Dominik predáva super-počítače, ktoré ťažia kryptomeny: Zarobiť môžeš aj ty, stačí si len správne vybrať

Dominik Džamba profilovka

Dominik ti poradí s nákupom minera (Zdroj: Unsplash/Viktor Forgacs)

#Plánuješ si kúpiť miner, čiže špeciálny počítač na ťažbu kryptomien? Dominik Džamba, spoluzakladateľ e-shopu Ako ťažiť krypomeny.sk, ti v krátkom rozhovore prezradí, na čo si dávať pozor. Dozvieš sa tiež, prečo sa kryptomeny viac oplatí ťažiť než ich nakupovať.

Čo ťa viedlo k založeniu špecializovaného e-shopu predávajúceho minery a neskôr k založeniu krypto-housingu?
Dostal som sa k tomu vďaka kolegovi, ktorý už mal s minermi skúsenosti. Pôvodne sme nemali v pláne venovať sa ťažbe kryptomien v rámci podnikania. Prvé minery sme si vyskladali len pre seba, až neskôr prišli prví klienti. Začínali sme s počítačmi typu GPU, čo je v podstate stroj zostavený z grafických kariet, ktoré ťažia kryptomeny. Samostatný e-shop sme otvorili až s príchodom ASIC minerov v roku 2017.

Poskytujeme samozrejme aj housing, teda umiestnenie minera v datacentrách, ktoré poskytujú lacnú elektrinu. To je naša kľúčová služba. Treba myslieť na to, že s ťažbou kryptomien sú spojené dva problémy — stroj hučí a vytvára pomerne veľa tepla. Ak žiješ v byte, môže to byť nekomfortné. Aj preto sme založili našu farmu. Aktuálne spolupracujeme s ďalšími farmami z Česka, Slovenska, ale aj Nórska či Belgicka. Kapacitne nestačíme a klientov je toľko, že by sme ich sami nezvládli.

Aký je rozdiel medzi tradičným a ťažiarskym počítačom?
Na začiatok asi treba povedať, že rozlišujeme tri typy minerov. Pomocou tzv. CPU, teda procesorov, sa ťažilo v rokoch 2009 – 2011. Potom prišla éra GPU, ktoré ťažia pomocou silných grafických čipov. Aktuálne ich z trhu vytláčajú efektívnejšie ASIC čipy, špecializované na jedinú vec, a to ťažiť kryptomeny. Nič ďalšie tento typ čipu, na rozdiel od grafického, nevie.

CPU a GPU sú teda bežné počítače, ktorých softvér je preprogramovaný na ťažbu kryptomien. GPU bude pravdepodobne disponovať viacerými grafickými kartami, aby dosiahol čo najvyšší výkon pri čo najnižšej spotrebe. ASIC miner je zase niečo úplne iné. Hoci sa tvári ako štandardný počítač, v skutočnosti ide o výkonnú mašinku, ktorá zvláda „iba“ ťažiť kryptomeny.

Ako vybrať ten správny miner na ťažbu a ktoré faktory pri výbere zohľadniť?
Do istej miery to závisí od toho, aký si šikovný programátor. Počítače typu CPU a GPU treba preprogramovať, aby dokázali ťažiť kryptomeny. Niekedy vypadnú, takže ich treba nahodiť, a na to treba programátorské schopnosti.

Nová generácia minerov typu ASIC je na ťažbu priamo stavaná, takže de facto netreba nič nastavovať. Napojenie a spustenie ťažby je tak otázkou pár minút. Ak nemáš skúsenosti s programovaním, tento typ je ideálny. Nehovoriac o tom, že ide o výkonnejšie a efektívnejšie stroje v porovnaní s GPU či CPU.

Potom samozrejme záleží na kryptomene, ktorú chceš ťažiť. Klientom odporúčame hlavne stablecoiny ako bitcoin, ethereum či Zcash. Potom treba sledovať spotrebu elektriny konkrétneho stroja, keďže tá ovplyvňuje celkový náklad. Napríklad, bitcoinový miner „zožerie“ aj 3,2 kW za hodinu, takže treba rátať s nákladom na elektrickú energiu 300 až 350 eur za mesiac. Odporúčame vždy nakupovať stroje, ktoré majú v pomere k výťažkom efektívnu spotrebu.

Oplatí sa viac do kryptomien investovať alebo ich ťažiť?
Ľudia investujú do minerov, pretože to zarába. V skratke, ak si na burze kúpiš jeden bitcoin, po piatich rokoch máš stále jeden bitcoin. Zarobíš len vtedy, ak cena bitcoinu na trhu porastie. Avšak, ak si za ten bitcoin zakúpiš stroj na ťažbu, ktorý má životnosť 4 – 6 rokov, za ten čas ti vyťaží 1.5 – 1.8 bitcoinu. A ak narastie aj cena samotnej kryptomeny, zarobíš aj na tom.

Koľko sa dá vôbec ťažbou kryptomien zarobiť aj napriek tomu, že ceny kryptomien nedávno dramaticky poklesli?
Je dôležité povedať, že aj výrobcovia minerov reagujú na zmeny v cenách kryptomien a ceny jednotlivých minerov upravujú. Ak klesne cena bitcoinu, klesne aj cena jeho minera.

Od decembra bitcoin klesol približne o 70 %, takže ceny minerov poklesli asi o 64 %. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že návratnosť jedného stroja možno rátať do jedného-dvoch rokov.

Je ťažba kryptomien neekologická?
Treba si uvedomiť, že bitcoinová sieť „zožerie“ len zlomok z toho, čo celý bankový sektor.

Dominik Džamba Ako ťažiť kryptomeny portrét
Dominik Džamba predáva superpočítače na ťažbu kryptomien (Zdroj: archív DD)

Chcel by si investovať do ťažby kryptomien?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame