Kto prvý podáva ruku a prečo muž usádza ženu v reštaurácii? Liborov profil sledujú tisíce ľudí

Libor Neuwirth

Ovládať princípy slušného správania sa v spoločnosti by mal každý (Zdroj: Instagram/@Etiquette for Every Day)

#Ovládať princípy slušného správania by mal každý z nás. Rozhodne však nemusíš hľadať kurzy správania či prácne zháňať informácie. Stačí, ak si pozrieš instagramový profil Libora Neuwirtha Etiquette for Every Day. Za spomínaným projektom stojí manželský pár z Čiech, ktorý sa etikete venuje už štyri roky.

Kde vznikol nápad na takýto projekt?
Nápad vznikol v roku 2020, keď sme s mojou budúcou manželkou cestovali po Morave. Moja polovička ma chcela označiť v príbehu, ktorý zdieľala na Instagrame. Ja som však profil nemal, a tak som si ho neskôr založil, ale aj tak som ho nepoužíval.

Napadlo mi, že by som ho mohol využiť nejak zmysluplne a keďže som sa v tej dobe veľmi zaujímal o pravidlá etikety a manželka veľa fotila, rozhodli sme sa vytvoriť profil, prostredníctvom ktorého posunieme mladšej generácii niečo z našich znalostí.

Váš profil má v súčasnosti okolo 146-tisíc sledovateľov. Očakávali ste, že o tému etikety bude taký záujem?
Taký záujem sme naozaj nečakali. Vedeli sme, že na sociálnych sieťach u nás nič podobné nie je, čiže určitý záujem sme predpokladali, no v takomto rozsahu ani vo sne. Povedal by som však, že je tiež veľmi dôležité, akým spôsobom sledujúcim informácie ponúkame.

Snažíme sa predovšetkým o to, aby sme to boli stále my. Preto aj do našich videí pridávame trochu humoru a nadhľadu. Nikdy sme nad tvorbou nepochybovali – snažíme sa ľuďom pomôcť, aby sa v spoločnosti a v rôznych netradičných situáciách cítili príjemne a nemuseli zostať v rozpakoch.

Libor so svojou manželkou (Zdroj: Osobný archív/LN)

Na Instagrame sa venujete rôznym témam v rámci etikety, odkiaľ beriete inšpiráciu?
Zo života (smiech). Inšpiráciu čerpáme z každodenných situácií, reštaurácií, kaviarní a podobne. Prípadne, ak ideme napríklad do divadla alebo niekde cestujeme. Skrátka – všímam si svoje okolie a prešľapy, ktorých sa ľudia nevedomky dopúšťajú.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ivana je vychytená make-up artistka zo Žiliny: Ženy robia pri líčení 2 zásadné chyby

Máte vraj na konte aj skriptá, organizujete prednášky a rôzne školenia. O čo je v tejto sfére záujem?  
Povedal by som, že veľký záujem je o zážitky. Ľudia väčšinou nechcú sedieť ako v škole a počúvať nezáživne podané informácie. Z toho dôvodu sa snažím prednášky a školenia, nielen pre verejnosť, budovať na humore a zábave.

Výhodou prednášok je určite osobný kontakt. Ľudia môžu reagovať, pýtať sa, pozrieť si niečo názorne, a tak si to aj lepšie zapamätať. Pri kurze stolovania je toto zásadné. Účastníkom môžem navyše hneď povedať, či danú vec robia správne alebo nesprávne. Výhodou videí na sociálnych sieťach je zasa to, že si danú informáciu môže človek kedykoľvek zopakovať.

Na vašom profile sa ľudia dozvedia veci, ktoré dnes mnohí buď neovládajú alebo ignorujú. Prečo je dôležité, aby pravidlá etikety neupadli do zabudnutia?
Nesmieme zabúdať, že etiketa je hlavne o slušnom správaní, rešpekte, empatii a takte. To sú hodnoty, ktoré by mali byť blízke každému, najmä preto, aby sa nám na svete spoločne žilo o čosi príjemnejšie.

Rozhodne je milšie, ak pri vstupe do obchodu človek pozdraví a usmeje sa, než keď vojde bez slova a ani sa na nikoho nepozrie. Etiketa je vlastne taký „spojovací materiál“ našej spoločnosti.

Mala by sa podľa vás vyučovať etiketa na školách?  
Určite áno. Etiketa by sa mala vyučovať na základných školách najmä preto, že pravidlá etikety sú spravidla základy slušného správania. Viem, že niekde sa tomu učitelia venujú, ale je to skôr okrajová záležitosť. Nedávno som videl učiteľku, ktorá viedla (zrejme) prváčikov ku katedrále svätého Václava v Olomouci a pripomínala deťom, ako sa majú v kostole správať. To ma úprimne potešilo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
3 zlozvyky pri jazde s manuálnou prevodovkou: Ak sa ich nezbavíš, oprava môže byť drahá
Etiketa je aj o slušnom správaní (Zdroj: Osobný archív/LN)

Sociálne siete sú prevažne v hľadáčiku mladších užívateľov. Na čo by rozhodne nemali mladí ľudia v spoločnosti zabúdať?
Netýka sa to len mladých ľudí, ale aj staršej generácie. Najčastejšie dochádza k porušovaniu etikety pri stolovaní, ale to je samostatná kapitola.

Osobne si všímam napríklad nedostatok galantnosti a pozornosti. Páni zabúdajú partnerky usádzať v reštaurácii, prenechávať im pohodlnejšie miesta, dolievať vodu alebo víno…

Skrátka, zabúdajú na maličkosti, ktoré robia z mužov džentlmenov a dámy ich veľmi ocenia. Ženy, naopak, nedávajú mužom priestor, aby džentlmenmi boli – napríklad si otvoria dvere skôr, než to stihne urobiť muž, oblečú si samy kabát a podobne.

Etiketa obsahuje nielen pravidlá stolovania a správania, ale aj obliekania. Majú dnešní mladí ľudia pochopenie pre tieto pravidlá?
Je to veľmi individuálne. Niekto sa rád inšpiruje napríklad našim profilom a snaží sa pravidlá obliekania rešpektovať, inému je to úplne cudzie. Len by som rád pripomenul, že tým, ako sa oblečieme na určitú príležitosť, vyjadrujeme to, ako si vážime ľudí okolo nás.

Ak ideme do divadla, prejavujeme vhodným odevom úctu a rešpekt k samotnému divadlu, ale aj k hercom, ktorí nacvičovali dané predstavenie.

Navyše, vďaka spoločenským šatám sa cítime slávnostnejšie a máme tendenciu správať sa lepšie. Myslím si, že styling všeobecne zvládajú lepšie ženy. Často ale stretám páry, keď má žena krásne šaty, je namaľovaná a má premyslený každý detail, no vedľa seba má muža, ktorý si obliekol prvé rifle, ktoré mal po ruke a siahol po teniskách či pokrčenom tričku…

Rozhodne je milšie, ak pri vstupe do obchodu človek pozdraví a usmeje sa, než keď vojde bez slova a ani sa na nikoho nepozrie. Etiketa je vlastne taký „spojovací materiál“ našej spoločnosti.

Máte nejakú príhodu z vášho okolia?
Situácií by sa našlo viac, ale najčastejší prehrešok je pri zdravení a predstavovaní sa. Uvediem príklad: Stretnú sa dva páry, pričom sa všetci navzájom poznajú. Málokto vie, že sa najprv pozdravia ženy medzi sebou, podajú si ruky, prípadne sa objímu. Potom si ženy podajú ruky s mužmi a ako poslední si podávajú ruky páni. Medzi priateľmi to však väčšinou nikto nerieši.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
ROZHOVOR Zjavila sa budúca kráľovná slovenského rapu? Tento track ti zamotá hlavu

Je ale dobré tieto pravidlá poznať, aby sme ich mohli využiť nielen pri spoločenských udalostiach, ale aj na obchodných schôdzkach. Ak ich budeme dodržiavať aj medzi blízkymi, nebudeme nad tým musieť premýšľať vo chvíli, keď na tom bude naozaj záležať.

Aké máte plány s projektom do budúcnosti?
Začiatkom jesene chystáme kurzy stolovania v niekoľkých mestách. Tieto kurzy budú určené pre verejnosť, prihlásiť sa môže ktokoľvek. Na nich budem účastníkom ukazovať, ako sa podľa etikety správať pri stole, ako jesť rôzne pokrmy a mnoho ďalšieho. Možno sa pozrieme aj na Slovensko…

Ďalej sme spustili profil na Herohero, kde jeden až dvakrát mesačne prebiehajú online prednášky na rôzne témy. Poslucháči sa môžu pýtať na veci, ktoré ich zaujímajú. Odberatelia majú dokonca exkluzívny prístup k súkromnému chatu. 

Online kurzy sú výhodou napríklad vtedy, ak sa chystáte na určitú udalosť a neviete, čo si obliecť. Ďalším benefitom je tiež prístup k našim skriptám a článkom, ktoré tam pravidelne publikujeme.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame