V USA je legendou, korene má na Slovensku: Richard zostavil elitnú jednotku a napomohol k dolapeniu bin Ládina

Ilustračný obrázok vojaka

Príbeh Richarda Marcinka je fascinujúci (Zdroj: Unsplash/Kilian Karger)

#Byť vojakom je mimoriadne náročné. Stres, fyzická záťaž a rozhodnutia, ktoré môžu človeka ovplyvniť na celý život sú len niektoré aspekty života v armáde. Stať sa členom ozbrojených síl sa môže stať v podstate ktokoľvek, no tých najlepších na svete až tak veľa nie je.


Exkluzívne FOTO z výcviku slovenskej armády: Bez prikrášlenia, takto ste našich vojakov ešte nevideli


My ti dnes predstavíme človeka, ktorý nielenže patrí k absolútnej elite, zároveň sa tiež pričinil o zásadné zmeny v armáde Spojených štátov. Richard Marcinko má za sebou naozaj neuveriteľnú kariéru. Zaujímavosťou je, že jeho korene siahajú až na Slovensko.

vojak so zbraňou
Korene Richarda siahajú až na Slovensko (Zdroj: Pixabay/Amber Clay)

Predkovia z okolia Trnavy

Marcinko sa narodil 21. novembra 1940 rodičom Georgovi a Emilii Teresii Marcinko. Na svet prišiel v dome jeho starých rodičov Pavlíkovcov v mestečku Lansford v štáte Pensylvánia. Jeho starý otec Jozef Pavlík sa narodil v obci Horná Krupá neďaleko Trnavy a živil sa ako baník. Do Spojených štátov sa rozhodol emigrovať ešte v roku 1912.

Tu sa o dva roky neskôr oženil s devätnásťročnou Justinou Pinkas, ktorej rodičia pochádzali z Horných Orešian, taktiež neďaleko Trnavy. Aj jeho druhý starý otec sa živil ako baník, stará mama Maria zase pochádzala zo Zemplína. Aj napriek tomu, že je Richard Marcinko rodeným Američanom, hrdo sa hlási k svojim slovenským koreňom.

vojak mieri so zbraňou
Richard Marcinko patrí k legendám amerického námorníctva (Zdroj: Pixabay/Dariusz Sankowski)

Začiatky v armáde

Potom, ako Marcinko absolvoval Admiral Farragut Academy v Toms River, vo svojich 18. rokoch si to namieril do amerického vojenského námorníctva. V talianskom Neapole pracoval ako telegrafista, no potom sa prihlásil do jednotiek vojenských potápačov Underwater Demolition Team. Začiatkom 60. rokov sa stal členom novoformovaných jednotiek SEAL.


Jeden z najohavnejších zločinov v Československu: Kanibalská vražda dvoch chlapcov vydesila aj skúsených vyšetrovateľov


Výcvik v SEAL (Sea, Air and Land) je mimoriadne náročný a môže trvať aj 30 mesiacov. Po výcviku Marcinka poslali do Vietnamu, kde velil útoku na ostrov Ilo-Ilo. Tým sa však jeho pobyt vo Vietname neskončil. Do krajiny sa o niekoľko mesiacov vrátil s tímom SEAL Team 2, ako veliteľ ôsmej roty.

Počas známej ofenzívy Tet vydal príkaz svojej rote, aby asistovala špeciálnym jednotkám v meste Chau Doc. Tam sa začala bitka v uliciach mesta s cieľom záchrany amerických zdravotných sestier zajatých v mestskom kostole a nemocnici. Po pôsobení vo Vietname sa venoval štúdiu a postupne sa prepracoval na korvetného kapitána a následne veliaceho dôstojníka jednotky SEAL Team Two.

SEAL Team 6

V roku 1979 bol počas iránskej krízy vybraný ako jeden z dvoch styčných veliteľov útvaru TAT (Terrorist Action Team). Jeho úlohou bolo navrhnúť plán oslobodenia amerických rukojemníkov v Iráne. Námorníctvo sa však obávalo, že výsledná operácia Eagle Claw nakoniec skrachuje, a preto padlo rozhodnutie o vytvorení protiteroristického tímu na čele s Marcinkom.

Takto vznikla legendárna jednotka SEAL Team 6. V tom čase mali Spojené štáty len Team One a Two, toto pomenovanie Marcinko vybral preto, aby zmiatol protivníkov. Mužov do jednotky vyberal Richard osobne a tímu velil tri roky – o rok viac, ako je typické pre námornú pechotu. Zoskupenie bolo oficiálne rozpustené v roku 1987, jeho členovia sa však postarali o vznik United States Naval Special Warfare Development Group, ktorá je utajená a operuje po celom svete. Ich najslávnejšou akciou je Neptune’s Spea z roku 2011, pri ktorej zabili teroristu Usáma bin Ládina.

Hľadanie slabých miest v armáde

Marcinko v roku 1984 dostal za úlohu vytvoriť jednotku, ktorá bude testovať zraniteľnosť amerického námorníctva. Dostala názov Red Cell a testovala bezpečnosť námorných základní, atómových ponoriek, lodí, civilných letísk a amerických veľvyslanectiev.


Sklad atómových zbraní v Československu stojí dodnes: Pozri, ako to vyzerá v jeho vnútri


Pod Marcinkovým vedením boli schopní infiltrovať sa do zdanlivo nepreniknuteľných, vysoko bezpečných základní a iných objektov, vrátane prezidentského lietadla Air Force One a odkrývať chyby bez incidentov. Marcinko tvrdí, že Červená bunka úspešne ukoristila napríklad kódy pre použitie jadrových zbraní. Bývalí členovia Red Cell sa však neskôr vyjadrili, že tieto cvičenia mohli byť len krytím iných operácií proti reálnym teroristom.

Väzenie a písanie kníh

Skutočnosť testovacích akcií by mohol potvrdzovať aj fakt, že Marcinko strávil istý čas vo väzení. Dôvodom bolo podozrenie zo sprenevery pri nákupe ručných granátov. Marcinko vo svojej biografii však tvrdí, že sa stal subjektom honby na čarodejnice za svoju prácu v Červenej bunke a že sprenevera objavila slabosť bezpečnosti armády.

Marcinko sa môže pochváliť množstvom vyznamenaní, ale aj publikovaných kníh. Tie by sme mohli rozdeliť na biografické a fikciu. Okrem toho sa ako konzultant podieľal na tvorbe veľkého množstva filmov a seriálov. V súčasnosti má 80. rokov a právom patrí k žijúcim legendám amerického námorníctva.

Zdroj: Wikipedia.com, hashtag.sk
Odporúčame