RECENZIA Remake romantického muzikálu West Side Story: Ide si novodobý Romeo a Julia po Oskara?

Remake West Side Story útočí na tohtoročné Oscary

Remake West Side Story útočí na tohtoročné Oscary (Zdroj: 20th Century Studios)

#Tešili sme sa, že si v decembri sadneme do kinosály a užijeme si najnovší film legendárneho Stevena Spielberga. Na West Side Story sme si nakoniec museli počkať až do konca januára. Už teraz ti môžeme prezradiť, že jeden z najoceňovanejších filmov minulého roka je ukážkou profesionálnej filmárčiny. Bolo však túto nestarnúcu klasiku potrebné znova prekrútiť?


RECENZIA Nového Spider-Mana ostatné weby vychválili: Toto však nebude prehnane dobré hodnotenie (bez spoilerov)


Príbeh zakázanej lásky

V 50. rokoch sa ulice New Yorku delia na tie, ktoré ovláda domáci gang Jets, a tie, ktoré ovláda španielsky hovoriaci gang Sharks. Konflikty medzi mladými chalanmi z odlišného prostredia sú v americkom Veľkom Jablku na dennom poriadku. Polícia má s mladými nevychovancami plné ruky práce. Preto vedúci oboch strán zvolajú na posledný súboj.

V tom istom čase sa do mesta vracia aj mladík Tony z gangu Jets, ktorý si odpykával ročný trest vo väzení. Živí sa ako predajca v malom obchodíku a na večernom plese si padnú do oka spoločne s krásnou Mariou. Dievčina je však sestrou popredného predstaviteľa gangu Sharks a má sa vydať za priateľa Bernarda. A to sa príbeh vo West Side ešte len začal.

Nezabudnuteľným originálom z roku 1961 sa tentokrát inšpiroval držiteľ Pulitzerovej ceny a scenárista Tony Kushner. West Side Story hovorí o dvoch zaľúbencoch, ktorým napriek vzájomnej láske nie je súdené byť spolu. Áno, niečo na spôsob Shakespearovho Rómea a Júlie.

Hudobné čísla sú skvelé
Hudobné čísla sú skvelé (Zdroj: 20th Century Studios)

Rovnaký príbeh a rovnaké hudobné čísla

Ak si videl originál, zrejme už vieš, čo ťa čaká. Z príbehového hľadiska sa nezmenila kostra, akty, scény a dokonca ani niektoré dialógy. Niektoré scény trvajú dlhšie, iné zasa kratšie, avšak celková stopáž je rovnaká. Prerábky sa nedočkali ani niektoré hudobné čísla. Spielberg sa neodvážil skúsiť niečo, čím by scenáristicky odlíšil remake od originálu. Počas nakrúcania si tvorcovia len odškrtávali scény a nahádzali ich jednu za druhou. To je trošku škoda.

Na druhú stranu musím povedať, že do úloh hlavných aktérov boli dosadení oveľa sympatickejší herci. V role Tonyho uvidíš známeho Ansela Elgorta, svoj filmový debut si tu strihla Rachel Zegler ako Maria a Oscara za vedľajšiu úlohu zrejme vezme Ariana DeBose.

Našťastie sa tieto postavy nemuseli trápiť so scenárom, pretože všetky témy sú stále aktuálne – či už rasizmus, zamilovaný trojuholník alebo význam amerického sna. Ani hudobné čísla nie sú silené, vždy prídu prirodzene a sú logickým vyústením dialógu.

Scéna z plesu sa ti zaryje do pamäti
Scéna z plesu sa ti zaryje do pamäti (Zdroj: 20th Century Studios)

Oscarová filmárčina

Ak musím niečo z nového West Side Story vyzdvihnúť, jednoznačne je to produkčná stránka. Kamera je špičková, aj keď sa bojí ísť do riskantnejších uhlov či dlhších záberov. Ponúka širokú paletu farieb a krásne celky na desiatky až stovky tancujúcich protagonistov. Miestami mi pripomenula Sandgrenovu prácu na La La Lande.

Problém nemám ani so strihom. Niekoho dve a pol hodiny trvajúci muzikál nemusí baviť, najmä ak už videl jeho spracovanie spred 60 rokov. Uznávam, posledná tretina sa miestami trošku zadrháva, no ide o predvídavosť príbehu, nie odfláknutú prácu strihačov.

Na rozdiel od originálu je tu pomerne vysoký výskyt vizuálnych efektov alebo aspoň kľúčovania zeleného plátna. Nakoľko tvorcovia chceli zachytiť atmosféru New Yorku 50. rokov, okrem starých áut a mnohých kulís bolo nevyhnutné doladiť niektoré zábery počítačovými efektami. Filmu to síce nevadí, no pozornému oku to neujde.

Na West Side Story nechoď kvôli príbehu, ktorý je ľuďom známy už stáročia. Nechoď ani kvôli hudbe, ktorá sa od originálu príliš nezmenila. Choď kvôli Spielbergovmu filmovému majstrovstvu. Režisér si postrážil každý jeden záber aj choreografiu. Hudobné čísla sú síce zbytočne nastrihané, no pridáva im to na dynamike. V pamäti ti určite ostane úžasná plesová scéna.

Spielberg si postrážil každý jeden záber
Spielberg si postrážil každý jeden záber (Zdroj: 20th Century Studios)

Dobrý, avšak nepotrebný remake

Osvedčení hollywoodski režiséri by nemali nakrúcať remaky. Spielberg už mnohokrát dokázal, že vie nakrútiť výborné originálne filmy, adaptácie aj sequely. Prečo však nakrúcať remake? Aj keď sa na West Side Story dobre pozerá, režisér plytvá svojím časom aj talentom, ak si myslí, že táto klasika potrebovala nový šat. Mnohí budú film dokonca považovať len za útok na ďalšie Oscary a nebudú ďaleko od pravdy.

V prípade, že by šlo o originálny muzikál, uvažoval by som nad plným počtom bodov. Film krásne plynul, herci hrajú veľmi obstojne a produkčná hodnota snímky musí byť jasná aj laikovi. Koľko Oscarov napokon West Side Story získa, je zatiaľ otázne, no úprimne dúfam, že viac technických kategórii vyhrá Duna. Ak mám rozstreliť, ktorý film je podľa môjho názoru lepší, zrejme sa zhodnem s väčšinou divákov. Remake ti síce môžem odporučiť, no originál je pre mňa stále originál. Hodnotenie udeľujem s prižmúreným okom.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame