Eva založila vlastnú značku eko topánok: Nie každá recyklácia je udržateľná a šetrí životné prostredie

Kave footwear

Moderné a štýlové tenisky z recyklátu (Zdroj: Instagram/kavefootwear)

#Česká dizajnérka Eva Klabalová si založila vlastnú značku topánok Kave Footwear. Nejde však iba o také obyčajné topánky, Eva ich vyrába z plne recyklovaného materiálu, ktorým sú zvyšky látky a odrezky z gumových podrážok.

Tieto tenisky sa usilujú mať čo najnižšiu ekologickú stopu, pričom Eve môžeš darovať aj jedny svoje vynosené tenisky tejto značky. Tá ich spracuje, vďaka čomu neskončia na skládke.

Tenisky sú zo zvyškov látky a odrezkov z gumových podrážok (Foto: Petr Huser)

Čo stojí za tvojím nápadom?
Kedysi som pracovala v zahraničí pre veľké firmy a často som cestovala do Číny. Môže to vyzerať ako práca snov, keď môžete cestovať. Raz som bola v centrálnej Číne, v továrni, ktorá spracovávala kožu pre jednu veľkú austrálsku značku. Bola obrovská, pričom som od nej bývala iba kúsok.

Jedno ráno som sa prebudila, vyšla na balkón a cez smog som vôbec nevidela továrenskú budovu a veľmi zle sa mi dýchalo. V tom momente som si uvedomila, že už nechcem byť súčasťou tejto veľkovýroby a nadprodukcie pre západný trh. Chcela som odtiaľ odísť preč.

Ja som to mohla urobiť, avšak, čo majú robiť ľudia, ktorí tu pracujú, aby uživili svoje rodiny? Tí na výber nemajú. Preto som dala výpoveď, vrátila som sa do Čiech a začala som spolupracovať s lokálnou firmou, s ktorou sme chceli vyvinúť niečo, čo český trh ešte nepoznal. Od roku 2014 som začala v spoločnosti otvárať témy ako lokálnosť, udržateľnosť či zodpovedná výroba.

Eva Klabalová založila ekologickú značku tenisiek (Foto: archív E. K.)

Pri výrobe používate materiály ako gumy, obnosené podošvy, kávové usadeniny či korky. Odkiaľ čerpáte tieto materiály a akým spôsobom ich spracúvate?
Úplne na začiatku som sa vrátila do jednej dielne, kde som brigádovala počas strednej školy. Vyrábali sa tu textilné topánky s kaučukovou podošvou. Začala som tu zbierať odpadový materiál z výroby, ktorý sa ďalej nespracovával. Zlisovala som ho a výsledkom boli pestrofarebné podošvy.

A obnosené podošvy? Keď zákazníkovi naše tenisky doslúžia, môže nám ich poslať naspäť. My ich vyperieme, odstránime krúžky na šnúrky a zvyšok topánky rozdrvíme. Z tejto drviny potom vyrábame nový materiál, ktorý slúži ako základ nových podošiev. Ako poďakovanie zákazník dostane 15-percentný zľavový kód na nákup nových tenisiek.

Okrem toho vieme spracovať aj kávovú usadeninu. Ja sama milujem kávu a aj u nás dielni jej vypijeme veľa. Použitú usadeninu sušíme a následne miešame s kaučukom. Kávová usadenina funguje ako plnivo, vďaka ktorému treba oveľa menej kaučuku. Tým šetríme naše prírodné zdroje.

A korky? Tie zbierame od našich českých vinárov.

Eva sa snaží využiť z odpadu čo najviac (Foto: Vendula Truncová)

Zloženie textilného odpadu je ale pestrejšie. Ktoré materiály nespracúvate?
Nespracovávame materiály, pri ktorých nepoznáme presné zloženie. Preto recyklujeme iba naše obnosené tenisky. Na výrobu zvrškov používame tzv. „dead stock“ materiály. Tie zostávajú v skladoch a nikto o ne nemá záujem. Podľa množstva sa tak odvíja počet vyrobených párov. Môže to byť 150 alebo pokojne len 20. Materiály sa vždy snažíme využiť do posledného centimetra.

V prípade recyklácie obnosených topánok je dôležité najmä o chemické zloženie materiálov a spôsob výroby. Snažím sa poznať všetky použité látky až do posledného detailu. Jedine tak sa môžem zaručiť za to, že je všetko v poriadku zo zdravotného hľadiska. Preto recyklujeme iba obnosené tenisky našej značky. U ostatných výrobcov totiž nevieme zistiť presné zloženie.

Kave recykluje iba vlastné obnosené tenisky (Foto: Petra Kopásková)

Prečo je zloženie tenisiek problém?
Môžeme trebárs nahryznúť tému plastov z oceánov. Málokto z nás si ale uvedomuje, že väčšina týchto plastov nikdy nebola vyvinutá na styk s pokožkou. A to je veľký problém. Dokážeme tiež zaručiť, že tento nový produkt opäť neskončí v oceáne? Iba umelo predlžujeme dobu, za akú tento materiál v oceáne opäť skončí.

Pri riešení tohto problému musíme ísť oveľa hlbšie k jadru veci. K fungovaniu našej spoločnosti a nie iba kĺzať po povrchu a riešiť iba následok, a nie príčinu. Takže recyklovať áno, ale vždy tak, aby to dávalo zmysel. Nie každá recyklácia je udržateľná, a nie každá šetrí životné prostredie. Závisí to naozaj od veľkého množstva aspektov.

Ktoré textilné výrobky sú pre vás najťažšie na spracovanie?
Spracovávame iba materiály, ktoré sú z bavlny a sú veľmi príjemné na nosenie.

Teniska visiaca na šnúrke
Na výrobu tenisiek používajú iba obnosené materiály (Foto: Vendula Truncová)

Od založenia značky ste vyrábali tenisky v Zlíne, od roku 2023 ich šijete na Slovensku. Prečo ste sa rozhodli presťahovať výrobu?
Nebolo to bohužiaľ naše rozhodnutie. Na dielňu negatívne vplývalo zvýšenie cien energií a materiálov a majiteľ sa ju rozhodol zavrieť. Hľadali sme nového obchodného partnera a teraz vyrábame v Otrokoviciach pri Zlíne, v Šumperku v Čechách a v Partizánskom na Slovensku.

Čím sú tenisky unikátne, okrem toho že ich vyrábate z recyklovaných surovín?
Každý model vyrábame v limitovanom počte párov. Akonáhle sa vypredá, nevyrábame ho znova. Navyše, každý náš pár tenisiek má svoje poradové číslo, takže vďaka výrobnej technológii je unikátna každá teniska. Modely, ktoré sú u našich zákazníkov populárne, občas vyrobíme znova. Avšak vždy s malou obmenou.

dvoje páry tenisiek
Dnes tenisky vyrábajú aj na Slovensku (Foto: Tomáš Škoda)

Koľko ton odpadu vyzbierate a koľko dokážete spracovať za jeden mesiac?
Nepoznám presné čísla spracovaného odpadu za mesiac. Naša výroba neprebieha kontinuálne, preto sa to môže veľmi líšiť.

Nerozmýšľali ste nad tým, že by ste začali vyrábať aj niečo iné ako tenisky, napríklad iný druh obuvi?
Keď vyrábate tenisky, tak na rovnakých strojoch nevyrobíte napríklad topánky na podpätku. Aby som mohla vyrábať iný druh obuvi, musela by som začať používať úplne iný druh strojov. Z toho dôvodu sa budeme držať tenisiek. Začali sme však vyrábať originálne peňaženky.

Pôsobíte aj na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne. Čomu sa tam venujete?
Pracujem tu ako výskumná pracovníčka. Na UTB som dokončila doktorandské štúdium, ktoré bolo zamerané práve na recykláciu obuvi. Momentálne pôsobím ako pedagogička v odbore Design obuvi.

čiernobiele tenisky na novinovom podklade
Tenisky Evy Klabalovej sú jedinečné a originálne (Foto: Vendula Truncová)

Aké sú Vaše plány so značkou do budúcna?
Máme veľké plány, najmä z pohľadu dizajnu a nových modelov. KAVE ale nie je značka zameraná na rast. Chcem, aby si udržala status jedinečnosti a originality pre ľudí, ktorí chcú nosiť unikátny produkt, ktorý nemá nikto iný.

Preto už niekoľko rokov vyrábame maximálne 3000 párov ročne. Viac ich nebude. Ak teda po niektorom modeli túžite, neváhajte. Môže byť neskoro.

Značka vyrába už niekoľko rokov maximálne 3000 párov ročne (Foto: Petra Kopásková)

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame