Redakcia vybrala najlepšie albumy a skladby za rok 2021

Rok 2021 je pomaly za nami a na dvere klope záhadný rok 2022. Pýtate sa prečo?

Na to existuje veľmi jednoduchá odpoveď – koronavírus. Je zložité nechodiť na koncerty a neužívať si skladby a albumy na vlastnej koži. Na druhú stranu, niektorí umelci vydávajú odlišný typ skladieb, pri ktorých sa sústredia viac na výpovednú hodnotu, než na to, ako by to fungovalo naživo. Tak či onak, tento rok sme sa dočkali od česko-slovenskej scény poriadnej hudobnej nádielky. Aj preto sme napísali úvahu do 5 dôvodov, prečo je 2021 najlepší rok v histórii SK rapu. Bratia Česi vôbec nezaostávali a taktiež vzniklo z ich dielne mnoho kvalitných počinov. Dnes sa pozrieme na to, ako tento rok hodnotili naši redaktori.

Generaciurapu.sk tvoria 4 ľudia – (IG: Jakub, Edy, Vavi a Stano), ktorí sa zaoberajú rapovým žánrom už nejaký ten piatok, takže tieto rebríčky a výbery môžete považovať za úplne subjektívne hodnotenia. Položili sme si pár otázok, na ktoré každý z redakcie odpovedal. Tak – nech sa páči 🙂

redakcia generacia rapu
1. Ako hodnotíš túto covidovú éru v roku 2021? Myslíš, že to má nejaký dopad na rap?

Jakub: Myslím si, že covid ovplyvnil hlavne príjmy interpretov, čo sa u každého prejavilo rôzne. V zásade som ale nepostrehol neobvyklú zmenu v lyrike či štýle. Každý interpret tvorí pre svoju fanbase a rok 2021 bol jednoznačne jeden z najsilnejších, aké si pamätám.

Edy: Určite áno. Interpreti, ktorí mali veľký fanbase môžu žiť pokojne aj bez koncertov, tí, ktorí mali príjmy na základe live shows, tak sú celkom nahratí. Maličkú zmenu vidím aj v koncepte nových albumov. Môžeme počuť viac obsahu v lyrics aj iné koncepty, ktoré nemusia fungovať naživo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 30 najlepších historických filmov: Kultové klasiky, ktoré ťa budú baviť viac ako hodiny dejepisu

Vavi: Myslím si, že sme sa dočkali najkvalitnejšieho roku v histórii slovenského rapu. Týka sa to počtu kvalitných songov, albumov aj videoklipov. Pandémia ovplyvnila všetkých, aj rapperov, či už debatujeme o početnosti alebo obsahu trackov, ktoré produkujú. Osobne mám pocit, že sa objavil väčší počet osobnejších songov, ako keby interpreti poskytli o niečo detailnejší pohľad do svojej duše, než v minulosti.

Stano: Neviem či to je priamo tým, ale určite sú raperi v tvorení hudby aktívnejší. Síce sa to občas odzrkadlí na kratšej dĺžke albumov, ale vychádza toho určite veľa, čiže si je z čoho vyberať. Len dúfam, že ak to takto pôjde ďalej, tak nezačne kvantita prevažovať nad kvalitou.

5 dôvodov, prečo je toto najlepší rok v histórii SK rapu

2. Vymenuj mi podľa teba najlepších 5+5 trackov, ktoré vyšli v roku 2021 na Slovensku a Česku.

Jakub: CZ: Nezměníš – Nik Tendo, Stíny – Viktor Sheen, Beckham – Cashanova Bulhar, Hlavy na hlavy – Robin Zoot, Top Boy – 58G a doplnil by som aj Calin – Praha/Vídeň. Každopádne je takmer nemožné vybrať len 5 trackov, ale takto to cítim teraz. SK: Wasted – Radikal Chef, Reklama na rap – Kontrafakt,  Deň strieda tmu – Pil C feat. Separ,  Hurikán – Duch,Bez slov – Shimmi.

Edy:  Zo Slovenska to sú podľa mňa: KF – Reklama na rap, Jerry Lee – G.U.C.C.I. ft. Ego, Nerieš, Separ, Palermo, DMS – Tanečná Pesnička, Samey ft. Gleb, Natalia Hulejova – breeze, Radikal Chef – Zentiva a CZ: Yzomandias – Jedna Dva, Koky – Black Gloves ft. Separ, Yzomandias – BodyBag, Viktor Sheen – Baby Shark ft. Robin Zoot, Nik Tendo – 13.komnata.

Vavi: Toto je skutočne náročná úloha, sčasti možno až nevďačná. Vybral by som aj 30 trackov, pretože tento rok bol naozaj kvalitný a pestrý. Ale aby som nezdržoval: Za Slovensko: Stroj, Vydržať, Zentiva, Tanečná pesnička, Reklama na rap. Za Česko: Líp než teď, 13.komnata, Černej kůň, Virtuální drogy a Jedna Dva.

Stano: Pil C feat. Separ – “Deň strieda tmu” Kontrafakt – “Reklama na rap” Kontrafakt – “Vyspím sa až v hrobe” DMS – “Rampa” H16 – “Nech vidia 2” a z CZ: Viktor Sheen – “Příbehy a sny” Marpo feat. Separ – “Voldemort” Jickson – “Obsidian” Calin – “Praha/Vídeň” Mapro – “Vietnam”.

Yzo vie ako robiť rap. „JEDNA DVA“, song, ktorý roztrhá rankingy

3. Aké 3 albumy si najčastejšie počúval tento rok zo zahraničia a prečo?

Jakub: Pop Smoke – Faith (Deluxe): Pop Smoke-a som mal vždy veľmi rád a pochopiteľne som si tento posmrtný album nemohol nechať ujsť. Namotal som sa na neho rýchlo, tracky sú extrémne rôznorodé a najviac ma bavili veci 30, kde je Bizzy Banks a Demeanor, kde je Dua Lipa. 6LACK – East Atlanta Love Letter: Tento album už síce pár rokov má, no je to môj najobľúbenejší album vôbec. Takže aj tento rok som ho rotoval pomerne často.
The Weeknd – Starboy: Podobný pripad ako 6LACK. Samozrejme som počul asi všetky zásadné albumy ako napríklad Donda, CLB, The Voice of Heroes… Ale najviac si v playliste rotujem tieto staršie srdcovky.

Edy: Tento rok bol dosť silný, čo sa týka zahraničného rapu, najmä keď sa bavíme o USA. Najviac som sa tešil na Pop Smoke-a a jeho zrejme posledný posrmrtný album Faith (+ Deluxe). Okrem toho som si dosť išiel album Punk od Young Thuga, čo bol pre mňa asi najlepší album, ktorý vyšiel tento rok v USA. A prekvapil ma Lil Nas X s albumom Montero, kde dokázal, že nie je one hit wonder, ale naopak, je stroj na novodobé hity.

Vavi: Čo sa týka zahraničia, určite to boli Donda od Kanyeho Westa a Certified Lover Boy od Drakea. Prečo? Týchto dvoch vnímam ako „ťažké váhy” svetového rapu, chcel som si ich aktuálnu tvorbu čo najpodrobnejšie napočúvať. A do tretice? Možno prekvapím, ale je to album Different On Levels The Lord Allowed od basketbalistu Damiana Lillarda, ktorý rapuje pod menom Dame D.O.L.L.A. Mám ho rád ako hráča, interpreta aj človeka, jeho príbeh je taktiež plný inšpirácie.

Stano: Pop Smoke – FAITH – Pop Smoke po sebe zanechal veľa nevydanej hudby a jeho ďalší posmrtný album je určite jedným z najkvalitnejších zahraničných projektov, ktoré tento rok vyšli von. Pre mňa osobne aj najobľúbenejší. Kanye West – DONDA Drake – CERTIFIED LOVER BOY DONDA a CLB vyšli v podstate súčasne a tento “boj” sa nedal nesledovať. Takže som si napočúval oba projekty a Drake aj Kanye sú skvelí. Osobne sa mi však viac páči Drakeov prejav a jeho novinky si vždy rád vypočujem. Kanyeho nepočúvam až tak ako Drakea, ale album DONDA je objektívne dôležitým kúskom v skladačke celosvetového hudobného progresu, takže sa to nedalo vynechať.

4. Daj nám 3 najlepšie videoklipy, ktoré vznikli v CZ/SVK za tento rok.

Jakub: Za mňa veľmi ťažké, keďže videoklipy moc nesledujem. Ale z tých čo som videl: Reklama na rap – Kontrafakt, Jedna dva – Yzomandias, Cheers – Viktor Sheen ft. Rytmus.
Edy: Obidva klipy z KF – Reklama na rap a Iní. A takmer všetko čo natočí Jan Strach, čiže už veľakrát spomínaný Jedna Dva od Yza.
Vavi: Reklama na rap, Čaká nás Hollywood a STROJ.
Stano: Rytmus X Viktor Sheen – “Cheers” Kontrafakt – “Reklama na rap” Marpo – “Hillbilly”.

Rapová nálož od Kontrafaktu! Je toto najlepší slovenský videoklip? (Novinka)

5. Zoraď TOP10 českých a slovenských albumov, ktoré vyšli tento rok do jedného rebríčka.

Jakub: 10. Robin Zoot – Robby Trouble, 9. Hugo Toxxx – Mumie, 8. Shimmi – Kiddo, 7. Samey – Anarchia, 6. Nik Tendo – Jsem V pohodě, jsem v prdeli, 5. Slovenský Hollywood – Radikal, 4. KF Ako Rolls, 3. ADHD Kid – Duch, 2. Přiběhy a sny – Sheen, 1. Odsúdení na uspech – Pil C.

Edy: 10. Robin Zoot – Robby Trouble, 9. Dokkeytino – Tinovelly II, 8. Viktor Sheen – Příběhy a sny, 7. Yzomandias – Proyzum (Director’s Cut), 6. Pil C – Odsúdení na úspech, 5. Koky – Stát Ve Stínu, Dotýkat Se Hvězd,  4. Konex – Supernova, 3. DMS – HUHU, 2. Radikal – Slovenský Hollywood, 1. KF – KF ako Rolls

Vavi: Nedovolím si určovať poradie, ale vyberiem desiatku, nezávislo od pozícií, ktorá sa mi v tomto kalendárnom roku páčila najviac: KF ako Rolls, Odsúdení na úspech, Slovenský Hollywood, HUHU, Příběhy a sny, Jsem v pohodě, sem v prdeli, Supernova, Prozyum (Director’s Cut), MXI a Anarchia.

Stano: 10. Kali – ŽIVOT NENI ZLÝ 09. Nerieš – 311 08. DMS – HUHU 07. Jickson – OBSIDIAN 06. Radikal Chef – SLOVENSKÝ HOLLYWOOD 05. Marpo – BACKWOODS BRED 04. H16 – LOCKDOWN MUSIC 03. Viktor Sheen – PŘÍBEHY A SNY 02. Kontrafakt – KF AKO ROLLS 01. Pil C – ODSÚDENÍ NA ÚSPECH.

rukahore banner

6. Ktorý interpret z CZ/SVK podľa teba ukázal za rok 2021 najväčší posun?

Jakub: Najväčší progres za mňa urobil Duch. Pre tých, ktorí náhodou nevedia, jeho producentský pseudonym je Pilate. Album ADHD Kid je fantastický album a osobne som bol veľmi prekvapený, akého skvelého a stále pomerne neznámeho interpreta tu máme. Každopádne latku si sám pre seba nastavil vysoko a som veľmi zvedavý, kam sa bude uberať.

Edy: Za mňa je to Konex. Dokázal, že nepotrebuje nikoho k tomu, aby dokázal vytvoriť album, ktorý je plný bangerov. K tomu pripočítam super marketing, chytľavé beaty, ktoré sa neopakujú v každom druhom tracku a zdravé sebavedomie.

Vavi: Radikal Chef. Sledujem ho dlhšie a myslím si, že jeho tohtoročný album Slovenský Hollywood bol jednoznačnou deklaráciou toho, kam jeho kariéra smeruje. Vyzdvihol by som taktiež Konexa, ktorý sa značne zlepšuje s každým ďalším projektom.

Stano: Za mňa sa Pil C zase posunul ďalej a stále viac dokazuje, že aj na Slovensku sa dá rap robiť svetovo. V jeho hudbe je odkaz, skills, flow, hĺbka, poctivosť a ego v správnom pomere. Je čoraz väčšia radosť byť jeho fanúšik.

7. Aký rapový song si spájaš s Vianocami?

Jakub: H16 – Vianočné ilúzie.
Edy: Jednoznačne song Vianočná od Veca, Delika, Supu a Zveriny. Odkedy ten track vyšiel, počúvam ho každé Vianoce.
Vavi: V mojom prípade to nie je song, ale rovno celý album. Konkrétne Prepáčte od DMS. Viem, že toto CD sa ku mne dostalo pred vianočným obdobím a nejak-tak toto spojenie vo mne rezonuje dodnes.
Stano: Naflexx a Yung TT – “Vánoční 2”. Ak niekto nepozná, hneď si to dajte.

8. Na koho album sa tešíš najviac v roku 2022?

Jakub: Ak budú vydávať album, tak Duch a Radikal Chef. Z Česka Yzomandias a Ektor.
Edy: Netuším, kto bude v roku 2022 vydávať album, ale určite sa teším na legendárne pokračovanie albumu Yzomandias II. Zo Slovenska to je Strapo, ktorý nevydáva album každý rok, ale až vtedy, keď má čo povedať. A myslím, že je teda čo povedať.
Vavi: Pevne verím, že v roku 2022 sa dočkáme nového CD od Strapa. Čo sa lyriky a celkovej výpovednej hodnoty týka, patrí v mojich očiach medzi najsilnejšie rapové mená zo Slovenska a Českej republiky.
Stano: Na Strapa a som zvedavý čo Majk Spirit pripraví na albume Nový človek 2.

Strapo sa pýta fanúšikov: „Mám to dať von?“

9. Odkaz na záver pre našich čitateľov?

Jakub: Neriešte hlúposti, hudba je krásne subjektívna. Čo sa ti páči, to podpor. Čo sa ti nepáči, to nechaj tak.

Edy: Budeme vďační a nesmierne radi, ak nás budete čítať, zdieľať a šíriť náš obsah ďalej. Robíme to najmä pre fanúšikov rapu. Sme reklama na rap :D. A samozrejme všetko dobré do roku 2022. Nech je viac zdravší a pozitívnejší.

Vavi: Prajem nielen naším čitateľom, ale celkovo všetkým ľuďom, aby si vianočné sviatky užili, aby spomalili od každodenných povinností a venovali svoj čas blízkym osobám. Nech sa vám darí dosahovať v novom roku to, čo si zaumienite a ostaňte verní ako rapu, tak aj nám.

Stano: Nespoilujte Spider-Mana, ĎAKUJEM :-D.

A ak nás chcete podporiť, tak kupujte merch na Rukahore cez tento odkaz. Ďakujeme <3

Odporúčame