RECENZIA: Užívaš si detektívky? Handrová bábika sa ti vryje pod kožu

hashtag.sk/kika

 #Daniel Cole je britský spisovateľ, ktorý začínal ako záchranár a neskôr člen Kráľovskej spoločnosti na ochranu zvierat pred krutosťou. Momentálne pracuje nielen na pokračovaní jeho autorskej prvotiny Handrová bábika, ale zároveň pre dobročinný Kráľovský národný záchranný inštitút a zároveň. No a povráva sa, že pokračovanie príbehu Williama Fawkesa, zvaného Wolf, bude mať pokračovanie s anglickým názvom Hangman. To však už predbiehame.

Wolfovi chvíľu trvalo, kým identifikoval najdesivejší prvok surrealistického výjavu pred sebou: čiernu nohu pripevnenú k bielemu torzu. Ešte vždy mu nebolo celkom jasné, na čo sa díva, preto sa pretlačil pomedzi ľudí hlbšie do miestnosti. Cestou k telu si všimol obrovské stehy spájajúce časti tela, ktoré sa k sebe nehodili… (str.21)

Londýnska polícia nájde v jednom z obytných bytov hrôzostrašný výjav, mŕtve telo. Keď sa k nemu prizrú bližšie, zistia, že majú dočinenia so šialencom. Telo totiž to nepatrí len jednej obeti, ale hneď niekoľkým. Rôzne časti tela sú dokopy pozošívané hrubou niťou, aby držali pohromade.

Ak si myslíte, že práve v tomto bode začína story, tak sa hlboko mýlite. Je potrebné vrátiť sa o pár rokov dozadu. Do obdobia, keď pred súdom sedel obžalovaný vrah, obvinený z niekoľkých brutálnych vrážd upálením, a ktorého porota uzná nevinného vo všetkých bodoch obžaloby. Tu je spúšťač všetkých ohavných činov. Tu sa v chorej hlave zrodil nápad vytvoriť Handrovú bábiku.

Horkastá príchuť

Keď na miesto činu dorazí zásahova jednotka spoločne s vyšetrovacím tímom, nikto netuší, aký ďalší priebeh objavením tela spúšťajú. Vrah komunikuje s novinármi, aby svoje činy vytiahol na svetlo sveta. Chce všetkým ukázať svoju moc. Tu na scénu prichádzajú média, ktoré pre zvýšenú sledovanosť urobia čokoľvek. Nastáva tak akási paralela medzi vyšetrovaním a prípravou vrážd. Spoločne s únikom informácií priamo k vrahovi tak dodáva príbehu horkastú príchuť.

Sledovanosť stúpa

Média balansujú na hranici zákona, prekračujú hranice mlčanlivosti, ale i cti. V televízií sa objavujú reportáže zabitej ženy či samovražedný skon človeka. A čo na to diváci? Sledovanosť stúpa, všetci si sťahujú mobilnú aplikáciu Hodín smrti, kde sa odrátavajú hodiny do smrti ďalších obetí.

Zaujímavosťou je aj vyšetrovací tím, ktorého členovia zastávajú prinajlepšom zvláštne pozície: čerstvý ženáč preradený z iného oddelenia, osamelá alkoholička alebo na psychiatrickom oddelení liečený pacient. Toto zvláštne charakterové prepojenie protagonistov dodalo príbehu korenistosť.

Niečo nové

Ústredný motív vraha, ktorý šialene zabíja svoje obete je v krimi odvetví príjemným prekvapením. Niečo, čo tu ešte nebolo. Samotný autor prišiel s niečím úplne novým, okolo zvláštnych charakterových vlastností postáv vystaval nepriestrelný príbeh. Načrel do svojej studnice fantázie a pohrával sa s dielikmi komplikovanej skladačky. Polícia s podozrením na zradu, novinárske beštie či sám diabol v ľudskom tele. Čitateľovi sa naskytá otázka: Smieme spravodlivosť zobrať do vlastných rúk?

Hrdina na zozname

Počas čítania môžete nadobudnúť dojem, že autorov štýl písania vám je známy. Na scéne vystupuje nejeden kvalitný a talentovaný autor či autorka, preto sa spojitosť s niektorým z nich nedá vylúčiť. Avšak samotný príbeh nepripomína nič, čo by ste doteraz čítali. Hlavný hrdina William Fawkes je niekým, s kým by ste sa do kontaktu dostať nechceli. Je tvrdohlavý a vzdorovitý a tento prípad sa mu dostal hlboko pod kožu. Kladie odpor a neváha pokračovať aj napriek tomu, že sa mu vrah vyhráža. Wolf, sa totižto ocitne na zozname mŕtvych, ktorých sa chystá zabiť.

https://www.instagram.com/p/BebOmRJhhPR/?tagged=handrovababika

Táto kniha však nie je určená slabším povahám a nemilovníkom krimi. Mohlo by vám, jednoducho povedané, prísť zle. Ale pre tých, ktorí bažia po nových krimi príbehoch, napätí a nečakanom závere, je táto kniha tou, ktorú chcú držať v rukách. Je totiž výborná.

Keď dážď zosilnel, stiahol si kapucňu dlhého čierneho plášťa do tváre a zamieril von z davu. Odstrkoval ľudí, šliapal po nohách tým, ktorí mu nevedomky vošli do cesty, a nevšímal si ich vyčítavé pohľady. Ani jeden z nich netušil, že medzi nimi kráča netvor. Vlk v barančom rúchu. (str.373)

Odporúčame