RECENZIA Takto sa to nerobí: Posledná séria Fear The Walking Dead je živá katastrofa

Fear the Walking Dead

Recenzia poslednej série Fear the Walking Dead (Zdroj: AMC)

#Keď sme začiatkom jesene dostali možnosť sledovať samostatný príbeh Daryla Dixona, vytvorila sa v nás nádej, že seriálový zombie svet populárnej série Walking Dead sa začína rozrastať konečne tým správnym smerom.

Jeden z najslávnejších seriálov sveta totiž zažil lepšie aj horšie obdobia, pričom sa z neho priebežne vyvinulo hneď niekoľko ďalších seriálov. Tým prvotným bolo Fear The Walking Dead, z čoho bolo síce miestami cítiť vždy o čosi slabší rozpočet, ale prvé série nás pomerne dosť bavili.

Každou ďalšou však tento seriál upadal na príbehovej kvalite, vďaka čomu sa názory divákov začali stále zhoršovať. Pokus o vykúpenie sme dostali v podobe ôsmej a finálnej série, ktorá bola rozdelená na dve šesťdielne polovičky. Aktuálne vyšla von druhá a my sme sa teda samozrejme na to rovno vrhli. Aké boli naše pocity?

Jeden z najhorších seriálov?

Viaceré médiá po celom svete označujú Fear The Walking Dead za jeden z najhorších seriálov vôbec, ak nie rovno to samotné číslo jeden. Niet sa čomu vôbec diviť, pretože každou ďalšou sériou kvalita scenáru klesá a s pôvodným úspechom značky Walking Dead sa absolútne nemôže porovnávať.

Už niekoľko rokov beží naozaj iba zo zotrvačnosti a bolo len otázkou času, kedy si fanúšikovia doslova vymodlia jeho koniec. Ten k nám síce dorazil, ale namiesto finálneho a veľkolepého uzatvárania dejových línií sa opäť začali otvárať ďalšie. Príbeh v tejto poslednej sérii je zároveň už taký nezmyselný, že ak by bola táto séria prvou v rámci novovzniknutého projektu, rozhodne by bola vďaka reakciám divákov a kritikov aj poslednou.

V bludisku nezmyslov

V hlavných úlohách je už také množstvo postáv, že sa v tom človek reálne stráca. A zablúdili v tom aj samotní tvorcovia. Postavy totiž majú buď šialene (a zbytočne) veľa alebo šialene málo priestoru, divák sa často pristihne, že si jednoducho nespomenie, kde sa stratila tamtá či oná postava.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Charizmatický Daryl z Walking Dead si nás získal: Prečo by si mal vidieť jeho vlastný seriál?

Namiesto ukončovania príbehov sa vlastne stretávame so stále novými problémami, ktoré už absolútne nebudia hrôzu a napätie ako kedysi. A toto všetko je iba zlomok faktorov, pre ktoré sme v podstate radi, že seriál konečne skončil. 

Fear the Walking Dead
Záver jedného z najhorších seriálov (Zdroj: AMC)

Návrat zo záhrobia

V rámci poslednej série tvorcovia stavili na návrat starých postáv, ktoré po vlastnej smrti jedndoucho po mnohých sériách bez výčitiek vrátili naspäť v snahe seriál zachrániť. Žiaľ, urobilo to práve opačný efekt. V spojení s naozaj slabým hereckým talentom hlavnej predstaviteľky Kim Dickens sa to ukázalo ako jedno z najhorších rozhodnutí ôsmej série.

Po toľkých útrapách sa stále točíme v bludnom kruhu tých istých prekážok, tých istých prepadnutí, tých istých vyjednávaní, tých istých nelogických rozhodnutí… Do sledovania posledných epizód sme sa museli naozaj nútiť.

Fear the Walking Dead
Herečka Kim Dickens ako jedna z hlavných hviezd (Zdroj: AMC)

Odsúdené na neúspech

Do tejto zmesi zásadných kvalitatívnych negatív ešte treba doplniť aj to, že ak sme očakávali akúkoľvek formu fan service, tak sme sa jej nedočkali. Finále série znamená jednoducho koniec, formálne uzavretie a nekoná sa žiadne veľkolepé vyvrcholenie, žiadne veľkolepé prepojenie na ostatné projekty. Jednoducho nič. Seriál skončí a jediné, čo so sebou jeho záver priniesol, bola úľava. 

Takéto hodnotenie je o to smutnejšie, keď si spomenieme na jeho prvé série, ktoré mali pomerne dosť výrazný potenciál budovať Walking Dead univerzum do čohosi naozaj kvalitného. Avšak, osudy viacerých hlavných postáv sú už dlhodobo jednoducho uzavreté a ďalej sa len točia v kruhu a snažia sa nám ukázať ich ďalšiu hĺbku.

Čo sa však, samozrejme, žiaľ nedeje. V kombinácii s hereckými výkonmi, ktoré boli miestami naozaj veľmi zlé, sa dostavoval veľmi citeľný pocit trápna. A to sme pri seriáli nezažili už veľmi dlho.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najnebezpečnejšie drogy sveta: Krokodília koža aj otrasné halucinácie, je to peklo!

Čo je zároveň vcelku škoda, pretože rozpočet posledných sérií už bol pomerne v poriadku a vizuálne šlo o pomerne príjemne sledovanie. Pokiaľ si teda odmyslíš, že všetky lokality pôsobia už tak strašne opozerane, že napríklad spomínanému Darylovmu seriálu nesiahajú ani po členky. 

Fear the Walking Dead
Dvojica postáv Dwight a Cherry (Zdroj: AMC)

Záverečné zhrnutie

Čo už len dodať takto na záver recenzie plnej negatívnych pocitov? Skrátka, asi už iba to, že pokiaľ si videl všetky doterajšie série, pokojne si pozri aj túto a utvor si svoj vlastný obraz. Ak však za sebou predošlé série nemáš a premýšľaš nad tým, pokojne skonči siedmou. V rámci ôsmej (v rámci oboch jej polovíc) sa totiž neudeje už nič zásadné a ušetríš si tak zbytočné nervy zo sledovania takého katastrofálneho projektu, akým FTWD žiaľ je.

Hodnotenie: #####

Ste fanúšikmi zombie sveta Walking Dead?

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame