil popri škole aj v trnavskom Spartaku, kde pomáhal futbalistom v B tíme s regeneráciou, no dvere „do sveta“ mu otvoril kamarát. „Jeden z mojich spolužiakov zo strednej školy pôsobil vo futbalovom klube v Spojených arabských emirátoch a počas prázdnin mi zavolal kvôli sústredeniu v Nemecku, kde potrebovali pomoc,“ vysvetľuje Pavol. Prázdniny vtedy išli bokom a mladý Trnavčan sa chopil príležitosti, ktorá mu priniesla cenné kontakty a prvú vážnu pracovnú ponuku – vo Vietname.

Skúsenosť na celý život

Paľovi vo vietnamskom klube Pho Hien a v národnom družstve zverili žiacke a dorastenecké kategórie. „Bol to skvelý projekt, do ktorého bolo zapojených mnoho ľudí a výborne sa o nás starali. Bývali sme hodinu od Hanoia, čo nám dávalo ešte viac príležitostí spoznať mesto a kultúru,“ hovorí. Východná kultúra si pre Paľa pripravila napríklad šok v podobe obľúbených kuracích nožičiek, ktoré väčšine Európanov práve príťažlivé nepripadajú. Aziati ho však inšpirovali aj štýlom života, ktorý je podľa mladého fyzioterapeuta veľmi milý, kamarátsky a ústretový.

„Vietnamci sú schopní pozdraviť sa aj šesťkrát za deň, ak niekoho šesťkrát stretnú. To som si osvojil a praktizujem to, aj keď niekedy mi ľudia pohľadom naznačujú, že mi asi šibe,“ smeje sa Paľo. Práve vo Vietname sa stretol aj s jednou z najväčších hviezd futbalového sveta Ryanom Giggsom. „Bolo to vtipné, keď sme si za stôl sadli ako seberovní a rozprávali sme sa. Aj napriek tomu, že s Manchestrom United povyhrával všetko možné, vôbec sa nechoval namyslene. Dokonca, keď sme prišli na trávnik, oči sa mu rozžiarili ako sedemročnému chlapcovi a bolo jasné, že týmto športom žije.“

Prečo športovci potrebujú fyzioterapeutov?

Ak nepatríš medzi futbalových nadšencov a pri pozeraní zápasu si si aj ty povedal, že „henten len simuluje“, musíme ťa vyviesť z omylu. Aj vo futbale dochádza k vážnym zraneniam a najväčší nápor sa vyvíja na kolená, o ktoré sa musia športovci dobre starať. Preto je práca fyzioterapeuta veľmi dôležitá.

„Zvyčajne to býva rozdelené do dvoch blokov – dopoludňajšia časť je zameraná primárne na prácu so zranenými hráčmi, poobedná predtréningová slúži hráčom, ktorí chcú s fyzioterapeutmi riešiť rôzne ošetrenia. Po tréningu ide zasa o regeneráciu a masáže,“ približuje denný režim fyzioterapeuta Paľo. Po bohatých skúsenostiach na východe dostal pracovnú ponuku zo Spojených arabských emirátov a vôbec neváhal.

Človek na správnom mieste

Doma sa zdržal len dva týždne a čakal ho ďalší kultúrny šok – prekvapivo vraj väčší, než zažil v ďalekom Vietname. „To bol veľmi veľký skok. V Emirátoch majú na rozdiel od kamarátskych Vietnamcov v obľube sa hádať, dohadovať a vyjednávať. Keď to nerobíš, tak ťa jednoducho neuznajú. A tiež veľmi dlho trvá, kým si niekoho obľúbia,“ hovorí.

Cestu k hráčom si tak Pavol hľadal takmer dva roky a napriek mladému veku musel ukázať množstvo vedomostí, skúseností a ochoty učiť sa. Neraz musel bojovať s predsudkami spojenými práve s vekom, aj preto si dnes uvedomuje, aké dôležité je dávať šancu mladým. „Emiráty ma naučili, že za každých okolností je dôležité byť profesionálom. Zatiaľ čo vo Vietname to bolo viac o vzťahu k hráčom, v SAE som pracoval s prvoligovým družstvom, kde dôležité bolo ukázať, že som človekom na správnom mieste.“

Paľovi sa však podarilo dokázať, že nikoho lepšieho si do svojho „medical teamu“ nemohli želať. A keď si získal priazeň hráčov aj vedenia, ukázalo sa, napriek drsným začiatkom si v Emirátoch ľudí veľmi vážia. „Keď som odchádzal, prišiel za mnou dokonca aj viceprezident klubu a povedal mi, aby som neodchádzal. Cítil som však, že sa nemám kam ďalej posunúť a chcem dosiahnuť niečo nové. Práve vtedy prišla ponuka z kliniky v Trnave, o ktorej sme sa s kolegom fyzioterapeutom rozprávali už roky, a tak som sa rozhodol vrátiť na Slovensko.“

Takto si zdravie ničia mladí

V novootvorenej klinike, ktorá stojí za Paľovým návratom na Slovensko, sa bude venovať športovej fyzioterapii. Čerstvo zrehabilitovaného človeka po zranení vďaka svojej láske k silovému tréningu pripraví na bezbolestné cvičenie v posilňovni. Pozor na zdravie by si však mali podľa Paľa dávať aj mladí.

„Aj s dvadsiatnikmi často riešim problémy s krčnou chrbticou alebo krížmi. Dvadsiate prvé storočie rozdelilo ľudí na tých, ktorí majú extra fyzickú prácu alebo sedavé zamestnanie za počítačom,“ vysvetľuje Pavol. Neustálym sedením tak nielenže rýchlejšie starneme, ale tiež spôsobujeme telu šok, keď sa odrazu vystavíme veľkej fyzickej námahe na tréningu. Dôležité teda je hýbať sa – tri až štyrikrát týždenne na tréningu a dopriať si bežný pohyb aj každý deň.

„Okrem toho, že by som sa aj naďalej rád vzdelával a naberal skúsenosti, by som chcel širokej verejnosti ukázať, že silový tréning nie je žiaden strašiak,“ dodáva na záver Paľo.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame