ROZHOVOR: Mladučká Lea prezentuje Slovensko v tom najlepšom svetle

#Šikovní ľudia nežijú len v zahraničí. I naše milované Slovensko má obrovský potenciál a to hneď dvojnásobne. Na jednej strane krásna príroda, na druhej strane úžasne talentovaní ľudia.

Jednou zo šikovných rodáčok je i Lea Jenčová a na to, že má iba 17 rokov, je to pani fotografka. K zachyteniu fotografií používa digitálnu zrkadlovku a do jej hľadáčika sa najčastejšie dostáva najmä príroda. Prečítajte si, čo v rozhovore pre Hashtag.sk o sebe prezradila sympatická Lea.

Instagram nám o tebe okrem tvojej prezývky prezradzuje to, že máš 17 rokov. Čo ďalšie by si nám o sebe povedala ty? 

Volám sa Lea Jenčová a študujem v Košiciach a to konkrétne Strednú odbornú školu veterinárnu. Vo svojom voľnom čase rada fotografujem a to hlavne prírodu. Taktiež obdivujem street art a rada si prečítam knihy o pôvodných obyvateľoch Severnej Ameriky.

Máš to, čo ti iné dievčatá v dnešnej dobe môžu závidieť a to tisícky followerov. Ako to vnímaš? Čo je podľa teba kľúčom k dosiahnutiu takého obdivuhodného čísla?

Kľúčom by mala byť hlavne kvalitná tvorba. Neprestávať robiť a pridávať to, čo ľudia očakávajú. Sledujú ma pre určitý obsah a ja sa snažím stále ten obsah zlepšovať. Instagram a jeho čísla vnímam ako virtuálne publikum, kde môžem svoju tvorbu prezentovať.

Tvoj profil tvoria najmä obrázky prírody. Ako si sa dostala k fotografovaniu a prečo práve príroda?

Začalo to pred 5 rokmi, keď ma inšpiroval jeden fotograf. Začala som sa o to viac zaujímať a zaobstarala som si zrkadlovku. Začínala som fotiť ľudí, ale nenašla som sa v tom. Skúšala som aj mesto, ale ani v tom sa necítila sama sebou. Vždy mi bola najbližšia príroda a neskôr prišli aj výlety po Tatrách a ostatných miestach na Slovensku. V prírode sa cítim sama sebou a dokážem sa vyhrať pri zachytení fotografie.

Dosiahla si už fotografovaním nejaké väčšie úspechy? Ak áno, aké?

Myslím, že ani nie. Vyskytlo sa pár článkov, kde som bola spomenutá, inak nie.

Ideš fotografovať cielene, na nejaké miesto? Alebo sú tvoje fotografie výsledkom toho, že sa zrazu niekde ocitneš a povieš si, že „áááá, z tohto by mohla byť parádna fotka“?

Väčšinou si cez týždeň v škole premyslím, kam by som približne chcela ísť, ale niekedy je to rozhodnutie zo dňa na deň. Často sa inšpirujem aj fotkami na samotnom Instagrame.

Ktoré miesto na Slovensku ti príde najkrajším objektom pre fotografie?

Pre mňa sú to určite Tatry, či už sú to plesá, hory ale lesy. Je tam naozaj bohatý výber na fotenie, stačí si len vybrať.

Aký dlhý čas predstavuje u teba vytvorenie kvalitnej, publikovateľnej fotografie, vrátane záverečných úprav v programoch na to určených?

Samotné fotenie mi zaberie celý deň, keďže idem na klasickú túru a počas nej fotím. Úprava fotiek mi zase nezaberie tak veľa času, keďže upravujem len cez mobil a väčšinou sa hrám s farbami. Ale myslím, že je to individuálne pri každej fotke.

Čo pre teba predstavuje fotografovanie samotné? Podporujú ťa v tvojej záľube i rodičia?

Pre mňa to znamená niečo ako oddych. Je to moje hobby a do budúcna snáď aj práca. Doteraz som v živote vyskúšala veľa aktivít, ale len pri tejto jednej som ostala. Rodičia ma samozrejme podporujúm, či už po finančnej stránke alebo motivačne. Som za to vďačná.

Čo je tvoj nesplnený sen v súvislosti s fotografovaním?

V prvom rade chcem postupne prejsť celé Tatry a Slovensko samotné a nafotiť to. Neskôr chcem určite cestovať po rôznych krajinách. Zamerať sa chcem hlavne na krajiny s horami, pretože tie sú moja srdcovka.

A čo iné, životné sny?

Nemám žiadne extra životné sny. Asi ako každý jeden a to mať prácu, ktorá by ma bavila. Ďalej by som určite chcela veľa v živote precestovať, láka ma byť stále niekde inde. Na svete je toľko krásnych miest, tak nevidím dôvod celý život byť na jednom mieste a žiť stereotypný život.

https://www.instagram.com/p/BH2U0W1AL0l/?taken-by=lleeaag

Máš v živote nejaké motto alebo heslo, podľa ktorého sa riadiš?

Vždy si vravím, že všetko je to v hlave. Ak si človek pripustí, že bude smutný, tak ním aj naozaj bude. Nemali by sme si v živote veľa vecí pripúšťať a taktiež by sme nemali život brať tak vážne.

https://www.instagram.com/p/BHP2s2_AaQE/?taken-by=lleeaag

Odporúčame