Občas je dobré dávať si príliš vysoké ciele: Úspešná ilustrátorka Daniela radí, ako preraziť na voľnej nohe

Danyela Art

Daniela je úspešná slovenská ilustrátorka (Zdroj: Archív DP)

#Jej hravé ilustrácie zdobia interiéry kaviarní, cukrární, obchodov či detských izieb. Mladá umelkyňa Daniela Pavlíková priniesla na Slovensko profesionálnu fashion ilustráciu a ženskú kresbu. Nezostáva však len pri móde, maľuje na steny, dizajnuje obaly výrobkov či logá a prostredníctvom svojej značky Danyela Art sa venuje aj merchu či zákazkám na mieru.

Tvorbu rodáčky z Trebišova nájdeš po celej krajine, pred časom otvorila v Bratislave aj vlastný butik. Ako vyzerá práca ilustrátorky, ako si dobíja baterky a čo by poradila začínajúcim umelcom na voľnej nohe?

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa FASHION ILLUSTRATOR & DESIGNER (@danyelaart)

Zdá sa, že tvoja signature color je ružová. Prečo?
Nikdy som sa nad tým nezamýšľala. Ružová je v podstate najvýraznejšia z troch farieb, ktoré sú mojím základom – čierna, biela a ružová. Táto farba je pre mňa jednoducho prirodzená a baví ma hrať sa s ňou, kombinovať ju a pozerať sa na ňu.

Ťahalo ťa to vždy k umeniu?
Áno, mám pocit, že som sa s farbičkami v ruke už narodila. Kreslím od detstva až dodnes. Môj celý život sa točil okolo kreativity a umenia. Prvé odborné znalosti som získala na základnej umeleckej škole, kam som veľmi rada chodila. Teraz organizujem kurzy kreslenia, ktoré sú postavené na tomto štýle vyučovania.

Počas štúdia estetiky si sa venovala e-shopu s bižutériou, ako si napokon zakotvila pri ilustrácii?
Bola som aktívna aj v iných oblastiach a rada som skúšala nové veci. Počas strednej som sa začala venovať grafickým programom, foteniu či úprave fotiek. Potom som nazberala nejaké skúsenosti na brigádach a všetko do seba zapadlo tak, že sme si s kamarátkou mohli založiť vlastnú značku.

Ja som sa starala hlavne o kreatívnu časť a tam sa pomaličky začali v mojej hlave rodiť myšlienky, ako sa vlastne dá skĺbiť umenie a biznis. Začala som sa hrať s kreslením veselých karikatúr, ktoré sa ľuďom zapáčili, potom som natrafila na štýl fashion ilustrácie (vtedy bol známy len v Amerike) a postupne, ako som si tvorila vlastný štýl v tomto druhu ilustrácie, začalo sa mi hromadiť stále viac a viac klientov.

Ako fashion ilustrátorka som tak stála aj pri zrode viacerých brandov, pre ktoré som vytvárala logá a ilustrácie. Povedala by som, že sa moja tvorba postupne transformovala a aktuálne by som ju opísala ako „feminine design“. Nejde len o fashion ilustráciu, ale celkovo som zameraná na ženské brandy, ženský biznis a ženský marketing.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa FASHION ILLUSTRATOR & DESIGNER (@danyelaart)

<script>

Venuješ sa prevažne fashion ilustrácii, na ktorú spoluprácu si dodnes hrdá najviac a prečo?
Mojou srdcovkou je spolupráca a tvorba dizajnu pre La Donateriu. Taktiež tvorba obrazov pre kliniku IEM SPA v Bratislave, limitované edície v spolupráci s Ozetou a taktiež tvorba marketingovej kampane pre Seditu – konkrétne sušienky Mila a cukríky Verbena. Je toho však oveľa viac a ja osobne si vážim každú spoluprácu, ktorú som mala.

Čo je pri fashion ilustrácii na zákazku pre teba podstatné vedieť?
Ideálne, akú predstavu má klient. Potom si stále pýtam fotografie, inšpirácie, požadovanú farebnosť obrazu a zvyšok už väčšinou klienti nechávajú na mňa.

Máš nejaký sen, ktorý by si si ako fashion ilustrátorka rada splnila?
Určite! Mojím snom je tvorba pre značky ako Dior, Chanel a podobne, a to v akejkoľvek forme, alebo kreslenie naživo na fashion weeku.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa FASHION ILLUSTRATOR & DESIGNER (@danyelaart)

<script>

Ku ktorým známym ilustrátorom vzhliadaš?
Mojím veľkým vzorom, vďaka ktorému som sa rozhodla ísť cestou fashion ilustrácie, bola ilustrátorka Megan Hess.

Tak si to zhrňme, tvoríš aj umenie na zákazku, učíš kreslenie či vymýšľaš dizajnové produkty. Je to ešte viac?
Pomedzi komerčnejšie projekty, akými sú tvorba dizajnov, loga či ilustrácií, si rada vsuniem aj pár personalizovaných zákazok pre „verejnosť“. V rámci mojej Danyela Art School organizujem workshopy zamerané na módne ilustrácie či kurzy kreslenia pre verejnosť.

Tiež ma niekedy stretnete na eventoch, kde kreslím naživo rýchle portréty účastníkov, alebo si ma firmy objednajú vytvoriť workshop či „kreatívnu aktivitu“ na teambuildingu. Rozvíjam aj svoju značku a e-shop s dizajnovými produktami, ktoré sama navrhujem. Snažím sa venovať aj Instagramu a spoluprácam na tejto platforme.

Na Instagrame máš takmer 20-tisíc followerov. Cítiš sa byť viac umelkyňa alebo influencerka?
Určite sa cítim viac ako umelkyňa, ale som rada, že moja práca má „influence“ a motivuje. Za tie roky sa mi „pod rukami“ premleli už stovky žien a mám mnoho pozitívnych feedbackov, ako moje kurzy alebo tvorba motivovala ženy k vlastnej tvorbe, zmene života, založeniu vlastných značiek a podobne. Takže pomenovaniu influencerky sa asi strániť úplne nebudem (smiech).

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa FASHION ILLUSTRATOR & DESIGNER (@danyelaart)

<script>

Kde všade možno naraziť na tvoju tvorbu?
Veľa známych sa mi smeje, že Danyela art je už všade. Totižto, moju prácu viete „stretnúť“ aj na ulici, pretože som tvorila rôzne výklady, maľovala som napríklad plot pod Devínom. Danyela art dizajn alebo ilustrácie nájdete v prevádzkach kaviarní, zmrzlinární, kozmetických štúdií, na billboardoch, produktoch, ale aj v interiéroch mojich klientov.

V jednom rozhovore si spomenula, že „umenie sa nedá neustále tvoriť od 9-tej do 17-tej hodiny každý deň“. Ako si dobíjaš baterky a ako predchádzaš vyhoreniu?
Počas mojej 9-ročnej praxe som si už stihla vybudovať vlastný flow. Naučila som sa počúvať seba samu, keďže pri práci s kreativitou to teda naozaj nejde na báze klasického pracovného času. Viem, kedy som bežne počas dňa aktívnejšia a kedy potrebujem načerpať energiu.

Napríklad, u mňa to funguje tak, že neviem byť produktívna dlhodobo, ak by som pracovala od skorého rána do poobedia. Viac fungujem na pomalšom štarte dopoludnia a moja aktivita sa stupňuje popoludní až navečer. Na úplné vyčistenie hlavy milujem chodiť do prírody na dlhé prechádzky, čo využívam hlavne počas víkendov.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa FASHION ILLUSTRATOR & DESIGNER (@danyelaart)

<script> 

Keby si mala nádejným slovenským freelancerkám posunúť jednu zásadnú radu, ako by znela?
Dôležité je sa odlíšiť, nájsť si svoj štýl. Ale vlastný štýl sa dá nájsť len ak, že sa „napojíte“ na seba a budete robiť veci tak, ako je vám to prirodzené. Je to trošku dlhšia cesta, ale oplatí sa. A taktiež je veľmi dôležitá disciplína a stanovenie vlastných cieľov (ideálne takmer nereálnych), za ktorými si treba ísť bez ohľadu na názory všetkých naokolo. A aby som nezabudla, netreba zaspať na vavrínoch a kráčať s dobou.

👋 Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame