Revolúcia v krypte: Ethereum spotrebuje o 99 % menej elektriny, ako je to možné?

Ethereum nižšia spotreba energie

Ethereum spotrebuje ročne už len 2600 megawatt hodín (Zdroj: GettyImages)

#Druhá najhodnotnejšia kryptomena na svete dokončila v polovici septembra aktualizáciu softvéru s názvom „The Merge“ (zlúčenie). Vďaka tomu drasticky znížila spotrebu energie potrebnej na svoje fungovanie, a to až o 99 percent!

Po rokoch vývoja a odkladov sa aktualizácia blockchainovej siete podľa neziskovky Ethereum Foundation konečne ukončila. Na technologicky komplikovanom procese sa podieľali tisícky vývojárov a z aktualizácie sa stal jeden z najťažších open-source softvérových projektov histórie. Blockchain Etherea tak už nejaký čas funguje namiesto mechanizmu proof-of-work na princípe proof-of-stake.

Pôvodný verzus súčasný systém

Enormné zníženie znečistenia vyplýva zo zmeny spôsobu, akým používatelia Etherea získavajú nové tokeny. V minulosti mechanizmus overovania transakcií vyžadoval, aby používatelia, nazývaní aj ťažiari, pracovali s výkonnými počítačmi pri riešení zložitých hádaniek, a tak získavali samotné tokeny etherea.

Súčasný proof-of-stake systém odsúva rolu zložitých a energeticky mimoriadne náročných výpočtov do úzadia. S novým systémom sa Ethereum zbavilo mechanizmu proof-of-work, ktorý využíva(l) obrovské množstvo výpočtového výkonu na overenie blokov nových transakcií. 

Kryptomeny nižšia spotreba energie
Druhá najhodnotnejšia kryptomena drasticky znížila spotrebu energie (Zdroj: GettyImages)

Namiesto hádaniek stávky

Teraz Ethereum používa nový mechanizmus proof-of-stake, ktorý ťažiarov zbavuje povinnosti riešiť hádanky a namiesto toho ich núti „stávkovať“. Validátori transakcií teraz môžu do siete „staviť“ niektoré zo svojich tokenov, aby mali možnosť nové bloky transakcií overiť. Na oplátku budú odmenení tokenmi.

Sieť stále potrebuje počítače na ukladanie údajov a overovanie transakcií. Ťažiari musia podľa všetkého prevádzkovať svoj hardvér nepretržite ako doposiaľ. Zásadným rozdielom je, že ich hardvér nemusí byť zďaleka taký náročný na energiu.

Ušetrí 99,988 % energie

V rámci kryptomien ide o dôležitý míľnik, keďže tento systém znamená ekologickejšiu a energeticky efektívnejšiu metódu. Zásadná zmena v overovaní transakcií zároveň vytvára väčší tlak aj na ostatné kryptomeny, ktoré stále bežia na proof-of-work systéme. Slonom v miestnosti je jednotka na trhu Bitcoin, ktorý v súčasnosti podľa odhadov zhltne ročne viac elektriny ako celý Kazachstan.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dovolenka s obmedzeným rozpočtom: Ako zažiť výlet snov, aj keď máš málo peňazí?

„Máme to za sebou! Zlúčenie dopadlo dobre. Toto je veľký moment pre ekosystém Etherea,“ napísal na Twitteri zakladateľ kryptomeny Vitalik Buterin a dodal, že „zlúčením sa zníži celosvetová spotreba elektriny o 0,2 %.“

Kryptomeny zaznamenali v posledných rokoch raketový nárast popularity, koncom minulého roka vystrelili na rekordné ceny. Boli však kritizované za extrémne kolísanie cien, ako aj poškodzovanie životného prostredia z dôvodu vysokej spotreby energie. Nový proof-of-stake systém síce volatilitu trhu nerieši, zato výrazne šetrí energiu.

Podľa analýzy výskumnej spoločnosti Crypto Carbon Ratings Institute (CCRI) sa spotreba energie Etherea po „The Merge“ zníži o neuveriteľných 99,988 %. CCRI podľa analýzy očakáva, že z 23 miliónov megawatt hodín Ethereum spotrebuje ročne už len 2600 megawatt hodín.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame