Známy svetový program s inováciami ide do finále: Jeho súčasťou je aj unikátny slovenský projekt

Red Bull Basement ide do finále

Red Bull Basement ide do finále (Zdroj: Filip Benček/Red Bull Content Pool)

#Traja slovenskí študenti sa so svojím projektom dostali medzi 38 finalistov svetového programu Red Bull Basement. S inováciou, ktorá môže spôsobiť revolúciou v dobíjaní malých elektrických zariadení, zabojujú o ocenenie Najlepší nápad roka 2020.


Rakúsko predstavené z úplne inej perspektívy: Wakeboardista priniesol vtipný príbeh zo Salzburgu


Technologickí nadšenci z vysokých škôl zo Slovenska sa do projektu Red Bull Basement mohli tento rok prihlásiť prvýkrát. Z celkového počtu 3800 študentských tímov z celého sveta sa v každej zo zapojených zemí vybral iba jeden najlepší. Našu krajinu bude reprezentovať víťazná trojica v zložení Branislav Brozmann (22), Andrej Zlámala (21) a Martin Janák (23). Ich revolučná powerbanka presvedčila verejnosť aj odbornú porotu a s prehľadom tak vyhrali národné kolo.

Charging Revolution

Prenosná nabíjačka, Charging Revolution, premieňa mechanickú energiu na elektrickú a je inšpirovaná posilňovacou pomôckou Powerball. Idea sa v hlavách mladých inovátorov zrodila iba pred dvomi mesiacmi, chalani zatiaľ zostrojili tri testovacie produkty a neustále sa posúvajú dopredu. Aktuálne sú vo fáze zefektívňovania a vychytávania múch. Do 9. decembra pracujú na vylepšeniach a radia sa pri tom aj s viacerými slovenskými odborníkmi. V polovici decembra už budú svoj projekt prezentovať pred medzinárodnou porotou.

Red Bull Basement ide do finále
Red Bull Basement ide do finále (Zdroj: Filip Benček/Red Bull Content Pool)

Powerbanku, ktorú mladí Slováci vymysleli, jednoducho dobijete vlastným pohybom a tak sa vám už nikdy nestane, že by ste ostali bež šťavy. Či už ste na horách alebo na festivale. Bližšie vám fungovanie vynálezu vysvetlia sami konštruktéri: „Guľu v nabíjačke človek šikovne roztočí s využitím gyroskopického momentu. Na povrchu tejto gule sú magnety otočené striedavo sever/juh a rýchle otáčanie magnetov na guli spôsobí zmenu magnetického poľa. V tomto magnetickom poli sa nachádza natočený medený drôt, nazývaný cievka. Elektromagnetickou indukciou – to je jav ktorý pred skoro 200 rokmi objavil veľký vedec Michael Faraday (áno, ten s tou klietkou) – sa začnú posúvať malé častice nazývané elektróny. Ich usmernené posúvanie v medenom drôte je vlastne elektrický prúd. Prúd je striedavý, to znamená, že raz tečie na jednu a raz na druhú stranu. Usmerníme ho mostíkom, na ceste je ešte zopár elektronických komponentov a náboj sa uchová v nabíjateľnej batérii, tak ako vo vašej powerbanke.“

Rozbeh vo veľkom

V polovici decembra sa slovenský tím zúčastní medzinárodného online workshopu, ktorý im pomôže aj s biznisovým uchopením, mentoringom či networkingom. To všetko za účasti svetových expertov, ktorým svoj projekt predstavia. Na tím s víťazným nápadom roka čaká pomoc s realizáciou, prepojenie s potenciálnymi investormi či podpora od firiem zapojených do tretieho ročníka Red Bull Basement.


Pri sledovaní jeho výkonu budeš celý čas v napätí: Mladý motorkár predviedol dávku odvahy priamo v múzeu lietadiel


Chalani z Charging Revolution idú do toho naplno, zlepšovaniu venujú takmer všetko voľný čas a vo svojich plánoch majú jasno: „Očakávame minimálne to, že budeme vedieť nabíjať prenosné zariadenia ako napríklad mobil, reprák… a to aspoň tak, aby to bolo konkurencieschopné voči ostatným powerbankám, ktoré na rozdiel od tej našej treba dopredu nabiť doma.“ Mladí študenti vymysleli jedinečný vynález, ktorý je ekologický a mohol by pomôcť aj tam, kde prístup k elektrine nie je samozrejmosťou: „Sila našej invencie tkvie v praktickosti a prístupnosti. Zaneprázdnený človek má energiu vo svojich rukách – v lese či na turistike ľahko nabiješ a nevyhasneš. Takisto si myslíme, že ľudia, ktorí majú obmedzený prístup k elektrine (napríklad aj v krajinách tretieho sveta), by si takto mohli premieňať energiu v podstate zadarmo.“ Ak sa chcete o Charging Revolution dozvedieť viac, prečítajte si celý rozhovor s trojicou vynálezcov na webe RedBull.sk.

Red Bull Basement ide do finále
Red Bull Basement ide do finále (Zdroj: Filip Benček/Red Bull Content Pool)

Red Bull Basement hľadá tie najzaujímavejšie študentské nápady zo všetkých kútov sveta a tým najzásadnejším pomôže aj s ich realizáciou. Už v decembri 2020 sa rozhodne o najlepšom nápade tohto roka. Slovensko bude reprezentovať tím Charging Revolution, ktorý prišiel s revolúciou v nabíjaní. Držíme im palce!

Zdroj: Tlačová správa, RedBull.sk
Odporúčame