Vyriešime klimatickú krízu? Vedci prišli s geniálnym nápadom, ako schladiť planétu

Vrstva, ktorou by mala byť pokrytá aspoň časť povrchu, by mala pozostávať z úlomkov skla (Zdroj: Freepik/freepik)

#Globálne otepľovanie je vážny problém, nad ktorým netreba mávnuť rukou. Zhoršujúca sa klimatická kríza privádza ľudí k tomu, aby vymýšľali stále nové spôsoby na záchranu našej planéty. Rekordné teploty ohrozujú životné podmienky a je podstatné, aby sa zemeguľa postupne akýmkoľvek spôsobom ochladzovala. Vedci vymysleli nový spôsob, ktorý by mohol byť nápomocný.  

Nový spôsob ochladenia

Teplotné rekordy nemožno ďalej ignorovať. V tomto duchu sa nesie aj nový vedecký objav, o ktorom informoval portál Space. Vedci predstavili svetu nový spôsob záchrany našej planéty. Spočíva v špeciálnom sklenenom nátere, ktorý svojimi vlastnosťami zabraňuje prehrievaniu povrchu.

Vrstva, ktorou by mala byť pokrytá aspoň časť povrchu, by mala pozostávať z úlomkov skla a častíc oxidu hlinitého. Vďaka vlastnostiam týchto látok by ochranný film dokázal odpudzovať slnečné svetlo. Náter by mal byť aplikovaný na veľké plochy ako napríklad strechy veľkých budov či cestné komunikácie.

Chladiace sklo

Vedci prišli so skvelou správou. Podľa výsledkov štúdie dokáže tento materiál odraziť takmer všetko slnečné žiarenie nazad do vesmíru. Ak by bolo aplikované na väčšinu veľkých plôch (minimálne vo veľkých mestách), ľudstvo by dokázalo odvrátiť možnú globálnu katastrofu.

„Toto chladiace sklo je viac než len nový materiál. Je to kľúčová časť riešenia klimatických zmien. To by mohlo zmeniť spôsob nášho života a pomôcť nám lepšie sa starať o náš domov a našu planétu,“ vyjadril sa vedec, ktorý spomínanú štúdiu viedol.

Odolný materiál

Tento nový objav je geniálny! Nový náter, na keramickej báze, by mal byť odolný a vydržať minimiálne tri dekády. Vďaka svojim výnimočným vlastnostiam by mal dokázať odolať teplotám až do 1000 stupňov Celzia. Taktiež by mal byť ohňovzdorný a vodoodolný.

 „V tomto zmysle si myslím, že je to určite zaujímavá, potenciálne efektívna stratégia. Objav však bude musieť súťažiť s celým radom existujúcich prístupov, ktoré tiež ukázali potenciál pre dlhú životnosť,“ uviedol pre portál Space profesor Aaswath Raman, ktorý sa tiež podieľal na výskume.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame