RECENZIA Rozprávka na pokračovanie: Nový Thor doručí lásku, hrom, humor a tony skvelých cameí

V kinách je aktuálne nový Thor

V kinách je aktuálne nový Thor (Zdroj: Marvel)

#Marvel funguje po pandémii na plné obrátky a po dvoch mesiacoch sme dostali nový prírastok do univerza. Tentokrát ide o sólovku Thor: Láska a hrom, ktorá láka na veľa akcie, humoru a známych postáv. Ide o fan-servis v plnej kráse, no dokázal Waititi dotiahnuť nedostatky Ragnaroku a ako dopadol obývaný záporák Gorr?


RECENZIA Najväčšia šou na svete: Elvis sľuboval veľkolepý kinový zážitok, dokázal ho však doručiť?


Nové dobrodružstvo

Thor sa vydáva na cestu, ktorá sa nepodobá ničomu, čo ho kedy stretlo – na cestu za vnútorným pokojom. Thorov odchod na odpočinok však preruší galaktický zabijak známy ako Gorr, ktorý sa usiluje o vyhubenie bohov. V boji proti hrozbe si Thor prizve na pomoc Valkyriu, Korga a bývalú priateľku Jane Foster, ktorá nevysvetliteľne ovláda jeho magické kladivo Mjolnir ako Mocný Thor. Spoločne sa vydávajú na strastiplné vesmírne dobrodružstvo, aby odhalili tajomstvo pomsty a zastavili ho skôr, než bude neskoro.

Už z traileru nás Marvel lákala na oddychový letný film plný humoru, známych hudobných hitov, obľúbených postáv a pestrofarebných akčných scén. Príbeh napokon pre mňa odsýpal o niečo lepšie ako v Ragnaroku, no aj tak nemôžem povedať, že by to všetko dávalo nejaký väčší zmysel. Dej totiž stavia na jednoduchosti a keď sa zo zlej situácie nedá dostať dlhou, no logickou cestou, hrdinovia volia tú prvú, ktorá príde na um aj publiku.

Mnohí si už zvykli na to, že MCU je len rozprávkový príbeh a zrejme to začínajú chápať už aj v samotnom Disney. Problém je v tom, že tieto filmy sú stále cielené na tínedžerské publikum, zatiaľ čo za posledných 10 rokov ich tínedžerské publikum vyrástlo. Marvel tak neustále cieli na ľudí, ktorí podľa nich nestarnú. Aj preto sú tieto filmy väčšinou len oddychovky s nulovou výpovednou hodnotou. Niekedy je však zložitejšie nakrútiť dobrú letnú komédiu ako napínavú drámu.

Jane dostala pomerne veľkú úlohu
Jane dostala pomerne veľkú úlohu (Zdroj: Marvel)

Ďalší zloduch, ktorý sa chce pomstiť

Jedným z dôvodov, prečo mohol byť film zaujímavejším, bola prítomnosť Christiana Bala. V zápornej úlohe ho často nevidíme a Gorra si herecky veľmi užil. Čo však jeho postavu príliš zráža k zemi, je samotná motivácia. Gorr je len ďalším záporákom, ktorý túži po pomste. Takých sme v Marveli videli už tony a po stý krát to jednoducho nebude znovu fungovať.

Gorr dokáže privolať tmu a s ňou aj tieňové monštrá. Ako nápad to znie fajn, no exekúcia je už trošku horšia. CGI príšer sa nikto báť nebude a odľahčená atmosféra nedokáže vybudovať rešpekt ani pred nimi, ani pred hlavným záporákom. Sprvu sa Gorr prezentuje ako slušný protiklad Thora, no aj to časom prejde do stereotypu a po hodine vtipkovania chce film nabrať temnejší ráz. To sa mu ale nepodarí. Marvel nevie správne namixovať humor a dramatično.

K Thorovi sa pridajú už tradične známi hrdinovia, tentokrát aj s Jane. Tá má vo filme pomerne veľkú úlohu a chémia medzi Chrisom a Natalie prekvapivo funguje aj po rokoch. Jane je jednoznačne najzaujímavejšou postavou príbehu a Taika o tom vie. Sústredí sa okolo nej celý kolotoč udalostí. Záverečný fight je nevýrazný, nudný, stereotypný a dlhý. Ak by snímka skončila čierno-bielou scénou, bol by som spokojnejší. A výsledné rozuzlenie príbehu je zas a znova na smiech – celý príbeh vedel byť rozumne ukončený už na začiatku.

Gorr v podaní Christiana Bala
Gorr v podaní Christiana Bala (Zdroj: Marvel)

Humor strieda cameo a cameo strieda humor

Čo musíme Taikovi nechať, je jeho zmysel pre humor. Okrem lásky a hromu ponúka nový Thor doslova desiatky vtipných situácií. Osobne som sa príliš často nesmial, no takmer vypredaná kinosála (o trochu mladších ľudí ako ja) sa zabávala. Humor funguje, len je znova prvoplánový, takže naňho po filme zabudneš. Vsádza sa len na jednoduché vtipy, ktoré pobavia v danej chvíli a nemusíš nad nimi premýšľať.

Pre starších sú však pripravené cameá. Hovorí sa, že všetkého veľa škodí. V tomto prípade ide o výnimku. Cameá za celý film nedokážeš spočítať na prstoch svojich rúk a každé z nich je podarené. O to viac, že ide o skvelých oscarových hercov, ktorí sa do svojich malých úloh hodia. Hercov baví objavovať sa v MCU a tentokrát na to bol ideálny čas. Niektorí z nich dokonca ostanú a uvidíme ich zrejme aj v ďalších filmoch.

Duo stále funguje
Duo stále funguje (Zdroj: Marvel)

Waititi nesklamal, ani neprekvapil

Vizuálne nie je čo pri Marveli riešiť. Efekty sú dobré, aj keď znova ide len o jemný nadpriemer. Čo sa nechce tvorcom robiť prakticky, vytvoria v počítači. Aj preto nepovažujem za „filmárčinu“ obliecť si kostým a hrať pred zeleným plátnom. Ak chceš na nového Thora zájsť, odporúčam čo najskôr, pretože znova sú kinosály preplnené a nájsť dobré miesto nie je ľahké.

Waititiho štýl znova nesklamal. Čo je však pre mňa smutnejšie, ani neprekvapil. Thor: Láska a hrom je oddychové letné dobrodružstvo, ktoré Marvel vesmíru príliš nepridá. Uvidíme, ako sa bude príbeh ďalej vyvíjať a či niektoré nové postavy skutočne dostanú neskôr väčší priestor. Filmu udeľujem len priemerné hodnotenie, pretože nemá čím prekvapiť, nadchnúť, no ani sklamať. Niektorí si ho užijú viac, iní menej. Faktom stále je, že štvrtá fáza MCU ostáva naďalej najslabšou zo všetkých.

Hodnotenie: #####

P.S. 1: Ak pôjdeš na film kvôli Strážcom galaxie, pravdepodobne budeš sklamaný.

P.S. 2: Nezabudni na dve potitulkové scény.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame