Najkrajšie výhľady na Slovensku: Super tipy na výlet, stihneš ich ešte toto leto?

rozhľadňa

Slovenské rozhľadne ti ponúknu úplne iný pohľad na svet (Zdroj: Freepik/freepik)

#Ak patríš k vášnivým turistom, určite si už objavil čaro rozhľadní. Často unikátne veže, ktoré ti ponúknu bonusovú perspektívu na mieste tvojho výletu. Výhľady z nich sú často neskutočné, čo povieš? Pripravili sme si zopár tipov na rozhľadne, ktoré sa na Slovensku určite oplatí navštíviť.

Niektoré máš možno na skok, len si im nedal šancu. Teraz je tá správna príležitosť, aby si objavil prírodné scenérie z výšky. Rozdelili sme ich na:

Západné Slovensko

Veľká Homola, Modra

Je na skok od hlavného mesta a ponúka scenérie, ktoré len tak nezažiješ. Veľká Homola je významným objektom tamojšieho cestovného ruchu – návštevníci malokarpatského regiónu ju vyhľadávajú pomerne často.

Rozhľadňu nájdeš na vrchu Veľká Homola, ktorý prezývajú aj modranský Kúgel. Prístup je pomerne jednoduchý – od zastávky na Zochovej chate sa sem dostaneš za približne hodinu túry po červených značkách, z Modry ťa sem dovedú modré značky za dve hodiny.

Rozhľadňa na Kamzíku, Bratislava

Túžiš vidieť Bratislavu ako na dlani? V tom prípade sa vyber na Rozhľadňu na Kamzíku, kam sa dostaneš napríklad z Partizánskej lúky či z Koliby.

Prechádzka je nenáročná, zvládnu ju aj menej skúsení turisti. Cesta je pomerne dobre označená. V cieli si môžeš okrem unikátneho výhľadu užiť aj opekanie pri ohnisku či malú hojdačku.

Veľký Lopeník, obec Nová Bošáca

Z tejto vyhliadkovej veže na kopci Veľký Lopeník uvidíš najmä Biele Karpaty. Je obľúbenou aj u našich susedov, keďže leží na československom pohraničí.

Cestu k rozhľadni zvládnu aj priemerní turisti, takže sa nemusíš obávať nejakých zdĺhavých a namáhavých výstupov. Z obce Nová Bošáca sa tam dostaneš peši či bicyklom, no cestu si môžeš o pár kilometrov skrátiť aj autom. Lokalita okrem iného ponúka nielen pekný výhľad, ale aj možnosť opekania, či príjemne stráveného času a oddych.

Devínska Kobyla, Devínska Nová Ves

Táto vyhliadková veža sa týči nad mestskou časťou Bratislavy, Devínskou Novou Vsou. Zaujímavá je už svojím nezvyčajným tvarom, ktorý pripomína bodliak – symbol miestnej fauny.

Považuje sa za najvyšší bod Bratislavy a keďže je obklopená len rovinou, ponúka výhľad na skutočne rozľahlú panorámu. Výhodou je ľahká a rýchla dostupnosť, prístupná je totiž z každej strany – dostaneš sa sem z Dúbravky, Karlovej Vsi, Devína a aj Devínskej Novej Vsi. Poľahky to zvládneš aj na horskom bicykli, avšak to odporúčame iba tým, ktorí sú naozaj dobrí a skúsení cyklisti!

Stredné Slovensko

Vyhliadková veža Dubeň, Žilina

Aj nad mestom Žilina nájdeš dych vyrážajúce výhľady. Veža Dubeň je tiež pomerne mladá a pôsobí naozaj moderne. Pozinkovaná oceľová konštrukcia krytá drevom má až 10 podlaží, takže panorámu mesta a jeho okolia si vychutnáš vo výške 27,4 metra. Drevené laty obloženia smerom nahor postupne rednú, takže čím si vyššie, tým viac sa ti otvárajú výhľady. 

Pri vstupe do veže je vytvorené aj kryté posedenie, kde si po dlhšej túre vieš oddýchnuť. Na stene tu nájdeš aj informačnú tabuľu, z ktorej sa dozvieš veľa zaujímavostí o tunajšej prírode. 

Terchovské srdce, Terchová

Rozhľadňa vo výške 30 metrov ti ponúkne unikátny výhľad na srdce Malej Fatry. Turistov zaujme najmä vďaka svojej podobe – má totiž symbolický tvar mini šibenice, ktorú si môžeš spájať s najznámejším Terchovčanom, Jurajom Jánošíkom.

K tejto pomerne novej terchovskej atrakcii sa dostaneš po vyznačenom lesnom chodníku. Po ceste natrafíš na informačné tabule referujúce o rastlinách a živočíchoch, ktoré môžeš vidieť v Terchovskej doline. Tabule ukrývajú QR kódy, vďaka ktorým si vieš tieto informácie naštudovať podrobnejšie.

Vatrovka, Krupina

Ide o vyše 400-ročnú vežu, ktorá stojí nad stredoslovenským mestom Krupina. Je považovaná za dominantu mesta, a to aj z historického hľadiska. V minulosti mala chrániť obyvateľov pred blížiacimi sa nepriateľmi. Dnes sa však využíva už len ako turistická rozhľadňa, ktorá ponúka výhľad na široké okolie Štiavnických vrchov a Krupinskú planinu.

Lokalita je osvetlená, takže ani večerná návšteva nebude tragédiou, skôr naopak. V blízkosti rozhľadne sú umiestnené lavičky s výhľadom na mesto, odkiaľ môžeš pozorovať tie najkrajšie západy slnka. Dostaneš sa sem z centra mesta po modrej značke asi za hodinku chôdze. Prístupná je aj autom, takže výlet si môžeš dopriať aj vtedy, keď nie si až taký nadšený turista.

Rozhľadňa u Jantov, Krásno nad Kysucou

Nachádza sa na vrchu Diel, v osade Jantov, podľa ktorého je aj pomenovaná. Otvorená je len približne tri roky, no svojich priaznivcov si získala ihneď. Najmä vďaka jej skvelému umiestneniu ti poskytne zaujímavý pohľad na mesto a jeho priľahlé okolie.

Na prvom poschodí veže nájdeš galériu, ktorá ťa informuje o samotnom meste a jeho histórií. Zaujímavosťou je, že v základoch rozhľadne je zabetónovaná aj časová schránka s odkazom pre budúce generácie.

Vyhliadková veža Horné Lazy, Brezno

Ide o druhú najvyššiu vyhliadkovú vežu na Slovensku. Zažiješ tu neskutočný výhľad na kopce okolitých národných parkov, na mesto Brezno, ale aj krásy celého kraja. K veži vedie náučný chodník, ktorý ponúka päť zastávok s informačnými panelmi plnými fotografií.

Zaujímavosťou, ktorá stojí za zmienku, je aj štvormetrový megafón z dreva, do ktorého môžeš vstúpiť a ktorý znásobí hlasy lesa.

Rozhľadňa Háj, Nová Baňa

Táto rozhľadňa je súčasťou náučného chodníka Zvonička. Ponúka najkrajší výhľad na lokality v okolí Novej Bane. Trojposchodová rozhľadňa tu stojí od roku 2017. Prezrieť si môžeš Novobanskú kotlinu, Pohronský Inovec, ale aj Vtáčnik či časť Podunajskej nížiny.

Rozhľadňa je postavená z prírodných materiálov – okrem dreva bol pri jej výstavbe použitý aj ryolitový kameň, ktorý je typickou horninou tohto kraja. Veď vlastne, nachádza sa len kúsok od kameňolomu na Háji, kde sa ryolit kedysi ťažil.

Vyhliadková veža Čajka v oblakoch, Bojnice

Oceľovo-drevená veža v nadmorskej výške 500 metrov nad morom ti ponúkne stret s oblakmi. Súčasťou je aj atrakcia v podobe toboganu, ktorým sa môžeš spustiť z vrchu 30 metrovej veže dolu!

Veža je súčasťou areálu, v ktorom si užiješ kopec srandy – v ponuke je lanová dráha, 3D bludisko, lezecká stena, ale aj zoskok z plošiny. Areál je otvorený celoročne, takže výhľad si môžeš vychutnať aj počas iného ročného obdobia, nie len v lete.

Východné Slovensko

Rozhľadňa Tokaj, obec Malá Tŕňa

Kto by nepoznal tokajskú vinohradnícku oblasť? Okrem vína tu nájdeš aj unikátnu rozhľadňu, ktorá má symbolický tvar dreveného suda. Z najvyššieho prístupného bodu sa môžeš pokochať panoramatickým výhľadom na celý región.

K rozhľadni vedie asfaltová cesta a značené cyklotrasy zo všetkých okolitých obcí, takže prístup k nej je pomerne jednoduchý. Navyše, rozhľadňa je aj osvetlená, preto ju môžeš navštíviť aj v romantickej večernej atmosfére a dopriať si tak výnimočný zážitok.

Rozhľadňa Čerešenka, obec Čižatice

Táto rozhľadňa je vlastne kamenná veža. Nájdeš ju medzi obcami Čižatice, Chrastné a Rozhanovce v okrese Košice. Postavili ju pri príležitosti 700. výročia bitky pri Rozhanovciach, takže slúži aj ako pamätné miesto.

Veža ponúka výhľad na Slanské vrchy, no dovidíš aj na Zemplínske vrchy v Maďarsku, východnú časť Volovských vrchov, Sopotnické vrchy či údolie Torysy. Dostaneš sa tam aj autom, keďže asfaltová cesta vedie takmer až k samotnej veži.

Ktorá z rozhľadní ťa zaujala najviac?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame