#Jar patrí v Xiaomi vlajkovým modelom. Tentokrát má najnovší smartfón titul Xiaomi 15, ktorý síce dizajn menil len minimálne, ale zato ide o veľmi dôležité zmeny. Najväčšou sú však funkcie umelej inteligencie, ktorú čínsky výrobca implementoval a využijeme ich aj v Európe.
Znova vydarená dizajnová vlajka
V prvom rade musím priznať, že čistý dizajn vlajkových Xiaomi, ktoré razia od 13. série, sa mi veľmi páči. Je to v podstate tvrdené sklo spredu aj zozadu s hliníkovým rámom, ktoré je však tentoraz oveľa príjemnejšie brúsené a najmä matné. Z jedného rohu už tradične vystupuje pomerne veľký aj vysoký štvorec s tromi objektívmi a hĺbkovým senzorom.
Áno, aj pri nasadení pribaleného krytu je výstup obrovský a na rovnom povrchu sa nepríjemne nakláňa. Treba to jednoducho brať od úvahy. Tlačidlá hlasitosti aj uzamykanie sú na spoločnej pravej strane a pre mňa v optimálne výške. Na svoje rozmery je mobil pomerne ťažký, váži 190 gramov a má certifikáciu IP68, teda ochranu proti prachu a vode do hĺbky 1,5 metra na pol hodinu.
Jeho displej má síce len 6,36 palca, no za mňa je to stále dostatočná plocha. Navyše, má frekvenciu 120 Hz s LTPO technológiou, pestrými farbami a úžasným jasom až do 3200 nitov. Na slnku je čitateľnosť displeja bezproblémová. Síce to cítiť aj neskôr na spotrebe batérie, ale rozhodne je dobré mať funkciu vysokého jasu a upravovať si ho, ako ju nemať a chcieť ju využiť. Subjektívne aj objektíve má Xiaomi 15 jeden z najkrajších displejov v tohtoročných mobiloch.

Už v základe je Xiaomi 15 výkonné delo
Xiaomi znova dokazuje, že na to, aby bola vlajka výkonná, netreba míňať peniaze navyše za vyššiu RAM či väčšie úložisko. V základnej verzii v odporúčanej cene 899 eur ju dostaneš s 256 GB úložiskom a s 12 GB RAM. To je dostatočný výkon na to, aby mobil zvládol aj náročnejšie hry, multitasking, náročné spracovanie či strih videa a AI funkcie.
Samozrejme, máš možnosť mobil ešte viac rozšíriť a to až do 1 TB úložiska a 16 GB RAM. (Ja som testoval 16/512GB.) Okrem toho je v každej verzii procesor Snapdragon 8 Elite.
Nejde však len o výkon v hraní videohier či spomínaného nenáročného strihu videa. Dôležitý je celkový zážitok z používania, teda plynulosť prechádzania medzi aplikáciami, animácie systému, scrollovanie bez trhania a podobne. Ešte sa mi nestalo, že by vlajka od Xiaomi nebola dobre odladená už v čase vydania a Xiaomi 15 to znova len potvrdzuje.
Ešte spomeniem neuveriteľne často využívanú metódu prihlasovania odtlačkami prstov. Plocha na displeji pre ne síce nie je veľká, ale je umiestená v dobre výške a jej reakcia na prihlásenie je blesková. Haptika je znova skvelá, ale musel som ju manuálne nastaviť ešte silnejšie, pretože vo východiskovom nastavení sa mi zdala slabšia.
Aktuálny systém je Android 15 s HyperOS a dostaneš k nemu aj 4 roky podpory aktualizácií a bezpečnosti. Konkurencia v podobe Samsungu či Applu však ponúka o dva až tri roky viac.

Využiteľné AI funkcie v systéme aj vo fotkách
Už by to nebola poriadna vlajka, keby v sebe nemala výrazné prvky umelej inteligencie. Tie nájdeš aj v sériách Note či T, ale vlajky sú predsa len vlajky. Využiť môžeš zabudovanú Gemini, ktorú vyvoláš podržaním tlačidla uzamykania. Je však primárne v anglickom jazyku, slovenská ani česká podpora pre Xiaomi zatiaľ nie je – aj preto táto novinka nie je zrejme na našom trhu výrazne promovaná.
Z bežne známych pomocníkov tu nechýba Circle to Search, teda vyhľadávanie krúžením po zamrznutej obrazovke, korekcia, preklad či zhrnutie textu alebo okamžitý preklad reči na text aj medzi podporovanými jazykmi – ani v tomto prípade si nenastavíš slovenčinu ani češtinu. Napriek tomu túto funkciu využiješ napríklad v Japonsku, ak dobre ovládaš angličtinu.
Úpravy, ktoré asi najviac potešia, nájdeš vo fotogalérii. Ak potrebuješ na fotke viac mesta, napríklad pridať pozadie, jednoducho funkciou Zväčšenie obrázka potiahni hrany kam potrebuješ a umelá inteligencia dopočíta scénu. Vďaka výberu s nástrojom Erase Pro zasa vymažeš nežiaduce objekty z fotiek. Tieto funkcie fungujú výborne najmä vtedy, keď máš zapnutú Wi-Fi. AI ti dokáže aj z výberu fotiek či videí spraviť krátky film, napríklad ako reelsko na sociálne siete.
No a na záver úpravy ľudí alebo tváre. Nástroj Skrášlenie dokáže upraviť pleť, pridať umelý make-up aj zoštíhliť telo. Pri dobre odfotenej fotke sú výsledky výborné. Tieto vychytávky ale nefungujú na skupinovej fotke, musíš by odfotený sám a s dobrým svetlom. Zaujímavé však je, že fungujú aj na zvieratách.

Fotografie na profi úrovni
Prejdem na fotografie, pri ktorých nie sú použité žiadne AI prvky, ani nie sú inak upravené. Všetky tri zadné objektívy majú 50 Mpx. Hlavý s perfektnou svetelnosťou f/1.6 fotí skvelé fotky vo dne aj v noci (v noci však na 12 Mpx automatike). Zábery majú realistické farby, množstvo detailov, sýtu čiernu a uveriteľnú hĺbku. Myslím, že fotky v galérii skutočne oceníš.
Ultra-wide fotí taktiež výborne, avšak, ako je u tohto objektívu zvykom, má trochu tmavšie tiene a stmavuje aj odtiene zelenej a modrej. Môže za to svetelnosť f/2.2. Objekty na okraji nekriví, no dôvodom je pomerne malý, len 115° uhol záberu.
50 Mpx teleobjektív je rovnako ako minulý rok skvelý. Okrem zoomovania do 60-násobku, pričom 2,6-násobok je ešte optický (bez straty kvality), ním môžeš fotiť aj krásne portréty až do 75 mm ohniskovej vzdialenosti. Ich kvalita je výborná, farby trošku sýte a rozostrenie pekne plynulé.
Z ďalších vlastností fotoaparátov musím vyzdvihnúť Leica filtre. Tie neupravujú celú fotku, ale robia parciálne zmeny, čím zamedzujú prepalom či tmavým fľakom. Zopár ich nájdeš aj v galérii.
Video môžeš nakrúcať v 8K30, 8K24, 4K60, 4K30 a tak ďalej. 4K120 chýba (dnes vo vlajkách už bežná vec) a stále pri vyššou framerate nedokážem zapnúť HDR. Toto bolo obrovským mínusom aj minulý rok. Chválim však možnosť supermakra aj v režime 4K60, ktoré má navyše skvelú stabilizáciu.
(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)
Batéria na oveľa lepšej úrovni
Kapacita batérie sa oproti minulému výrazne zväčšila a to zo 4610 na 5240 mAh. V Číne je však ešte o 160 mAh vyššia. Napriek tomu je aj kapacita pre európsky trh veľkým zlepšením a dôkazom, že aj menšie mobily môžu mať väčšie batérie (vďaka novým technológiám výroby). Vďaka tomu som bez problémov dostal o hodinu viac používania so zapnutým displejom, teda zvyčajne niečo medzi 7 až 8 hodinami.
Napriek tomu je hodnota len priemerná na drahú vlajku. O niečo lepšie výsledky dosahujú všetky nové iPhony 16 či Pixely. Na druhej strane, horšie batérie má základný Samsung S25 či nová Xperia 6. generácie.
Nabíjanie je veľmi podobné minulému roku. Stále je maximum 90 W výkon, ktorý dokáže nabiť mobil aj z nuly na 100 % už do polhodiny. Výbavu potom uzatvára 50 W bezdrôtové a 10 W reverzné nabíjanie. Bezdrôtovo nabiješ mobil približne za hodinu a pol, keďže pri zahriatí mobil obmedzí výkon prijímania energie. Adaptér je stále súčasťou balenia.

Verdikt
Aj po roku je nová vlajka od Xiaomi správnym krokom. Či už si smartfón kupuješ kvôli fotoaparátom, peknému dizajnu, dobrému operačnému systému, rýchlemu nabíjaniu, silnému výkonu alebo po novom kvôli funkciám umelej inteligencia, Xiaomi 15 ponúka všetko. AI je síce zatiaľ v obmedzenej podobe najmä kvôli nedostatočnej jazykovej podpore, ale ak si zdatný v angličtine, zrejme ti to nebude príliš prekážať.
V základných vlajkách do tisíc eur ide určite o zaujímavý kúsok, ktorý sa hravo môže rovnať napríklad s Galaxy S25 či iPhonom 16. Jeden má lepší softvér a ekosystém, druhý umelú inteligencia a tretí fotky či nabíjanie. Za mňa je práve to tretie doménou Xiaomi. Ak sa nájdeš práve v tomto, potom je Xiaomi 15 vhodným mobilom, ktorý si užiješ do sýtosti.
Plusy
- Krásny dizajn a konečne v matnom prevedení
- Displej s jasom až do 3200 nitom
- Skvelý výkon aj v základnej verzii
- Znova presná a príjemná haptika
- Stabilný softvér HyperOS bez trhania animácii
- Množstvo AI funkcií vo fotogalérii
- Fotografie aj video vo dne aj v noci na profesionálnej úrovni
- Nabíjací adaptér aj kryt v balení
- Férová cena
Mínusy
- 4 roky aktualizácií, o tretinu menej ako priama konkurencia
- Gemini nemá podporu slovenčiny ani češtiny
- Video 120 fps a chýba aj HDR pri 4K 60 fps
Zdieľať na