Mini farmy, ranče a kontaktné zoo na Slovensku: Pritúl sa k malým šelmám a pochváľ sa krásnou fotkou

dievča na farme

Mini farmy a ranče sú super aj na jednodňové výlety (Zdroj: Freepik/prostooleh)

#Leto je priam ako stvorené pre výlety. Nezúfaj, ak sa ti nepodarilo našetriť na dovolenku pri mori. Aj na Slovensku existuje veľa krásnych miest, ktoré môžeš navštíviť. Nemusí to byť len turistika či kúpalisko. Čo tak dopriať si zážitky so zvieratami? Mini farmy a ranče sú super aj na jednodňové výlety.

Pripravili sme pre teba prehľad areálov, kde nájdeš bežné, ale aj exotickejšie zvieratá. Na mnohých miestach je možnosť zvieratá kŕmiť či hladkať. Rozdelili sme ich na:

Mini farmy

Farma Park Lubina

Spomenutá farma je zároveň kontaktnou zoo. Nájdeš ju v srdci krásnej prírody na strednom Slovensku. Žijú tam menšie aj väčšie zvieratá, ktoré sú privyknuté na ľudskú spoločnosť. Obyvateľov tejto farmy môžeš pohladiť či nakŕmiť, všetko však za sprievodu animátora, ktorý ti ukáže, ako na to.

Kde? obec Lubina, okres Nové Mesto nad Váhom
Otváracia doba: otvorené majú počas víkendov a sviatkov od 10:00 do 18:00
Vstupné: od 15 rokov – 10 eur

Minizoo – gazdovský zverinec 

Zaži typickú gazdovskú farmu plnú prasiat, poníkov, kráv, oviec, kôz, králikov či hydiny. Domáce zvieratá sú rozmiestnené po celom areáli a každý výbeh je prehľadne označený. Takže sa nemusíš báť, že sa náhodou stratíš, keďže pohyb po objekte je bez sprievodcu.

K farme okrem iného patrí aj salaš, kde si môžeš zakúpiť miestne dobroty. Ponuka je naozaj pestrá – od údených a čerstvých syrov, cez bryndzu, až po čerstvú žinčicu. Ak máš záujem, pracovníci ti dokonca výrobu týchto dobrôt radi predvedú!

Kde?  obec Turčianske Kľačany, okres Martin
Otváracia doba: Pondelok až štvrtok od 10:00 do 17:00, piatky a soboty od 10:00 do 20:00, nedele od 10:00 do 19:00
Vstupné: organizované skupiny – 1 euro/osoba, jednotlivci – (neuvedené)

Pozri si salaš aj s jeho obyvateľmi (Zdroj: Oficiálna webstránka Gazdovského zverinca, Turčianske Kľačany)

Vidiecky dvor 

Rodinná atmosféra a príjemné prostredie posúva túto mini farmu, resp. mini zoo na iný level. Stretnúť tu môžeš mnohé druhy zvierat – od lesných až po exotické. V areáli si môžeš posedieť v príjemnom prostredí, či doplniť sily v miestnom bufete. V ponuke je možnosť fotenia sa so zvieratami – budeš mať zážitok a tiež zaujímavú fotku na Instagram!

Kde? Prešov
Otváracia doba: denne od 10:00 do 18:00
Vstupné: od 15 rokov – 3,50 eur 


 

Mini farma Donovalkovo

Táto mini farma je naozaj mini! Nájdeš tu plno zvieratiek, ale v mini verzii – mini ovečky, mini kozliatka, zajace, drobné poníky, mini oslicu, malinkú kobylku a mnohé iné. Môžeš si tu taktiež skúsiť farmárčenie – opatera o zvieratá, ako napríklad kŕmenie (krmivo si vieš zakúpiť za symbolické jedno euro) či fotky so zvieratami sú samozrejmosť!

Kde? Donovaly
Otváracia doba: denne od 10:00 do 17:00
Vstupné: pracovné dni – 14 eur, víkendy a sviatky – 15 eur

Ranče na Slovensku

Ranč pod Babicou 

Tento ranč ukrýva desiatky druhov zvierat až zo šiestich kontinentov! Nájdeš tu klasiku, ako hospodárske zvieratá a lesnú zver, ale aj exotické druhy, ako napríklad ťavy, levy, surikaty či klokany. Okrem iného sa na ranči usporadúvajú rôzne akcie, ako napríklad súťaž vo varení guláša, kapustnice či halušiek.

Za poplatok si tiež môžeš vyskúšať rybolov a úlovok si odkúpiť. Čo povieš na vlastnoručne zadováženú večeru?

Kde? obec Bojná, okres Topoľčany
Otváracia doba: denne od 10:00 do 18:00
Vstupné: 10 eur

Ranč u Ňuňa

Dokonalý vidiecky cestovný ruch! Nachádza sa v nádhernom prostredí prírody. Je ako stvorený pre milovníkov koní a hospodárskych zvierat.  Okrem bežných domácich zvierat tu nájdeš aj škótsky horský dobytok, klokany, muflóny či lamy!

Absolvovať tiež môžeš základný jazdecký kurz, ale aj príležitostné jazdy na poníkovi či koni v aréne alebo v prírode.

Kde? obec Litava, okres Krupina
Otváracia doba: pondelky až piatky od 9:00 do 18:00, soboty a nedele od 9:00 do 19:00
Vstupné: (neuvedené)

Domáce zvieratká sú na ľudí zvyknuté (Zdroj: Oficiálna webstránka Ranč u Ňuňa, Litava)

Ranč Šugov

Ranč má široké využitie – v lese pri rybníku, na krásnom tichom mieste nájdeš relax, romantiku aj mnohé zážitky. O vyžitie tu nebudú ukrátené ani kreatívne duše, ranč totiž usporadúva vernisáže obrazov, ale aj relaxačno-maliarske kurzy pod dohľadom profesionálnej lektorky.

Kde? obec Medzev (Šugovská dolina), okres Košice
Otváracia doba: sobota od 9:00 do 20:00, nedeľa od 9:00 do 19:00
Vstupné: (neuvedené)

Ranč u Bobiho

Tento ranč je orientovaný na milovníkov koní. Môžeš si tu užiť jazdenie na koni, ktoré spája tradičné westernové prvky so zábavnou aktivitou pre každého. Jazdecký areál určite naplní tvoje očakávania! V ponuke sú však aj iné voľnočasové aktivity – od profesionálnej off road dráhy, cez ihriská, plážový volejbal, bowling, až po mini golf!

Kde? Nový Tekov, okres Levice
Otváracia doba: od nedele do štvrtka od 7:00 do 22:00, piatky a soboty od 7:00 do 23:00
Vstupné: (neuvedené)  

Kontaktné zoo

Zookontakt

Tento areál je jednou z najznámejších kontaktných zoo na Slovensku. Okrem zvieracích obyvateľov tu nájdeš aj mnohé atrakcie, ktoré stoja za to. Príležitostne tu bývajú rôzne kultúrne podujatia – od koncertov až po diskusie.

Čo sa týka zvierat, zažiješ fyzickú blízkosť takmer všetkých druhov. Čakajú ťa tu rôzne druhy vtákov, motýle, bežné hospodárske zvieratá, ale aj exotika v podobe obrovských korytnačiek, tigrov, levov a iných mačkovitých šeliem. Zážitok ti doplnia pútavým výkladom ošetrovatelia.

Kde? Liptovský Mikuláš
Otváracia doba: denne od 10:00 do 18:00
Vstupné: 14 eur

Malkia park

Táto kontaktná zoo má za sebou aj skvelú myšlienku – ubytovávajú len zvieratá, ktoré sa narodili v zajatí, a vo voľnej prírode by neprežili. Ošetrovatelia sa starajú o mnohé primáty, mäsožravce, vtáky, plazy, hlodavce a mačkovité šelmy.

Ako návštevník môžeš nakŕmiť napríklad zebry, ťavy či lamy, ale aj kačky či labute. Ak po takom zážitku vyhladneš, k dispozícií je bar a bistro, v ktorom nájdeš samé dobroty.

Kde? Orechová Potôň, okres Dunajská Streda
Otváracia doba: utorky až nedele od 10:00 do 18:00
Vstupné: dospelý – 15 eur, študenti (s ISIC kartou) – 11 eur

Gazdovský dvor Náš sen

Príjemné prostredie stvorené na oddych. Počas návštevy môžeš niektoré zo zvierat kŕmiť či česať. Nájdeš tu zvieratá, ktoré kedysi chovali ľudia na dedinách v každom dvore – kačky, poníky, ovce, kozy, kravy, prasatá, králiky, sliepky či holuby, no nájdeš tiež emu, lamy, morské prasiatka či pávy.

Kde? Pusté Úľany, okres Galanta
Otváracia doba: júl – august každý deň od 14:00 do 19:30
Vstupné: od 15 rokov – 7 eur

Madonan Farm Park

Farma v Bojničkách ponúka kontakt so svojimi obyvateľmi, ktorých tiež môžeš nakŕmiť. Orientujú sa na gazdovské zvieratá. Môžeš si tu vychutnať mnohé zážitky, ako napríklad jazdu na koni, lukostreľbu či tubingovú dráhu. V ponuke je dokonca aj simulátor dojenia kráv!

Kde? Bojničky, okres Hlohovec
Otváracia doba: denne od 10:00 do 22:00
Vstupné: pondelky až piatky – 5 eur, soboty a nedele – 6 eur

Tak čo, na ktorý ranč alebo farmu sa toto leto vyberieš?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame