ROZHOVOR Lenka očaruje handmade doplnkami: Inšpiruj sa originálnym darčekom na Deň Matiek

Lenka Vodilová

Lenka vyrába originálne handmade darčeky (Zdroj: Lenka Vodilová)

#Ručne vyrábané veci, známe ako handmade, zažívajú veľký boom nielen na Slovensku . Vďaka tomu, že sa nejedná o sériovú výrobu, môže mať každý originálny a jedinečný kúsok, ktorý nikde inde nezoženie. Touto cestou sa vybrala aj Lenka Vodilová, ktorá sa primárne venuje vyrábaniu bytových doplnkov.

V rozhovore so šikovnou Bratislavčankou sa dozviete, ako sa dostala k handmade, kde čerpá inšpiráciu a prezradí i to, že nápady jej niekedy nedajú spať.

Strednú školu si absolvovala v odbore kozmetika, vizáž, dermatológia. Ako si sa dostala z takého zamerania k handmade? 

Vždy ma skôr bavila výtvarná ako matematika. Každú voľnú chvíľku som držala v ruke farbičky. Handmade trh je momentálne na vzostupe a mňa baví práve tá rozmanitosť a možnosti v tvorbe a kreativite. Začínala som skôr s maličkosťami pre známych a časom som sa rozhodla to posunúť ďalej.

Lenka V.

Posunúť ďalej znamená, že je to tvoj full-time, alebo iba hobby?

Momentálne oboje. Teraz sa tomu venujem naplno, avšak uvidím, ktorým smerom sa neskôr vyberiem. Dvere ponechávam otvorené rôznym možnostiam. Vždy to bude ale skôr tvorivá činnosť, ako keby som mala sedieť v kancelárii nad papiermi.

Keď sa obzrieš späť v čase, pamätáš si svoj prvý vyrobený kúsok?

Prvý vážnejší vyrobený kúsok bolo sadrové srdce pre mamu ku Dňu matiek. Pamätám si, akoby to bolo včera. Vyrobila som ho ešte v škôlke a veľmi som sa tešila. Počas školských čias som sa zúčastnila rôznych umeleckých akcií a istý čas som rátala s myšlienkou prihlásiť sa aj na „šupku“. Napokon som sa vybrala inou cestou. Prvé handmade začiatky boli z každého rožku trošku. Myslím, že to boli brošne a rôzne šperky. Dnes si na to spomínam s úsmevom. Je zaujímavé sledovať, ako sa človek vyvíja a formuje. Aj v kreatívnej činnosti.

Lenka V.

Čím sa tvoje tvorba odlišuje od ostatných? Majú tvoje výrobky nejaké poznávacie znamenie?

Vždy sa mi páčilo všetko poznačené zubom času, volajme to aktuálnym názvom vintage a shabby chic. Páčilo sa mi to ešte skôr, ako začal byť tento trend tak veľmi populárny. Milujem romantiku, kvety, čipku, staré knihy, svietniky a pastelové farby.

V ponuke mám skôr bytové dekorácie práve v tomto štýle a ako mi raz zákazníčka napísala: „Veľmi sa mi páči, že tvoj rukopis je spoznať a že sa tvoja práca dá identifikovať, že vytŕča z davu, je originálna a jedinečná. Rukopis, ktorý zaujme na prvý pohľad a je nevšedný, farebný, vkusný a jednoducho tvoj.“ Čo viac dodať… Ak mám zlý deň a práve sa mi nedarí tak, ako by som chcela, toto vždy pomôže. Spätná odozva, či už kladná alebo aj tá menej príjemnejšia nás posúva ďalej.

Lenka V.

Verím, že je úžasné vedieť, že aj zákazníci dokážu rozlíšiť tvoju tvorbu. Kde čerpáš inšpiráciu?

Asi zo všetkého okolo mňa. Stále niečo vymýšľam a nápady prichádzajú samé od seba. Niekedy mi nedajú spať. Mať viac času, tak by to bolo všetko dokonalé. Vyrábam aj na želanie. Keď má zákazník istú predstavu a ja zároveň voľnú ruku, tak vznikajú zaujímavé veci. Veľa z nich sú po jednom kuse, v tom je aj čaro handmade. Mať doma niečo, čo nemá každý.

Koľko ti trvá zhotoviť nejaký výrobok? Napríklad rám na fotku alebo svietnik?

To je individuálne. Záleží, akou technikou budem tvoriť, aký materiál plánujem použiť a aké som malá ráno. Umelci sú vraj náladoví, ale tak u mňa prevažujú tie dobré rána.

Lenka V.

Pri tvojich výrobkoch dominuje odtieň tyrkysovej či bielej. Vyrábaš rámiky na fotografie, dózy,
svietniky, šperkovnice… Chceš v tomto trende pokračovať, alebo skúsiť aj niečo iné? 

Teraz sa skôr zaoberám menšími bytovými dekoráciami, ktoré vedia vyčarovať tú správnu atmosféru. Láka ma aj pustiť sa do niečo väčšieho, ako je nábytok, skrine, komody. Chcela by som skúsiť namaľovať obraz. Na to však ale človek potrebuje viac času a priestoru. Uvidíme, čo si moja hlava vymyslí. Najbližšia aktuálna téma bude Veľká noc a tá so sebou prináša veľa inšpirácie a nápadov.

 

Lenka V.

Ako vyzerá domov človeka, ktorý vo veľkom tvorí nádherné handmade kúsky? Kupuješ si ešte
nejaké bytové doplnky, alebo si všetko vyrábaš sama?

Ja milujem bielu farbu. Tvorí pre mňa základňu. Dáva priestor myšlienke ako takej. Dá sa pri nej neustále tvoriť, dopĺňať ju o nové veci. Mám často potrebu zmeny doplnkov a práve biela mi to umožňuje. Máme biely nábytok aj podlahy s nádychom sivo-bielej. Z vecí, ktoré vyrábam, mnohé posúvam ďalej. Nemám potrebu ich vlastniť, skôr opačne. Napĺňa ma pocit, keď niekomu spravím radosť.  Samozrejme, niečo kúpim a dotvorím a niečo nechám tak. Je to individuálne.

Ako najkrajšie vyniknú tvoje bytové doplnky? Si zástancom toho, že je dobré mixovať rôzne štýly,
napríklad chladný minimalizmus s pastelovým vintage a tak vytvoriť niečo úplne nové?

Mne sa veľmi páči kombinácia rôznych štýlov. Stačí mať správne oko na farby, vyváženosť, účelovosť a vkus zákazníka. Dnes je neskutočný výber bytového zariadenia a možností dizajnu.

Lenka V.

Čomu sa rada venuješ vo voľnom čase? Aké sú tvoje záľuby?

Máme doma prváčku, tak o program vo voľnom čase je postarané. I napriek tomu dobrá kniha či film potešia. Okrajovo sa venujem dermatológii a v tomto smere niečo plánujem aj do budúcnosti.

Máš nejakú radu pre ľudí, ktorí by si chceli vyrobiť niečo podobné ako ty? Kde napríklad začať, ako
sa to naučiť?

Ak je chuť tvoriť, treba to skúsiť, pretože inak to človek nezistí. Dôležité je nebáť sa robiť chyby, len tie nás posúvajú k tomu robiť veci lepšie. Ja síce nie som absolvent rôznych kreatívnych kurzov, som skôr samouk, ale pokiaľ sú možnosti, treba investovať do seba aj týmto spôsobom. Človeka to musí baviť a musí mať tiež aspoň štipku talentu. Myslím, že v tejto oblasti to inak nejde.

Máš aj nejaký milý a pozitívny odkaz na záver pre čitateľov?

Dôležité je začať. Moje začiatky boli tiež rozpačité a úsmevné. Nikdy neviete. Držím palce a kreativite zdar!

Lenka V.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame