REWATCH: Kali, Separ a Matej Straka – Zlý príklad bez príchute dissu

V rýchlom tempe pokračujeme v našej rubrike REWATCH, kde sa venujeme trackom, ktoré majú pár rokov, pričom buď sa im svojho času nedostalo toľko pozornosti ako by si zaslúžili, respektíve jednalo sa o skutočne zaujímavé spolupráce, ktoré stoja za to, že si ich po niekoľkých rokoch oživíme. Toto je rozhodne druhý prípad. Jedná sa Kaliho track Zlý príklad, kde sa na feate objavujú Separ a člen skupiny Nerieš Matej Straka. Je z toho skladba, ktorú priaznivci (nielen Kaliho) počúvajú dodnes a má silný odkaz. 

Práve emócia je to, čo vo vás skladba najčastejšie zanechá. Jasné, videoklipy vedia zaujať, text sa vám vie dostať pod kožu a môžete si pospevovať a prípadne zapamätať na dlhé obdobie. Ale keď po rokoch počujete určitú skladbu, častokrát presne viete, kedy ste sa k nej prvý raz dostali, prípadne máte konkrétnu situáciu zafixovanú s konkrétnym trackom. A pieseň, o ktorej bude reč v dnešnom dieli, Zlý príklad, v sebe má odkaz, ktorý je nadčasový, a rovnako tak vyvoláva silnú emóciu.

Track uzrel svetlo sveta v roku 2016 a nesie názov po sólovom albume Kaliho. K dnešnému dňu ho videlo na video platforme YouTube viac ako 8,8 milióna ľudí a keď sa na to pozrieme logicky, niet sa čo čudovať. Kali je na tomto tracku vynikajúci, nemenej výborný je Separ a oboch dopĺňa Matej Straka, ktorému niet čo vytknúť. Keď spojíte týchto troch, vzniká vzácna spolupráca, o ktorej sa hovorí aj v roku 2020. Pritom, veľa ľudí bolo svojho času prekvapených, že sa Kali objavil na jednej skladbe so Separom. Boli totiž v tom, že je medzi nimi vzájomná nevraživosť, ktorú vyvola diss Škola rapu.

Škola rapu je jednou z najznámejších slovenských rapových skladieb, ktorej cieľom bol diss. Trojica Rytmus, Momo a Separ si zobrala za cieľ niekoľko rapperov, ktorí im ležali v žalúdku. Každý dissoval „podľa svojho výberu“, pričom Momo dissoval Kaliho aj jeho DJ-a Petra Panna. A vzhľadom na to, že na Škole rapu sa objavoval aj Separ, spoločný track Separa s Kalim o nejaký čas neskôr vyvolal naozaj niekoľko otázok. Kali sa k tejto téme vrátil v pomerne aktuálnom rozhovore s Osťom, kde hovorí, že áno, Separ bol súčasťou dissu, kde zazneli silné slová aj na jeho adresu, ale treba si uvedomiť, že Separ Kaliho nedissoval a medzi nimi nepanovali žiadne prehnané zlé emócie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Je Pusha-T lepší ako Eminem, The Game či Kendrick?

Aj to v roku 2016 prispelo k tomu, že tento track bol ostro sledovaný. Ono, Kali a Separ nespolupracujú často, ale keď už, tak je to poriadny rapový náklad, ktorý si ľudia „idú“ ešte dlho po vydaní. V tomto prípade to navyše umocňuje Matej Straka, ktorý je takpovediac zárukou toho, že skladbu nepokazí, ale práve naopak, posunie ju na novú úroveň. K tomu môžeme pridať zaujímavý videoklip a máme skladbu, na ktorej necítiť zub času.

Samotný track ponúka množstvo zaujímavých myšlienok, pričom podstatou je to, že prečo by mali byť chalani príkladom a vzorom pre ľudí, ktorí si to častokrát ani nezaslúžia. Sú sledovaní, sú úspešní a neraz sú kritizovaní za to, že nie sú vhodnými vzormi pre mládež. Ale, vzhľadom na to, že rap je žáner, ktorý išiel často mimo spoločensky zaužívané faktory, nikto od nich nemôže vyžadovať, aby boli vzormi. Na to sú iné autority. Avšak samozrejme, vždy je to o sebauvedomení jednotlivca.

O hudbu sa postaral Matej Straka, o video Dušan Krajčovič. Kaliho album Zlý príklad sa zaradil medzi najlepšie v jeho kariére a táto skladba patrila medzi najsledovanejšie. A nebudeme si klamať, kombináciu tejto trojice na jednej skladbe by sme si určite radi vypočuli aj niekedy v budúcnosti. Rozhodne by mali čo ponúknuť.

Foto: Separ, Kali, Matej Straka, credits: Matej S. – Erik Tomašák, Separ – Instagram, Kali – Rap Generation

Odporúčame