RETRO: Majster N a ďalších 7 super programov, na ktoré sme ako deti nedali dopustiť

#Nie vždy mali deti naservírované programy kúpené zo zahraničia. V našom detstve sme totiž víkendové rána trávili pred televíziou, kde sme pozerali rozprávky, súťaže a programy charizmatických moderátorov. A tiež sme vídavali bábky, z ktorých máme niektorí dodnes nočné mory.

Pri príležitosti smutného odchodu legendárneho Majstra N, ktorý zomrel 28. augusta po dlhej chorobe, sme pre vás vybrali 8 parádnych detských programov, ktoré nám televízie servírovali.

Majster N

V čase pred Kakaom a komerčnými televíziami sme tu mali aj Majstra N, ktorý vystupoval napríklad v mládežníckej relácii Crn Crn. Majster N tvoril experimenty, trúsil vtipné poznámky, varil žabí sliz a bol skrátka neodolateľný. Tiež išlo pravdepodobne o jediného moderátora relácie, ktorý mohol divákom s láskou hovoriť „Deti moje osprostené.“ Tak Majster N, odpočívaj v pokoji!

Kakao

Pre deti vyrastajúce v 90. rokoch to bola asi najväčšia legenda. Víkendové rána patrili Martinovi a Igorovi a ich relácii Kakao. Išlo o program, v ktorom sa striedali reportáže, rozhovory, zábavné scénky a tiež obľúbené rozprávky. Kakao Markíza vysielala až do roku 2005, aj keď už s inými moderátormi.

Od Kuka do Kuka

Paťa a Kuko boli nerozlučnou dvojicou začiatkom 90. rokov na STV, preto si ich budú pamätať tí skôr narodení. Opäť išlo o blok, v ktorom sa striedali scénky s legendárnou bábkou – Kukom – a rozprávkami.

Slniečko/Raťafák Plachta

Ak sme spomínali detské relácie, ktorých sa diváci báli, na čele je dozaista legendárny Raťafák Plachta a taktiež Slniečko na rukavičke z prelomu 80. a 90. rokov. Pre niektorých sú tieto postavy z verejnoprávnej televízie synonymom detstva, pre iných doteraz zdrojom zlých snov.

https://www.youtube.com/watch?v=qCVpnIKj33Y

Level majstrov

Počítačové hry boli na obrazovkách skutočnou témou. Pred viac ako 20 rokmi vysielala VTV reláciu Level majstrov, v ktorej hrali hráči v štúdiu rôzne hry na PlayStation. Zaujímavosťou je, že reláciu moderoval Jožo Pročko alias Robot Cooler a herečka Zuzana Fialová.

Maxihra

Maxihra tiež pôvodne začala na STV a až neskôr sa presunula na Markízu. Išlo o program, v ktorom deti mohli cez telefón hrať hru Crash Bandicoot a dostať za to cenu, akými boli napríklad plyšové hračky či spoločenské hry. Ach, nevinné detstvo… Mimochodom, Maxihre sme sa dokonca venovali v samostatnom článku.

Ponorka na Dunaji

Ján Kroner v štýlovej čiernej čiapke a najmä kráľ záporákov – Leopold Haverl – ako Kapitán Magor. To hovorí za všetko. Ponorka na Dunaji sa začiatkom tohto storočia vysielala na STV, išlo o kreatívnu súťaž detských tímov, v ktorej súťažiaci bojovali proti rôznym nástrahám. Parádny nápad, dnes už by sme niečo také stretli v televízii asi ťažko.

Matelko

Toto sme sem pridali pre najstaršiu skupinu našich čitateľov. Matelko čiže Malý televízny kolotoč poučoval v 80. rokoch deti, ukazoval im rôzne elementy života a Drobček občas zavítal aj do roľníckych družstiev. Nezabudnuteľná bola najmä jeho zvučka: „Čujte, čo čo čo… Čujte sa sa sa. Čujte čo, čujte sa v svete stalo.“

https://www.youtube.com/watch?v=vqplUlOsoHA

Odporúčame