Chalani z Cariocas priniesli do Bratislavy nový street food: Ich pochúťky odobrili aj miestni Brazílčania, čo na ne povieš ty?

cariocas bratislava

Chalani z Cariocas Bratislava priniesli na Slovensko chuť Brazílie. (Zdroj: Súkromný archív Cariocas Bratislava)

#Vieš, čo je to coxinha? Počul si niekedy o feijoade? Ak nie, v tomto rozhovore sa nielen o týchto názvoch, ale najmä o jedlách, ktorým prislúchajú, dozvieš oveľa viac. Reč je o typických brazílskych pokrmoch, ktoré chalani zo streetfoodového stánku Cariocas začali podávať práve u nás na Slovensku. Prišli tak s konceptom, ktorý tu nikde inde nezažiješ. Ak chceš ochutnať Brazíliu, nemusíš chodiť vôbec ďaleko – kúsok z nej nájdeš aj u nás v Bratislave.


Mladý Slovák zobral náš národný poklad a vymyslel biznis, z ktorého všetci odpadli: Halušky na mexický aj taliansky spôsob!


Ako vyzerá váš bežný deň? Vyžaduje si práca vo foodtrucku nejakú špeciálnu prípravu?

Bežný deň začíname dobrou kávou a raňajkami. Potom je to taká klasika: povedať si, čo všetko nám treba vyriešiť – nakúpiť tovar, objednať tovar, pripraviť veci v prípade, že ideme na nejaký event, niečo primontovať, opraviť alebo vyrobiť. Keď máte svoj streetfoodový stánok, veľa vecí si riešite sami, aby ste ušetrili náklady. Našťastie sme zruční a nebojíme sa žiadnej činnosti.

Názov „Cariocas“ znie zvučne a zaujímavo. Je za tým nejaký príbeh?

„Cariocas“ predstavuje pomenovanie ľudí, ktorí pochádzajú z mesta Rio de Janeiro. V našom prípade je Cariocas pomenovanie nás dvoch, ktorí sme pracovali v bratislavskom Rio Grande Restaurant. Na toto obdobie máme pekné spomienky, lebo sme tam pracovali so super kolektívom, ktorý nás veľa naučil, či už to boli základy správania sa pri obsluhovaní hostí, technologické postupy alebo tovaroznalectvo. Preto sme sa rozhodli pre meno Cariocas – z čistej lásky k spomienkam na toto super obdobie. Bola to vlastne naša prvá robota na trvalý pracovný pomer.

Vaše jedlá ochutnali už aj Brazílčania. Aké boli ich reakcie a naopak, aké sú reakcie Slovákov? Navštívili vás už aj nejaké známe tváre?

Reakcie od Brazílčanov boli a aj sú pozitívne. Na jednej strane sú veľmi radi za reprezentovanie ich kuchyne u nás na Slovensku, na druhej strane sú prekvapení, že pochádzame z Bratislavy a vieme uvariť chuťovo pestré brazílske jedlo. Niekedy majú obavy z toho, ako bude chutiť tradičné jedlo ako je feijoada, keďže práve naša verzia je premiešaná s carnarloni ryžou. V Brazílii sa podáva samostatná feijoada s ryžou, kelom či farofou (opečenou maniokovou alebo kukuričnou múkou).

Slováci napríklad prirovnávajú feijoadu k našej fazuľovej polievke. Bude to tým, že sa skladá z rovnakých surovín, avšak my pristupujeme k našej feijoade viac „kuchársky“ a postup pri varení je omnoho komplikovanejší, než je štandardné varenie.

No jasné že nás prišiel navštíviť niekto známy! Na každú akciu prídu naši známi – to nás poteší najviac! (úsmev)

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @cariocas.bratislava


Čo si u vás ľudia objednávajú najčastejšie? Aký pokrm by si odporučil novým zákazníkom?

Coxinha je určite moje najobľúbenejšie jedlo, ktoré máme v ponuke. Jej charakteristická krémová chuť odpaľovaného cesta spolu s plnkou z kuracích pŕs a syrokrému je výbornou voľbou pre človeka, keď chce ochutnať kúsok Brazílie, a preto ju odporúčam každému novému zákazníkovi.

Pamätáš si na svoj prvý streetfood, ktorý si ochutnal? Čo vás s chalanmi motivovalo k spusteniu tohto jedinečného konceptu na Slovensku?

Mám pocit, že prvý streetfood na Slovensku, ktorý som ochutnal, bol práve NYC Corner ešte na Grape festivale v roku 2016. Už vtedy som si hovoril, že by malo veľký zmysel otvoriť svoj streetfood, kde by sme ľuďom ponúkali dobré jedlo, vďaka ktorému by sa opakovane vracali späť. Po štyroch rokoch sme dospeli k názoru, že je čas zužitkovať naše skúsenosti a otvoriť si svoj foodtruck s konceptom, s ktorým sa dá dlhodobo pracovať a prinášať stále nové jedlá.

Na čom si najviac zakladáte pri výbere surovín? Máte svojich obľúbených dodávateľov?

Nemôžeme o sebe tvrdiť, že sme najprísnejšia prevádzka na trhu a že šikanujeme dovozcov za 110 % kvalitu daných surovín. Snažíme sa mať čo najkrajšiu zeleninu, aby nebola plesnivá, prezretá alebo nedozretá. Mäso kupujeme vždy v najvyššej kvalite podľa toho, ako nám ho ponúknu naši dodávatelia. Robili sme si aj prieskum, čo sa týka kuracích krídel, a vybrali sme tie najlepšie. Tie nie sú práve najlacnejšie, ale na druhej strane vieme, že sú kŕmené normálnou stravou – žiadne antibiotiká či steroidy.

Ako vznikol nápad produkcie vlastných omáčok? Vraj pripravujete nový druh. Prezradíš nejaké zákulisné info?

Šéfkuchára Martina Berníka veľmi zaujala fermentácia a široká škála príchutí. Má rád kyslé chute a presne niečo také nám chýbalo. Vedeli sme od známych, že Brazílčania milujú coxinhe s omáčkami ako sú kečup či majonéza. My sme vyrobili také sriracha omáčky, ktoré majú obrovský úspech a chváli ich početné množstvo ľudí.

Čo sa týka pripravovaných omáčok, snažíme sa vyfermentovať kečup, ktorý bude chutiť ako Heinz. Veríme, že na jar, prípadne v lete, už budeme mať najlepší kečup, ktorý pre nás bude svätým grálom, keďže patríme k ľuďom, ktorí by si dali kečup aj do polievky.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @cariocas.bratislava


Máte nejaké väčšie plány do budúcna? Chceli by ste ešte rozšíriť ponuku jedál aj pre vegetariánov či vegánov?

Určite budeme obmieňať menu, pridávať a odoberať jedlá, no a budúci rok budeme mať aj brazílsky nealkoholický nápoj. Teraz sme si vyrobili novú tabuľu s menu a tým sme si vytvorili viac priestoru pre nové jedlá. Pridali sme vegánsku coxinhu, ktorá je podľa mňa na nerozoznanie od mäsovej verzie. Rozhodli sme sa k nej vyrobiť a ponúkať vegánsku majonézu. Na menu sa konečne dostala aj moqueca de flor – vegánska verzia nášho veľmi obľúbeného moqueca de camarão, do ktorej namiesto kreviet pridávame fialový karfiol. Výborná kombinácia nielen farebne, ale aj v spojitosti chutí.

V rámci ďalších plánov by sme chceli otvoriť druhý stánok, konkrétne so slovenskou klasikou. Uvidíme, čo bude v jari a v lete, a či budeme mať silu starať sa o dva nadupané koncepty.

Nepremýšľali ste aj nad otvorením kamennej prevádzky, prípadne prevádzky v inom meste?

Toto je naším cieľom do troch rokov – chceme mať vlastný priestor, kde bude komplet veľká kuchyňa so všetkým, čo k tomu patrí, a s niekoľkými stolmi vnútri. Máme už nejaké vízie, ako by to malo vyzerať po interiérovej stránke, a máme vyhliadnuté aj priestory, ktoré by sa eventuálne mohli stať našou budúcou prevádzkou. Treba na to ísť pekne postupne, minimálne ešte dva roky budeme fungovať čisto len s foodtruckom.

A na záver: Nejaká príhoda spojená s vaším podnikaním, na ktorú nikdy nezabudnete?

Každé ráno sa budíme s tým, že dúfame, že dnes nebudeme musieť chytiť do rúk vŕtačku, lepidlo, skrutkovač a podobne. Dúfame, že sa budeme môcť venovať čisto len kuchyni. Niekedy mám pocit, že sme viac montážnikmi a údržbármi než kuchármi a prevádzkovateľmi streetfoodového trucku.

Nikdy nezabudnem na to, ako sme sa museli registrovať vo všetkých firmách, v ktorých sme zháňali rôzne stavebné materiály. Teraz už viem poradiť všetkým kamarátom s tým, kam majú ísť a čo majú kúpiť, keď si idú prerábať byt, alebo si len potrebujú opraviť nábytok či pozvárať nejaké doplnky do domácnosti. Áno, aj zvárať sme sa pri spravovaní nášho stánku naučili. A určite vieme priateľom s týmito vecami pomôcť. Keby sme nezačali robiť na našom foodtrucku, nikdy by som nevedel, kde sa dajú kúpiť napríklad skrutky o 300 až 400 % lacnejšie než vo veľkých predajniach s týmto sortimentom.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame