#O problémoch s množstvom odpadu a znečisťovania životného prostredia sa hovorí prakticky non-stop. Odborníci, ale aj laická verejnosť, sa snažia spoločnými silami nájsť riešenie. Čistením svojho okolia rozhodne prispeješ „svojou troškou“ no stav planéty potrebuje radikálnejšie riešenie. Vedci tvrdia, že tu jedno predsa len je…
Záplava odpadu
Zemeguľa je prakticky zavalená odpadom. Podľa údajov, na ktoré odkazuje portál The Conversation, dokázalo ľudstvo od čias priemyselnej revolúcie vytvoriť až 30 biliónov ton vecí – od mrakodrapov a mostov až po oblečenie či plastové tašky. Hoci sú tieto veci veľkým pokrokom, za ktorý by si mal byť rád, vynálezy zastupujú aj negatívnu stránku – znečistenie planéty ich produkciou a následnou nerecykláciou.
„V celosvetovom meradle ľudia k tomuto súčtu každý deň pridajú 350 miliónov ton. A čo je horšie, s veľkou časťou svetového odpadu sa zle nakladá – hádže sa na zem, do vodných tokov a na otvorené skládky v mestách a obciach. Tým sa ľudia vystavujú vážnym zdravotným rizikám,” vysvetľuje Kate O‘Neill, ktorá je profesorkou globálnej environmentalistiky na Kalifornskej univerzite.
Bizarné riešenie vedcov
Našli sa vedci, ktorí prišli s riešením zásadného environmentálneho problém – navrhli bizarný spôsob, a to posielanie odpadu do vesmíru. Príde ti to šialené? Samozrejme, že aj je. Ak by to šlo, ľudstvo by tento krok urobilo už dávno. Avšak, odborníci prišli s možnosťou, ktorá by mohla fungovať.
Navrhli, že by sa vývoz týkal najmä použitých rádioaktívnych palivových tyčí z jadrových elektrární. „Je pravda, že jadrový odpad zostane extrémne nebezpečný po desiatky tisíc rokov a ľudia doteraz odviedli mizernú prácu, aby ho bezpečne zlikvidovali na Zemi,” uvádza O’Neill.
Bezpečnosť a praktickosť na prvom mieste
Otázkou však zostáva praktická stránka veci. Je bezpečné, aby rakety odvážali takýto nebezpečný odpad? Oplatí si to po finančnej stránke? Nie je vo vesmíre už veľké množstvo odpadu z rozbitých družíc a úlomkov meteoritov?
Odborníci sa vyššie uvedenými otázkami zaoberajú a zvažujú, aká alternatíva bude najvhodnejšia pre všetkých. „Tu ide o stratégiu – znížte množstvo odpadu, ktorý ide na skládky, spaľovne, otvorené skládky na pevnine a v oceánoch. Časť tejto práce je na vládach, ktoré stanovujú pravidlá týkajúce sa otázok, ako je povolenie jednorazových plastových tašiek. Existuje však veľa vecí, ktoré môžu ľudia urobiť, aby znížili množstvo odpadu vo svojom každodennom živote,” odkazujú odborníci.
Zdieľať na