RECENZIA Sociálne siete ničia život človeku aj spoločnosti: Dokument od Netflixu je absolútnou povinnosťou pre každého

Záber z dokumentu The Social Dilemma

The Social Dilemma je jedným z najzásadnejších dokumentov tohto roku (Zdroj: Netflix)

#Keď sa povie dokument, mnohí utekajú kade ľahšie. Pravdou však je, že existuje mnoho fantastických dokumentárnych filmov, ktoré ti môžu zmeniť život (minimálne teda aspoň pohľad naň). Nie, nebudú v nich poletovať superhrdinovia a nečakaj ani veľké explózie, toto bude tvrdá pravda, ktorá ti môže otvoriť oči.


Učiť sa nové veci pomocou Netflixu? Vďaka týmto 7 seriálom sa dozvieš omnoho viac, ako si myslíš


Netflix zaradil do ponuky svoj najnovší dokument The Social Dilemma, ktorý si svoju premiéru odbil na tohtoročnom Sundance Film Festival. Nebudeme ťa naťahovať, tento dokument je absolútna povinnosť pre každého, kto existuje na sociálnych sieťach. A v nasledujúcich riadkoch ti vysvetlíme prečo.

Ako nás ovládajú sociálne siete

The Social Dilemma je dokument, ktorý ti vysvetlí, ako fungujú sociálne siete. Prečo sú nastavené tak, ako sú nastavené a ako je možné, že keď nevieš zaspať, tak sa o tri hodiny prichytíš pri sledovaní vtipných videí mačiatok. A nebude ti o tom hovoriť len tak hocikto. Budú to ľudia, ktorí sociálne siete tvorili a programovali.

Po čase si uvedomili, že to, čo bol ich prvotný nápad na zmenu k lepšiemu, vyústilo k samovraždám a kolapsu rodín či celej spoločnosti. A to pritom ani trochu nepreháňame. Vedúce osobnosti technologických gigantov sa radili s právnikmi, aby mohli povedať všetko, čo majú na srdci. A ľuďom z toho padá sánka.

Záber z dokumentu The Social Dilemma
The Social Dilemma je jedným z najzásadnejších dokumentov tohto roku (Zdroj: Netflix)

Extrémne dôležitá téma

Dokument The Social Dilemma nakrútil zručný režisér Jeff Orlowski, ktorého predchádzajúce dokumenty (Chasing Ice, Chasing Coral) vždy brali na festivaloch ocenenia. Aj jeho najnovší kúsok sa nenecháva zahanbiť, nehovoriac o mimoriadne dôležitej téme, o ktorej sa hovorí omnoho menej, než by sa malo.


RECENZIA Ako predávať drogy na internete je seriál na Netflixe, ktorý musíš vidieť: Druhá séria je ešte lepšia, ako tá prvá


Samotný film je na pomedzí dokumentu a hraného filmu, čo na jednu stranu pomáha pochopiť celú myšlienku snímky. Na strane druhej by som už tentokrát privítal menej hraných prvkov, ktoré si mierne „ulietavajú“ a trošku kazia dojem celého projektu.

Záber z dokumentu The Social Dilemma
The Social Dilemma je jedným z najzásadnejších dokumentov tohto roku (Zdroj: Netflix)

Nespochybniteľné názory

Problémom je však v tomto smere samotný scenár hranej časti. Herci (medzi nimi aj Vincent Kartheiser, Marty Lindsey, Skyler Gisondo či Kara Hayward) odviedli veľmi dobrú prácu. Menej je však niekedy viac. Ako dynamický prvok na udržanie pozornosti ľudí, ktorí sa nevydržia pozerať na hovoriace hlavy, je to však bez výhrad.

Okrem ľudí, ktorí sa na tvorbe sociálnych sietí podieľali, vystupujú v dokumente aj odborníci z najprestížnejších univerzít či Jaron Lanier, autor knihy Ten Arguments for Deleting Your Social Media Accounts Right Now. Pre tých, ktorí pravidelne sledujú, čo s nami v skutočnosti robia sociálne siete, ide o zaujímavé zhrnutie všetkého podstatného.

Záber z dokumentu The Social Dilemma
The Social Dilemma je jedným z najzásadnejších dokumentov tohto roku (Zdroj: Netflix)

Precitnime

Pre obyčajného človeka sa však jedná o cenný zdroj zásadných informácií, pri ktorých sa bude na svoj čas strávený na internete pozerať úplne inou optikou. Samozrejme, sociálne siete nie sú len peklom, ktoré raz zdecimuje planétu (aj keď…), no potrebujú zmenu, ktorá nepríde od nikoho iného, než od nás.


Si znechutený z návratu do školy či z práce? Septembrové novinky na Netflixe sú presne to, čo potrebuješ


Aj práve preto je dobré pozrieť si The Social Dilemma čo najskôr. Nikto netvrdí, že po jeho zhliadnutí sa všetky problémy vyriešia, no bolo by zaujímavé sledovať, či ľudia naozaj dokážu precitnúť, alebo len mávnuť rukou a byť spokojní s tým, že nie sú ničím iným, než obyčajným produktom.

Hodnotenie: #####

Zdroj: hashtag.sk, Netflix
Odporúčame